Biznesa augstskolā Turība ir izstrādāta uztura programma, ko veidojuši Latvijā vadošie nozares speciālisti sadarbībā ar ārstiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem.
“Uztura programma veidota atbilstoši jaunajam Uztura speciālista profesijas standartam, un tajā integrēti mūsdienīgi studiju priekšmeti, kas ietver arī mākslīgā intelekta pamatu apgūšanu, lai jaunie speciālisti jau varētu to izmantot savā profesionālajā darbā. Studiju programma ir jauna, kas nozīmē, ka arī viss aprīkojums un mācību materiāli ir mūsdienīgi. Šī ir profesionālā bakalaura programma, līdz ar to pēdējais mācību gads ir paredzēts praktiskai pieredzei, un, absolvējot programmu, students kļūst par ārstniecības personu,“ uzsver bakalaura programmas “Uzturs” direktore, sertificēta uztura speciāliste Guna Bīlande.
Studentiem tiks nodrošināta iespēja apgūt nepieciešamās zināšanas un prasmes darbam ar mūsdienīgām veselības aprūpes tehnoloģijām un metodēm speciāli aprīkotās mācību telpās. Studiju laikā mācību process tiks pietuvināts darba vidē balstītām situācijām, piemēram, topošie uztura speciālisti zināšanas apgūs ne tikai auditorijās, kad tiek modelētas situācijas ar pacientu, bet arī prakses laikā ārstniecības iestādēs, gūstot profesionāli svarīgu pieredzi darbā ar pacientiem. Pirms tiks modelēti pacientu "case study", studenti apgūs pamatīgu teorētisko zināšanu bāzi, kas ļaus tiem labāk orientēties tālākajās studijās un darbā. “Šāda veida infrastruktūra ir ļoti svarīga, jo tā nodrošina, ka studenti apgūst prasmes un iemaņas reālos darba apstākļos. Tas palīdz studentiem sagatavoties darbam veselības aprūpes jomā, iegūstot pieredzi darbā ar reāliem pacientiem un situācijām,” skaidro G.Bīlande.
Mūsdienās arvien pieaug sabiedrības interese par veselīgu dzīvesveidu un uzturu, tāpēc uztura speciālistiem darbības lauks ir ļoti plašs – sākot no darba stacionārā un ambulatori ar pacientiem, beidzot ar sabiedrības veselības veicināšanu un uzturpolitikas veidošanu. Uztura speciālisti ir pieprasīti veselības aprūpes iestādēs, sporta centros, izglītības iestādēs un privātajā sektorā, tie var strādāt dažādās nozarēs, piemēram, klīniskajā uzturā, pārtikas ražošanā, sporta uzturā vai izglītībā.
“Uzturs ir veselības stūrakmens, kas ir svarīgs virzītājspēks ekonomiskajai izaugsmei un attīstībai. Tāpat uztura zinātne ir lieliska iespēja iegūt zināšanas un prasmes, kas noder gan personīgajā, gan profesionālajā dzīvē, vienlaikus veicinot veselīgu un ilgtspējīgu sabiedrību. Šī ir dinamiska joma, kurā pastāvīgi notiek jauni atklājumi, piemēram, par jauniem produktiem un funkcionālo pārtiku, tāpēc te ir arī plašs zinātniskās izpētes lauks, jo uztura zinātnes jomā iespējams veicināt jaunu zināšanu attīstību par pārtikas sistēmas ietekmi uz vidi, par ilgtspējīgu uzturu, kā arī meklēt un risinājumus globāliem uztura izaicinājumiem,” akcentē Biznesa augstskolas Turība rektore, profesore Zane Driņķe.