2025. gads Attīstības finanšu institūcijai ALTUM būs ne vien nozīmīgs izaugsmes posms un jaunu iniciatīvu īstenošanas laiks, bet arī desmitais darbības gads.
Šajā posmā ALTUM atbalsta instrumentu portfelis ir trīskāršots, tuvojoties jau 1,2 miljardiem eiro, ir iegūts un saglabāts nemainīgi augsts Moody's kredītreitings Baa1, nodrošināti labi darbības atdeves un peļņas rādītāji. ALTUM aktīvi īsteno vairāk nekā 40 atbalsta programmas, tai skaitā fokusējoties uz atbalstu reģioniem.
Lai veicinātu uzņēmējdarbību reģionos, ALTUM pērn sāka piešķirt aizdevumus līdz 100 tūkstošiem eiro ar būtiski samazinātām nodrošinājuma prasībām. Pieprasījums pēc tiem bijis stabili augošs, apliecinot uzņēmēju vajadzību pēc atbalsta. Savukārt paplašinot uzņēmumu energoefektivitātes programmu, arī vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumiem tika nodrošināta iespēja modernizēt un padarīt konkurētspējīgākus savus uzņēmumus. Pirmo reizi ar valsts atbalstu tiek īstenota zemas īres namu programma un pirmie pabeigtie projekti gaidāmi jau 2025.gadā.
Tāpat nemainīgi stabils pieprasījums visā periodā ir bijis arī pēc citiem ALTUM ikdienas finanšu instrumentiem mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam, biznesa uzsākšanai un lauksaimniecības nozares uzņēmumiem.
Uzņēmējdarbības veicināšanai Latvijas reģionos izveidots jauns piedāvājums, kas aizdevumus līdz 100 tūkstošiem eiro ļauj piešķirt ar samazinātām nodrošinājuma prasībām. Pirmā gada dati liecina, ka šis ir īpaši aktuāls piedāvājums uzņēmējiem reģionos – 72 % no darījumiem ir ārpus Rīgas, vidējā pieprasītā aizdevuma summa ir 34 tūkstoši eiro. Kopumā gada laikā ir apstiprināti vairāk nekā 830 aizdevumu pieteikumi par vairāk nekā 30 miljoniem eiro, iezīmējot nemainīgi augošu pieprasījumu kopš nodrošinājuma atvieglojumu ieviešanas 2024. gada sākumā.
Sadarbībā ar Lietuvas finanšu attīstības institūciju INVEGA uzsākta Baltijas mazo un vidējo uzņēmumu sākotnējā publiskā piedāvājuma fonda (IPO fonds) izveide. Fonda kopējais apjoms plānots 48,78 miljoni eiro, no kuriem 20 miljoni būs ALTUM ieguldījums, 18,78 miljoni – INVEGA investīcija, savukārt 10 miljonus eiro būs jāpiesaista fonda pārvaldniekam, pie kura atlases šobrīd notiek aktīvs darbs. Fonds darbosies divējādi – pirmkārt, palīdzēs uzņēmumiem nokļūt biržā, iesaistoties gan ar kapitālu, gan zināšanām. Otrkārt, iegādājoties biržā pirmreizēji kotētu uzņēmumu akcijas. Fonda izveide veicinās gan uzņēmumu dalību kapitāla tirgū, gan darījumu aktivitāti tajā.
Lai veicinātu kreditēšanas aktivitāti, kopš 2024. gada oktobra ALTUM garantija visiem uzņēmumiem ir bezmaksas – kopš pagājušā gada rudens darījumiem tiek piemērota 0% garantijas prēmijas likme.
2024. gadā tika uzsākta jaunā Sociālās uzņēmējdarbības grantu programma ar kopējo finansējumu septiņi miljoni eiro, kas paredzēti aptuveni 120 biznesa ideju atbalstam. Pieteikumus iesnieguši jau vairāk nekā 80 sociālie uzņēmumi, no kuriem katrs piektais fokusējas uz darba integrāciju. Uzņēmumiem, kas sniedz labumu sabiedrībai vai sabiedrības grupām pirmo reizi, tiek nodrošināta 90% atbalsta intensitāte, ja granta summa nepārsniedz 40 tūkstošus, bet atkārtota pieteikšanās tiek nodrošināta ar 60% atbalsta intensitāti. Uz lielākiem grantiem (virs 40 – 200 tūkstoši eiro) var pretendēt uzņēmumi ar vismaz divu gadu darbības pieredzi. Šobrīd vidējā pieprasītā granta summa ir 60 tūkstoši eiro. Iepriekšējā programma, kas tika īstenota no 2017. līdz 2023. gadam, atbalstīja 204 projektus.
ALTUM ir ieviesis jaunās paaudzes iespējkapitāla fondus – konkursa kārtībā ir izvēlēts viens izaugsmes stadijas un trīs agrīnās stadijas iespējkapitāla fondu pārvaldnieki, kas turpmākajos gados jaunuzņēmumu attīstībā ieguldīs vairāk nekā 100 miljonus eiro, kas pielīdzināms visai līdz šim šajās stadijās esošajos uzņēmumos ieguldītajai publiskajai naudai. ALTUM kā galvenais investors ieguldīs aptuveni 80 miljonus eiro, savukārt vairāk nekā 20 miljonus eiro piesaistīs paši fondu pārvaldnieki.
ALTUM noslēdzis līgumus ar trīs jaunuzņēmumu iespējkapitāla fondu pārvaldniekiem “BADideas fund”, “VNTRS Consulting” un “BUILDIT”. Katrs no tiem ieguldīs 20,7 miljonus eiro jaunuzņēmumos, īpaši atbalstot tos, kas atrodas sākumposmā, kopējam publiskajam finansējumam sasniedzot 55,8 miljonus eiro. Papildus tam katram pārvaldniekam jānodrošina 2,07 miljonu eiro privātā finansējuma, kas kopumā rada investīciju apjomu 62 miljonu eiro apmērā. Fondi uzsāks darbu, tiklīdz būs piesaistījuši vismaz pusi no nepieciešamā privātā finansējuma. Plānots, ka jaunuzņēmumu iespējkapitāla fondos tiks atbalstīti vismaz 55 uzņēmumi, t.sk. 45 uzņēmumi, kas reģistrēti ne agrāk kā trīs gadus pirms atbalsta saņemšanas brīža. Papildus šiem fondiem izaugsmes stadijas fonda pārvaldnieka iepirkumā pērn tika izvēlēts fonda pārvaldnieks “Flycap” fonds, ar 41,3 miljonu eiro kapitālu, kas iegulda izaugsmes stadijas uzņēmumos.
Iepriekšējos periodos ALTUM līdzfinansētie iespējkapitāla fondi ir investējuši vairāk nekā 110 miljonus eiro 347 uzņēmumos. Šīs investīcijas ne tikai veicina jaunuzņēmumu rašanos un sekmē konkurētspējīgu uzņēmumu attīstību, bet tās jau šobrīd dod ļoti ievērojamu pienesumu ekonomikai kopumā. Atbalstīto uzņēmumu apgrozījums pārsniedz jau 270 miljonus eiro, nodokļos šie uzņēmumi samaksājuši jau vairāk nekā 60 miljonus eiro un radītas vairāk nekā 560 jaunas darba vietas. Tāpat nozarei piesaistīti papildus 45 miljoni eiro privāto investoru līdzekļu.
Pirmo reizi Latvijā ieviesta zemas īres namu programma, kas jau vairāk nekā gadsimtu veiksmīgi darbojas citviet Eiropā, nodrošinot pieejamus mājokļus iedzīvotājiem ar zemākiem ienākumiem un ļaujot pašvaldībām pielāgot mērķa grupu un rindas kritērijus atbilstoši vietējām vajadzībām. Ar ALTUM atbalstu ir uzsākta sešu zemas īres namu būvniecība Valmierā, Bauskā, Tukumā, Jelgavā, Ventspilī, Cēsīs, kur kopā būs vairāk nekā 420 jauni dzīvokļi. Kopumā ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda resursiem līdzfinansētajā programmā plānots uzbūvēt vismaz 467 īres maksas ziņā pieejamus mājokļus. Plānots, ka programmai 2025.gadā tiks piešķirts papildu finansējums, kas ļaus uzbūvēt papildus vēl aptuveni 300 dzīvokļus reģionos.
Citā Atveseļošanas fonda līdzfinansētajā programmā – Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmā – pērn ar iesniegtajiem pieteikumiem tika rezervēts viss pieejamais finansējums. Kopumā savus projektus realizēt plāno 159 mājas par kopējo attiecināmo izmaksu summu 96 milj. EUR. Vislielākais pieteikumu skaits ir no Rīgas apkārtnes – 54%, Kurzeme – 22%, Latgale – 3%; Vidzeme – 16%; Zemgale – 5%. Projekta ietvaros vidējais plānotais enerģijas ietaupījums no siltinātām mājām sastādīs ap 40%. Vienlaikus ir arī pirmie trīs projekti, kur projekta īstenošana ir jau pabeigta un kapitāla atlaide piemērota. Pirmais šīs programmas ietvaros īstenotais projekts atrodas Lielvārdē. 18 dzīvokļu ēkas projekta kopējā summa ir 546 tūkstoši eiro, no kuriem attiecināmās izmaksas ir 443,8 tūkstoši eiro, bet neattiecināmās – 95 tūkstoši eiro. Piešķirtā kapitāla atlaide ir 217,5 tūkstoši eiro, savukārt aizdevuma termiņš 20 gadi. Plānotais enerģijas ietaupījums gadā – 54,5%.
Atveseļošanās programmā daudzdzīvokļu mājām aktīvi turpinās iesniegto projektu īstenošana, savukārt jau 2025.gada pavasarī ALTUM atvērs jaunu ERAF līdzfinansētu daudzdzīvokļu māju programmu, kuras kopējais apjoms būs 172 miljoni eiro, kas ļaus atjaunot vēl aptuveni 260 daudzdzīvokļu mājas.
2024. gadā tika ievērojami paplašināta Atveseļošanas fonda uzņēmumu energoefektivitātes programma, nodrošinot atbalsta pieejamību arī vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumiem. Programmas kopējais finansējums ir 80,5 miljoni eiro, un tā, līdzīgi kā pārējās ALTUM īstenotās Atveseļošanas fonda programmas, tā piedāvā aizdevumu ar kapitāla atlaidi. Uzlabojumi programmā ievērojami palielināja uzņēmumu interesi – parakstīto līgumu skaits uz 2024.gada beigām sasniedza 298 ar kopējām investīcijām energoefektivitātē tuvu 74 miljoniem eiro. Atbalsta piešķiršana atlasēs apstiprinātajiem projektiem turpināsies visu 2025.gadu.
Lai digitalizētu biznesa procesus un iegādātos automatizētas ražošanas iekārtas, uzņēmumi labprāt izmanto citu ALTUM īstenotu Atveseļošanas fonda programmu – uzņēmumu digitalizācijas programmu, kuras kopējais finansējums ir 43 miljoni eiro. Līdz šim atbalstīts 51 projekts par kopējo summu 31 miljons eiro.
Kopš 2024.gada subsīdija “Balsts” pieejama arī ģimenēm, kurās aug bērns ar invaliditāti, neatkarīgi no bērnu skaita ģimenē. Šī subsīdija Latvijā darbojas jau vairākus gadus, palīdzot samazināt pirmo iemaksu, kas nepieciešama hipotekārā aizdevuma saņemšanai komercbankās. Subsīdijas apjoms ir 8 tūkstoši eiro vai 10 tūkstoši eiro atkarībā no iegādājamā mājokļa. Līdz šim “Balsts” subsīdija, kas ir neatmaksājams dāvinājums, bija pieejama tikai daudzbērnu ģimenēm. Kopā programmā uz 2024.gada beigām izsniegti 1832 granti par kopējo summu 15,4 miljoniem EUR, atbalstot ģimenes ar 5665 bērniem. 2024.gadā izsniegto subsīdiju apjoms ir par 50% vairāk nekā iepriekšējā gadā.
Lai veicinātu mazo un vidējo uzņēmumu aizņemšanās iespējas, ALTUM sadarbībā ar piecām komercbankām un vienu alternatīvo finansētāju piešķirs finanšu pakalpojumus ar portfeļgarantiju līdz 83 miljoniem eiro. Portfeļgarantijas atšķiras ar to, ka valsts garantija tiek piešķirta automātiski, ja darījums atbilst programmas nosacījumiem, un nav nepieciešama individuāla pieteikšanās ALTUM. Maksimālā garantētā finanšu pakalpojuma summa palielināta līdz 500 000 eiro, un paplašināts partneru loks, iekļaujot arī alternatīvos finansētājus.
ALTUM uzņēmējiem joprojām piedāvā izmantot eksporta garantijas, kas palīdz eksportējošiem uzņēmumiem pasargāt sevi no neparedzētiem finanšu zaudējumiem. ALTUM piedāvā apdrošināt gan visu darījumu portfeli, gan atsevišķus darījumus, nodrošinot pēcapmaksas apdrošināšanu līdz diviem gadiem. ALTUM eksporta garantijas pašlaik ir vienīgās, kas nodrošina darījumu apdrošināšanu arī uz Ukrainu, pat kara apstākļos.
ALTUM aizdevumu daudzdzīvokļu māju remontam līdz šim izmantojusi 281 māja, kopējai aizdevumu summai pārsniedzot jau 20 miljonus eiro. Finansējums galvenokārt tiek izmantots fasādes un jumta remontiem, pamatu siltināšanai, liftu un balkonu atjaunošanai, kā arī ūdensvada, kanalizācijas un apkures sistēmu uzlabošanai. Visvairāk valsts atbalstu izmanto Kurzemē (33%) un Rīgā (27%), bet mazāk Vidzemē (19%), Zemgalē (10%), Pierīgā (9%) un Latgalē (2%).
Tāpat pērn tika turpināta garantiju izsniegšana mājokļu iegādei ģimenēm ar bērniem, kurām ir regulāri ienākumi, bet trūkst uzkrājumu pirmās iemaksas veikšanai. Kopumā piešķirtas 30244 garantijas par 250 miljoniem eiro. Atbalsts pieejams ģimenēm ar bērniem līdz 23 gadu vecumam, ja darījuma summa nepārsniedz 300 tūkstošus eiro. 2024.gada aprīlī būtiski tika palielināts garantijas apmērs – līdz pat 55% - darījumiem ārpus Rīgas un Pierīgas ģimenēm ar bērniem. Jaunie speciālisti pērn saņēmuši garantijas 56,7 miljonu eiro apmērā, palīdzot 6556 speciālistiem iegādāties savu mājokli. Turklāt garantijas komisijas maksa šai grupai tika samazināta uz pusi. Tāpat piešķirtas 330 garantijas Nacionālo bruņoto spēku karavīriem par kopējo finansējumu 3,3 miljonu eiro apmērā.
Kopumā 2024.gadā izsniegto mājokļu garantiju apjoms ir par 39% vairāk nekā iepriekšējā gadā.
Latvijas Zemes Fonda (LZF) īpašumu skaits uz 2024.gada 31.decembri pārsniedza 1640, sasniedzot 132,9 miljonus eiro portfeli. Fonda pārvaldībā ir vairāk nekā 31 tūkstotis hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes, no tiem gandrīz visi ir iznomāti, tostarp 585 darījumi noslēgti, izmantojot reverso nomu. Reversās nomas darījumi fonda portfelī veido aptuveni trešo daļu, kas ļauj zemniekiem pārdot zemi fondam un turpināt to lietot uz nomas noteikumiem, savukārt pēc pieciem gadiem atpirkt par īpašuma pārdošanas brīdī fiksēto īpašuma tirgus cenu. Papildus ar fonda aktīvu iesaisti ir iegādāti, sakopti un atdoti lauksaimniecībā ilgstoši nekopti īpašumi vairāk nekā 700 hektāru platībā. ALTUM vairāku gadu garumā ir sekmīgi sadarbojies ar Zemkopības ministriju, veicot un iniciējot nepieciešamos grozījumus tiesību aktos, tostarp stiprinot ALTUM kā LZF pārvaldītāja lomu lauksaimniecībā izmantojamās zemes darījumu tirgū. Ir veiktas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, palielinot Zemes fonda iespējas aizņemties finansējumu no Valsts kases,
Lielākā fonda darījumu aktivitāte līdz šim ir nvērota Zemgales reģionā – 24% (šobrīd portfelī ap 400 īpašumi 7500 hektāru platībā). Tam seko Vidzemes reģions – 21% (350 īpašumi aptuveni 7100 hektāru platībā), Latgales reģions – 20% (ap 320 īpašumi 6100 hektāru platībā), Rīgas reģions – 18% (290 īpašumi 5200 hektāru platībā) un Kurzemes reģions – 17% (280 īpašumi 5400 hektāru platībā).
2024. gadā ALTUM turpināja stabilu izaugsmi, stiprinot savu lomu kā nozīmīgs valsts ekonomikas atbalsta instruments. ALTUM kopējais portfelis pērnā gada 9 mēnešos sasniedza jaunu vēsturisku atzīmi – 1,16 miljardus eiro, no kura finanšu instrumentu portfelis sastāda 1,162 miljardi eiro, ko veido 37740 projekti.
2024.gada 12 mēnešos atbalsta instrumentu portfeļa pieaugums ievērojami pārsniedz 2023.gada pieaugumu. Kopumā 2024.gada 12 mēnešos ALTUM atbalsta instrumentu jaunie darījumi bija 426 milj. eiro, finansējot vairāk nekā 7500 jaunus projektus. 2024.gada 12 mēnešos salīdzinājumā ar 2023.gadu pēc apjoma (+137 milj. eiro, +47%) un pēc atbalstīto projektu skaita (+1814 darījumi, +32 %) ir būtiski audzis jauno darījumu apjoms.
Starptautiskā kredītreitingu aģentūra Moody’s Investors Service (Moody’s) 2025. gada 28.janvārī atkārtoti apstiprināja ALTUM ilgtermiņa kredītreitingu Baa1 ar stabilu perspektīvas novērtējumu. Arī īstermiņa reitings ir apstiprināts tādā pat līmenī kā pērn - Prime-2.
ALTUM pirmoreiz saņēma Moody’s ilgtermiņa kredītreitingu Baa1 2017. gadā, un tas joprojām ir viens no augstākajiem starp Latvijas kapitālsabiedrībām piešķirtajiem reitingiem. Augstais investīciju līmeņa reitings palīdz ALTUM efektīvi strādāt ar investoriem un piesaistīt resursus finanšu tirgos Latvijas tautsaimniecībai svarīgu projektu finansēšanai.
2025.gadā ALTUM turpinās aktīvi iesaistīties tiešajā kreditēšanā. Notiek sagatavošanās darbi, lai varētu uzsākt tiešās hipotekārās kreditēšanas programmu teritorijās ārpus galvaspilsētas un tai piekļauto apdzīvoto vietu teritorijām. Savukārt, lai veicinātu mazo un vidējo uzņēmumu iespējas aizņemties finansējumu bankās, notiks aktīva porttfeļgarantiju 4. kārtas realizācija.
Tāpat turpināsies darbs pie ES fondu plānošanas perioda 2021. – 2027.gadam programmu ieviešanas. 2025.gadā tiks uzsāktas vairākas jaunas energoefektivitātes un atjaunīgo energoresursu atbalsta programmas uzņēmējiem – biometāna ražošanai, centralizētajai siltumapgādei un aukstumapgādei, kā arī uzņēmējdarbības zaļināšanai.
Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes segmentā tiks turpināta Atveseļošanas fonda programmā apstiprināto projektu īstenošana, kā arī uzsākta jaunā ES fondu plānošanas perioda programma.
ES Atveseļošanās fonda energoefektivitātes programmā visu 2025.gadu turpināsies aizdevumu piešķiršana atlasēs apstiprinātajiem projektiem, tāpat notiks darījumu slēgšana lielo investīciju aizdevumu programmā ar kapitāla atlaidi.
Savukārt iespējkapitāla segmentā plānots palielināt uzņēmējdarbības finansēšanu, īstenojot 5.paaudzes iespējkapitāla fondus un Baltijas kapitāla tirgus akcelerācijas fondu.