Runas par iespējamo lata devalvāciju, kas neļāva Latvijai pārdot nevienu no Valsts kases piedāvātajiem valsts vērtspapīriem, veicina Latvijā «uzblīdušo» banku akciju kritumu, kā arī Zviedrijas kronas un vairāku eiro piesaistīto valūtu vērtības samazināšanos.
Jau ziņots, ka valsts vērtspapīru izsolē netika pārdots neviens no Valsts kases piedāvātajiem valsts vērtspapīriem 50 miljonu latu vērtībā.
Arī ziņas par ārvalstu ekspertu un mūsu pašu politiķu izteikumiem par iespējamo lata devalvāciju atstājušas savas pēdas akciju un valūtu tirgos.
Zviedrijas krona attiecībā pret eiro, kam piesaistīts lats, trešdien, 3. jūnijā, zaudēja 1.5% savas vērtības. Kronas vērtība patlaban ir tuvu zemākajai tās vērtībai pēdējo sešu nedēļu laikā. Kopš 1. jūnija Zviedrijas krona attiecībā pret eiro zaudējusi 3.7% savas vērtības. Līdzīgu iespaidu notikumi Latvijā atstājuši arī uz Polijas un Ungārijas valūtām, kas vakar pret eiro nokritās par attiecīgi 0.8% un 2.7%. Samazinājās arī Čehijas valūta – par 0.3%.
Zviedrijas finanšu ministrs Anderss Borgs nosodījis Zviedrijas bankas par to neapdomīgo izplešanos Baltijas valstu reģionā. «Bankas ir piekopušas neapdomīgu kredītu politiku Baltijas valstīs, kas tajā brīdī rezultējās pelņā, taču tagad tām pašām jātiek galā ar sekām,» tā A. Borgs.
«Bažas par to, ka devalvācija Latvijā ir neizbēgama, pieaug,» sacījis otra pasaulē lielākā valūtu tirgotāja – bankas UBS – analītiķis Braiens Kims (Brian Kim). «Mēs joprojām ceram, ka Starptautiskais Valūtas fonds (SVF), eirozona un Zviedrija centīsies saglabāt lata piesaisti eiro, taču spiediens uz kronu visā šajā procesā būs zīmīgs,» tā B. Kims.
«Latvija varbūt ir maza valsts, taču tai ir liela ietekme uz reģionu kopumā. Ja Latvijas valūta «kritīs», tai, visticamāk, sekos arī Igaunija un Lietuva, un, iespējams, arī Bulgārija. Un tas atstās iespaidu arī uz citām valstīm, piemēram, Rumāniju,» tā norādījis bankas BNP Paribas speciālists Bartoss Pavlovskis.
Db.lv jau rakstīja, ka spriežot par to, kā Latvijai cīnīties ar ekonomisko krīzi, bijušais Zviedrijas centrālās bankas vadītājs un padomdevējs Latvijas valdībai Bengts Deniss norādījis, ka Latvijai, visticamāk, nāksies devalvēt savu valūtu. Šie izteikumi gan esot jāvērtē, kā eksperta personisks, individuāls viedoklis.
Latvijas premjers Valdis Dombrovskis par šādiem izteikumiem joprojām ir ļoti skeptisks, noraidot jebkādus izteikumus par iespējamo lata devalvāciju. Viņš uzsver, ka šāds risinājums būtu vēl sāpīgāks nekā drakoniskā budžeta samazināšana. «Ja runa ir par devalvāciju, tad mazāk par 15% nebūs nekādā gadījumā, ticamāk būs ap 30%. Tas nozīmē, ka ļoti ātri cilvēku ienākumu reālā vērtība samazināsies par daudz lielāku līmeni, nekā valdība to dara, mazinot budžeta izdevumus. Mēs esam ļoti maza, atvērta ekonomika, importa preču, enerģijas, degvielas cenas no tā, ka mēs devalvēsim valūtu, nemainīsies. Tas viss praktiski vienā momentā pieaugs, un efekts pie tik mazas un atvērtas ekonomikas, kāda ir Latvija, ļoti ātri izzudīs. Tajā pašā laikā nekavējošais šoks, kas notiks, skars pilnīgi visus un visu. Tagad mēs runājam, ka cenšamies pasargāt pensionārus u.tml., devalvācija skar uzreiz visus sabiedrības slāņus,» intervijā Dienai norādījis V. Dombrovskis.
Arī Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs uzsver faktu, ka valūtas devalvācijas gadījumā pensionāri, mazatalgotie, bērnu pabalstu saņēmēji zaudēs lielu daļu savu ienākumu.
Nordea banka norāda, ka Latvija, kā arī Igaunija un Lietuva, kuras patlaban pārdzīvo straujāko ekonomikas kritumu Eiropas Savienībā (ES), visticamāk, tomēr nedevalvēs savas valūtas, jo šo valstu valdības ir pilnībā nodevušās algu un budžeta samazināšanas scenārijam, raksta Bloomberg.
Bloomberg arī raksta, ka investori, kuri meklē glābiņu no iespējamās krīzes Latvijā, visticamāk, varētu sākt iegādāties Ungārijas kredītriska mijmaiņas līgumus (credit default swaps jeb CDS), jo patlaban tie uzrāda augstu kolerāciju attiecībā pret Latvijas krīzi.
Šodien notiks atkārtota izsole, kurā Valsts kase pārdošanā piedāvās tos pašus valsts vērtspapīrus, tādējādi kārtējo reizi pārbaudot investoru sentimentu attiecībā pret Latviju.