Austrumeiropas ekonomikas, no kurām lielākā daļa pārcieta rekordlielu samazinājumu pagājušajā ceturksnī, varētu sākt atlabt no recesijas gada otrajā pusē, kas saistīts ar eksporta tirgu Rietumeiropā atgriešanos pie izaugsmes, vēsta Bloomberg.
Rūpnieciskā ražošana jūnijā samazinājās lēnākā tempā Ungārijā, Čehijā, Rumānijā, Latvijā, Lietuvā un Slovākijā, kas palīdzēja Slovākijas un Čehijas ekonomikām pagājušajā ceturksnī augt, salīdzinot ar iepriekšējiem trīs mēnešiem.
Bloomberg akcentē, ka Austrumeiropas no eksporta atkarīgajām ekonomikām ir nepieciešama atlabšana Rietumeiropā, tādējādi atjaunotos ražošana šajās valstīs un tiktu stimulēta darbavietu radīšana. Pēc tam, kad Vācija un Francija pagājušajā ceturksnī ir izkļuvušas no recesijas, ir uzlabojušās izredzes, ka pieprasījums atjaunosies. Tas varētu palīdzēt Austrumeiropas reģiona ekonomikām atkal augt.
Otrais ceturksnis varētu būt bijis sliktākais laiks reģiona ekonomikām, norāda Bloomberg, piebilstot, ka Polija ir vienīgā Austrumeiropas valsts, kurai ir izdevies izvairīties no recesijas.
Čehijas ekonomika nākamgad varētu augt par 1.4%, prognozējuši 11 Bloomberg aptaujāte ekonomisti, kuri paredz, ka ekonomiku izaugsme būs vērojama arī Polijā, Krievijā un Slovākijā.
Tomēr jāņem vērā, ka ekonomiku atlabšana reģionā būs lēna, sacījis Capital Economics ekonomists no Londonas Deivids Okslejs (David Oxley). Viņš akcentējis, ka ir pāragri runāt par ilgtspējīgu ekonomiku izaugsmi.
D. Okslejs ātrāku atlabšanu prognozē Polijai un Čehijai, bet ilgāku ceļu uz izaugsmi - Ungārijai, Rumānijai un trim Baltijas valstīm - Igaunijai, Latvijai un Lietuvai.