Pasaules ekonomika ir tuvu dziļākās recesijas pēckara vēsturē zemākajam punktam, paziņojusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (ESAO), ziņo BBC.
Organizācija, kas pārstāv 30 attīstītākās pasaules valstis, sacījusi, ka šo valstu ekonomikās šogad būs samazinājums par 4.1%, un ekonomiku atlabšana, visticamāk, kādu laiku būs «vāja un trausla».
Taču organizācija akcentē, ka globālās lejupslīdes temps patlaban - pēc spēcīga krituma sešu mēnešu laikā līdz martam - mazinās, un šī ir pirmā reize divu gadu laikā, kad tā ir paaugstinājusi savu ekonomisko prognozi nākotnei. Prognozes maiņa galvenokārt balstīta uz to, ka Japānas un ASV ekonomikās samazinājums būs mazāks nekā iepriekš prognozēts.
ESAO prognozē, ka attīstītāko valstu ekonomikās vāja izaugsme - 0.7% apmērā - būs vērojama jau 2010.gadā. Iepriekš organizācija prognozēja, ka šo valstu ekonomikas saruks par 0.1%. Saskaņā ar ESAO paziņojumu arī potenciālais risks, ka attīstība būs sliktāka nekā prognozēts, esot mazinājies.
«Izskatās, ka no sliktākā scenārija ir izdevies izvairīties,» paziņojusi ESAO, piebilstot - pat ja sekojošā ekonomikas atlabšana būs lēna, šāds iznākums ir liels sasniegums.
Organizācija akcentējusi, ka atlabšanas pazīmes ir vērojamas arī valstīs, kas neietilpst ESAO, piemēram, Ķīnā.
Taču vispesimistiskākās prognozes ir attiecībā uz Lielbritāniju un eirozonu. Piemēram, eirozonā atlabšanas pazīmes joprojām neesot saskatāmas, kas skaidrojams ar nekustamo īpašumu burbuļu nodarīto postu finanšu sektoram, kā arī vājo eksportu. Lielbritānijas ekonomikā ESAO 2010.gadā paredz 0% izaugsmi un norāda, ka valsts budžeta deficīts nākamgad sasniegs 14%, kas ir lielāks nekā prognozē Lielbritānijas valdība.
Organizācija brīdinājusi, ka bezdarbs Lielbritānijā, eirozonā un ASV varētu pieaugt virs 10%.