Kredītiestāžu centieniem meklēt veidus eiro konvertācijas ienākumu zudumu segšanai piepulcējies arī lēnākas ekonomikas izaugsmes risks, kas var atspoguļoties kredītņēmēju maksājumu disciplīnā un banku ieņēmumos.
Veido uzkrājumus
Pirmajā ceturksnī banku peļņa sasniegusi 43 miljonus eiro, kas ir par trešdaļu mazāk nekā pirms gada, kad peļņa sasniedza 64,9 miljonus eiro. Kā skaidro Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) eksperti, peļņa lielākoties samazinājusies vienas bankas struktūras izmaiņu rezultātā. Tomēr tieši gada sākumā vairākas bankas veidojušas papildu uzkrājumus nedrošiem kredītiem, pasliktinot rezultātus.
Kaut arī pagaidām visas bankas rezultātus vēl nav publicējušas, starp lielākajiem tirgus spēlētājiem izrāvienu guvusi Swedbank, nopelnot 32 miljonus eiro. Peļņu kāpinājusi arī SEB banka līdz 6,6 miljoniem eiro, bet DNB grupas peļņa pirmajā ceturksnī sasniegusi 3,6 miljonus eiro.
Tiesa gan, ne visi var lepoties ar peļņas pieaugumu, un gada sākums sāpīgs bijis Nordea un Danske Bank, kuras strādājušas ar zaudējumiem attiecīgi 15,8 un 7,6 miljonu eiro apmērā. Banku pārstāvji to rašanos galvenokārt skaidro ar uzkrājumu veidošanu sliktajiem kredītiem.
«Nordea zaudējumu galvenais iemesls bija izveidotie uzkrājumi nedrošajiem kredītiem un meitas kompāniju ieguldījumu pārvērtēšana,» komentē Nordea bankas vadītājs Latvijā Jānis Buks, skaidrojot, ka tie saistīti ar pāris pirms krīzes veiktiem darījumiem, kas iepriekš restrukturizēti, tomēr nav attīstījušies tik veiksmīgi, kā iecerēts. Savukārt AS Danske Bank filiāles Latvijā vadītājs Raivis Kakānis min, ka banka veidojusi uzkrājumus potenciāliem zaudējumiem, kas teorētiski var rasties kritisku politisku vai ekonomisku norišu rezultātā. Banka izmantojusi vairākus iespējamos globālās ekonomikas attīstības scenārijus un nolemts veidot uzkrājumus atbilstoši sliktākā ģeopolitiskā scenārija ietekmei uz ekonomiku – 7,9 miljonu eiro apmērā.
Bažas par iespējamiem riskiem saistībā ar Krievijas un Ukrainas konfliktu pauž arī citu banku pārstāvji. «Nenoteiktība var ietekmēt ekonomiku, kā arī uzņēmēju un iedzīvotāju noskaņojumu,» saka Swedbank valdes loceklis un Finanšu pārvaldes vadītājs Ansis Grasmanis, piebilstot, ka konflikta sekas nākotnē varētu izjust arī banku sektors. Bažas izsaka arī ABLV Bank pārstāvis Ilmārs Jargans, uzsverot, ka šajā gadā lielākie izaicinājumi būs saistīti ar nestabilās politiskās situācijas ietekmi uz klientu biznesa apjomiem.
Jūt ieņēmumu kritumu
Banku pārstāvji atzīst, ka gada sākumā ir jūtams ieņēmumu samazinājums valūtu konvertācijas segmentā, tādēļ jāstrādā pie jaunu produktu izveides, lai kritumu kompensētu.
«Banka izjūt, ka eiro ieviešanas rezultātā vairs nav ieņēmumu, kas iepriekš bija saistīti ar valūtas maiņu eiro un lata pārī, kā arī mazinājušās komisijas par pārskaitījumiem uz eirozonas valstīm, kas bankām nozīmē pietiekami jūtamu ieņēmumu kritumu,» saka J. Buks. «Tā kā kompensēt ieņēmumu zudumu, paaugstinot bankas pakalpojumu cenas un reizē tās saglabājot konkurētspējīgas, ir izaicinājums, banka strādā pie ieguldījumu produktu un finanšu risku novēršanas risinājumu attīstības, kā arī efektivitātes uzlabošanas iniciatīvām gan bankas sniegto pakalpojumu procesā, gan administratīvajās izmaksās,» piebilst bankas vadītājs.
SEB bankas valdes priekšsēdētājs Ainārs Ozols norāda, ka bankām pāreja uz eiro nozīmē valūtas darījumu ieņēmumu samazinājumu, kas notikusi arī SEB, taču, turpinot kāpināt bankas darba efektivitāti, piesaistot jaunus klientus un izvēršot sadarbību ar esošajiem, izdevies uzlabot peļņas rādītājus. Banka šajā gadā arī veidojusi uzkrājumus nedrošiem kredītiem, tomēr mazākus nekā iepriekš. Arī DNB bankas prezidents Osmunds Skars norāda, ka DNB bankai to izdevās kompensēt ar stabilu procentu ieņēmumu un stingras izmaksu kontroles palīdzību, savukārt bankas Citadele valdes locekle Santa Purgaile min, ka eiro ieviešanai banka jau laicīgi gatavojās no 2012. gada, līdz ar to arī rēķinājās, ka ienākumi no eiro/latu konvertācijas darījumiem no šī gada vairs nebūs. Skatoties uz Citadeles rezultātiem, eiro efekts ir bijis mazāks, nekā plānots, ko daļēji var skaidrot, ka attīstās klientu aktivitāte citos segmentos.
Skatās uz uzņēmējiem
Kreditēšanas aktivizēšanā bankas lielākoties skatās uz uzņēmējiem norādot, ka Maksātnespējas likuma izmaiņas var būtiski mainīt privātpersonu kreditēšanas piedāvājumu.
«Bankas ir gatavas kreditēt biznesa projektus, diemžēl kvalitatīvu projektu apjoms nav pietiekams,» saka Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) pārstāve Baiba Melnace. Nākotnē sektoru ietekmēs plānotās izmaiņas Maksātnespējas likumā, kas var būtiski mainīt hipotekāro kreditēšanu, kā arī valsts plānotā atbalsta programma ģimenēm mājokļa iegādei kredītā. Pagaidām izskatās, ka šīs abas iniciatīvas ir diezgan klajā pretrunā, un ir jautājums, kā tas valstiski tiks risināts, uzsver LKA pārstāve. «Sliktākajā gadījumā tā pat var padarīt hipotekāro kredītu par ekskluzīvu produktu, kur piedāvājums samazinās tā riska un dārdzības dēļ klientam, jo, piemēram, pirmā kredīta iemaksa var pieaugt no 10–20% līdz pat 30–50%,» saka A. Grasmanis.
Tādējādi bankas kredītportfeļa palielināšanai patlaban lūkojas uzņēmēju virzienā. «Ņemot vērā, ka mērķtiecīgi sašaurinām savu darbību hipotekārās kreditēšanas jomā, divu gadu laikā amortizācijas rezultātā, mūsu hipotekāro kredītu portfelis samazināsies aptuveni par 30%,» pauž R. Kakānis. Atbilstoši bankas aplēsēm, līdz 2016.gada beigām juridiskām personām izsniegto kredītu apjomu tā būs dubultojusi. Tāpat arī citu banku pārstāvji prognozē, ka aizdevumi uzņēmēju segmentā augs daudz straujāk nekā privātpersonu kredītportfelis, protams, mēreni audzējot arī mājsaimniecībām izsniegtos aizdevumus.
Saglabāt esošajā līmenī
Bankas cer, ka šogad izdosies kāpināt peļņas rādītājus vai vismaz saglabāt tos esošajā līmenī. «Šim gadam Latvijai tiek prognozēta mērena izaugsme, līdz ar to sagaidām, ka turpinās uzlaboties kredītņēmēju maksātspēja un banku kredītportfeļa kvalitāte, tomēr pašreizējais ģeopolitiskais saspīlējums palielina nenoteiktību un ārējos riskus, kas sliktākā scenārija gadījumā var negatīvi ietekmēt kredītņēmēju maksātspēju un līdz ar to bremzētu kreditēšanas atjaunošanos, kā arī mazinātu banku pelnītspēju,» bažas pauž FKTK pārstāve Laima Auza.
Arī bankas Citadele valdes loceklis Aldis Paegle norāda, ka bankas galvenais izaicinājums šim gadam varētu būt turpināt iesākto attīstības tempu, savukārt J. Buks norāda uz prognozēm, ka turpmākajos ceturkšņos uzkrājumi nedrošajiem kredītiem samazināsies un palielināsies bankas aktīvo klientu skaits, tādēļ banka cer gadu noslēgt ar pozitīvu rezultātu.
Savukārt A. Grasmanis uzsver, ka sektors šogad daudz darba ieguldīs jauno Eiropas uzraudzības prasību ieviešanā, kas arī radīs papildus izmaksas kredītiestādēm. «Pašreiz sākts aktīvu kvalitātes pārbaudes process 130 Eiropas bankām. Process šogad noslēgsies ar šo banku pāreju tiešā Eiropas Centrālās bankas uzraudzībā. Lai arī tas paaugstinās sektora izmaksas, ilgtermiņā dod lielu pozitīvu efektu – atjauno uzticību sektoram Eiropā,» uzskata A. Grasmanis. Latvijā uzraudzībai tiks pakļautas trīs bankas – Swedbank, SEB banka un ABLV Bank, bet pārējās kredītiestādes turpinās būt Latvijas uzrauga redzeslokā. Ņemot vērā, ka jaunā uzraudzība prasīs lielākas izmaksas, nākotnē tas atspoguļosies arī banku pakalpojumu cenās, prognozē banku pārstāvji, mierinot gan, ka visi pakalpojumi nesadārdzināsies vienādi, bet gan atsevišķas to pozīcijas.
Runājot par iespējamu darbinieku skaita samazināšanu, pieaugot elektroniskajiem norēķiniem un efektivitātes paaugstināšanas kontekstā, bankas atbild izvairīgi, norādot, ka, iespējams, darbinieku skaits tiks samazināts, tomēr ne daudz.