Gadu pēc ASV bankas Lehman Brothers bankrota, kas noveda pie pasaules ekonomiskās krīzes, vērojamais Āzijas atlabšanas ātrums, salīdzinot ar Rietumiem, varētu signalizēt par spēku pārkārtošanos pasaulē, atsaucoties uz ekonomistu sacīto, ziņo AFP.
Ķīna un citas reģiona nācijas, kas savu uz eksportu balstīto ekonomiku dēļ ilgi bija atkarīgas no Rietumu tirgiem, ir pārcietušas «vētru», pateicoties iekšzemes pieprasījumam, ko atbalstīja iespaidīgi stimulēšanas pasākumi un augošā vidusšķira.
Un, kā norāda Ašoks Čarans (Ashok Charan) - Singapūras nacionālās universitātes profesors - Āzijas ekonomikas nākotnē būs mazāk atkarīgas uz Rietumiem.
«Āzijas ekonomikām atlabstot, gaidāma jauna pasaules kārtība, kurā Āzija būs relatīvi spēcīgāka,» viņš rakstījis, norādot, ka vidusšķiras un augstākās - vidējās šķiras izveidošanās un pieaugums Ķīnā, Indijā un citās Āzijas valstīs turpinās palielināt iekšzemes pieprasījumu reģionā.
Ķīna tiek izcelta saistībā ar tās izšķirošo lomu reģiona izvešanā no lejupslīdes. Pasaules Bankas prezidents Roberts Zūliks (Robert Zoellick) nesen sacīja, ka Ķīnas izaugsme ir palīdzējusi izvairīties no globālās krīzes padziļināšanās.
AFP norāda, ka, pateicoties apjomīgajiem stimulēšanas pasākumiem, pieauga Ķīnas imports, tādējādi atbalstot citu reģiona valstu, piemēram, Japānas eksportu.
R. Zūliks sacījis, ka līdz ar izaugsmi Ķīnā, kas šogad kopumā tiek paredzēta tuvu 8% un stabilizācijas pazīmēm daudzās citās Āzijas ekonomikās un citviet pasaulē, globālās ekonomikas atlabšanas izredzes ir ievērojami uzlabojušās.
Otrā ceturkšņa dati liecina, ka arī Singapūras un Honkongas ekonomikas ir atgriezušās pie izaugsmes.
Savukārt ASV un eirozonas ekonomikās joprojām vērojama lejupslīde.
Kamēr Āzijas nācijas, kā paredz ekonomisti, nākotnē viena no otras pirks vairāk, tādējādi palīdzot eksportam, ASV cīnīsies ar milzīgu deficītu un augstu bezdarba līmeni, bet Eiropu nomocīs iekšējās cīņas.