Pieprasījums pēc faktoringa palielinās, un, ņemot vērā, ka Latvijā, salīdzinot ar citām valstīm, šis pakalpojums ir vēl maz pieprasīts, nākotnē var gaidīt straujāku izaugsmi, prognozē banku pārstāvji.
Lielāko īpatsvaru limitu ziņā aizņem lielie uzņēmumi, kas pārstāv tādas nozares kā graudkopība, metālapstrāde, kokrūpniecība un pārtikas tirdzniecība, stāsta Swedbank Faktoringa nodaļas projektu vadītājs Arnis Ārmanis. Arvien vairāk klientus interesē eksporta faktorings un vietējais faktorings ar apdrošināšanu, jo klients tādā veidā pasargājas no pircēja nemaksāšanas riska.
Nordea Finance Latvia faktoringa portfelis šī gada sākumā bija mazāks, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo periodu, taču vasarā atgriezās iepriekšējā gada līmenī, sasniedzot 21 miljonu latu, norāda Nordea Finance valdes priekšsēdētājs Ivars Šmits. Kopumā faktoringa darījumiem ir tendence pieaugt, taču Latvijā faktoringa izmantošana ievērojami, apjomu ziņā par 3-4 reizēm, atpaliek no citām Baltijas valstīm.
Tā, piemēram, pērn faktoringa apgrozījums Latvijā bija 0,45 miljardi latu, Igaunijā - 1,34 miljardi atu, bet Lietuvā - 1,75 miljardi latu. Latvijā vairāk tiek izmantoti banku produkti.
Raugoties uz Ziemeļvalstu un Lielbritānijas pieredzi, lielākā daļā tirdzniecības darījumu, tieši faktorings tiek izvēlēts kā piemērotākais risinājums gan tirgotājiem, gan ražotājiem, tāpēc tuvākajos gados Latvijas faktoringa nozarē var saskatīt izaugsmes potenciālu, uzskata I. Šmits.
Eksportējoši uzņēmumi ir īpaši iecienījuši bankas piedāvātos faktoringa risinājumus. Lielākā daļa no tiem darbojas kokapstrādes, metālapstrādes, kā arī vairumtirdzniecības nozarēs, kas eksportē gan pārtikas, gan sadzīves ķīmijas preces, kā arī naftas produktus. Lauksaimnieku kooperatīvi izmanto iekšzemes faktoringu sēklu un augu apstrādes līdzekļu sezonas finansējumam, stāsta I. Šmits.
Viņš atzīst, ka faktorings noder visiem, kas tirgo savu preci vai pakalpojumu ar pēcapmaksu. Tirdzniecībā pieaug atlikto maksājumu apjomi, uzņēmumi piekrīt pagarināt atmaksas termiņus līdz pat trim un dažkārt pat vairāk mēnešiem, lai nezaudētu savus pastāvīgos klientus. Lielie uzņēmumi arvien biežāk izmanto faktoringu, lai samazinātu atlikto maksājumu riskus, apdrošinātu daļu savu pārdošanas darījumu, kā arī uzlabotu debitoru administrēšanu, skaidro Nordea Finance Latvia pārstāvis.
Runājot par turpmāko tirgus attīstību, faktoringa joma ir ļoti atkarīga arī no pašas ekonomikas attīstības - jo straujāk attīstīsies Latvijas un arī Eiropas ekonomikas, jo ātrāk pieaugs faktoringa apjomi, prognozē A. Ārmanis.