Saeima galīgajā lasījumā atbalstījusi jauna – mikrouzņēmumu – nodokļa ieviešanu, tā likmi paredzot 9% apmērā no uzņēmuma apgrozījuma.
Jauni uzņēmumi kļūt par mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem varēs kļūt jau no šī gada 1. septembra, bet jau strādājošie šo nodokli izvēlēties maksāt varēs no nākamā gada sākuma. Jaunais nodoklis šiem uzņēmumiem aizstās gan uzņēmumu ienākumu nodokli, iedzīvotāju ienākumu nodokli, sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kā arī uzņēmēju riska nodevu.
Kā daudzkārt ziņots, mikrouzņēmumu nodokļa likme būs 9% no kompānijas apgrozījuma. To maksāt varēs SIA, zemnieku saimniecības, individuālie komersanti un uzņēmēji, kuru apgrozījums ir līdz 70 tūkst. Ls, darbinieku skaits – līdz pieciem cilvēkiem, darbinieku algas – līdz 500 Ls. Pārsniedzot kādu no šiem ierobežojumiem, uzņēmumam tiks piemērota augstāka nodokļa likme, un no nākamā kalendārā gada firma mikrouzņēmumu nodokli maksāt vairs nevarēs.
Sākotnēji valdība atbalstīja jaunā nodokļa ieviešanu ar likmi 20% no apgrozījuma, tomēr uzņēmēju organizācijas norādīja, ka tas neradītu plānoto efektu un lielākajai daļai mikrouzņēmumu nemaz nebūtu izdevīgi. Sākotnēji bija paredzēts, ka mikrouzņēmumu nodoklis tiktu ieviests šī gada 1. jūlijā, tomēr, skatot jauno likumu un ar to saistītos grozījumus citos likumos Saeimā, tika konstatēta virkne nepilnību, ko atbildīgās ministrijas sadarbībā ar ieinteresētajām organizācijām un deputātiem vairāku mēnešu laikā novērsa.
Finanšu ministrija paredz, ka līdz gada beigām varētu tikt reģistrēti 900 jauni uzņēmumi, kas izvēlēsies maksāt mikrouzņēmuma nodokli. Tas radītu pozitīvu fiskālo ietekmi 178 tūkst. Ls apmērā. Savukārt nākamgad varētu tikt reģistrēti jau 3000 jaunu mikrouzņēmumu, un kopā ar tiem uzņēmumiem, kas mainīs nodokļu maksātāja statusu, kopumā nākamajā gadā jauno nodokli varētu maksāt jau 14 tūkstoši uzņēmumu un fizisko personu. Tas valsts budžetu ietekmēs pozitīvi, tajā ienesot papildus 2,5 milj. Ls, paredz Finanšu ministrija.