Pēdējā laikā Latvijā pieaug reģistrēto mikrouzņēmumu skaits, kas veicina ekonomikas straujāku attīstību. Dibinot mikrouzņēmumu, uzņēmējam jāpatur prātā, ka šāda veida darbībai ir daudz plusu - iespēja maksāt mazāk nodokļus u.c., bet ne visi ir informēti arī par mīnusiem.
Viens no iemesliem, kāpēc daudzi uzņēmēji izšķiras par mikrouzņēmuma dibināšanu, ir vēlme legalizēt savu uzņēmējdarbību, ieņēmumus un «iziet» no ēnu biznesa. Mikrouzņēmuma statuss ļauj maksāt mazākus nodokļus, tāpēc daudzi izšķiras strādāt legāli, jo nevēlas VID pārbaudes un soda sankcijas par nereģistrētu uzņēmējdarbību. Mikrouzņēmums ir arī veids, kā legalizēt aploksnēs maksājamās algas. Ir gadījumi, kad uzņēmums dibina papildu mikrouzņēmumu tieši šādiem mērķiem, taču tad jāņem vērā svarīgs aspekts, kas varētu kļūt aktuāls tuvākajā laikā - vai mikrouzņēmums nestrādā tikai vienam uzņēmumam, t.i., sniedz savus pakalpojumus vai pārdod preci tikai vienam klientam un tādā veidā tā darbinieki nekļūst par algas nodokļa maksātājiem konkrētam uzņēmumam Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likuma izpratnē.VID statistika liecina, ka laikā no 2010. g. septembra līdz šā gada maijam Latvijā apstiprināti 11 278 mikrouzņēmumi.
Mikrouzņēmumu dibināšana īpaši izdevīga ir pakalpojumu sniegšanas nozarēs, kur cilvēks ar savu darbu veido lielu pievienoto vērtību. Turklāt, ja nodarbināts maksimāli atļautais darbinieku skaits jeb pieci cilvēki, mikrouzņēmuma nodokļa maksāšana būs vēl izdevīgāka.
Par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju var kļūt SIA, individuālais komersants, individuālais uzņēmums, z/s, fiziska persona, kas reģistrēta VID kā saimnieciskās darbības veicējs, ievērojot iepriekšminētos nosacījumus.Mikrouzņēmuma nodoklis 9% apmērā jāaprēķina un jāmaksā no uzņēmuma apgrozījuma. Ja apgrozījums tiek pārsniegts, pārsniegumam tiek piemērota likme 20% un no nākamā gada 1. janvāra tiek zaudēts mikrouzņēmuma statuss. Jāņem vērā - ja apgrozījums 12 mēnešos pārsniedz 35 000 Ls, uzņēmumam jāreģistrējas kā PVN maksātājam.