Pašlaik pērn ieviesto mikrouzņēmumu nodokli jau izvēlējušies maksāt 7 160 uzņēmumu, no tiem aptuveni divi tūkstoši uzņēmumi ir jaunas kompānijas, bet pārējās ir firmas, kas darbojušās jau iepriekš un izlēmušas no šī gada kļūt par mikrouzņēmumu nodokļa maksātājām.
Šie rezultāti pārsniedz Finanšu ministrijas pērnā gada pirmajā pusē izteiktās prognozes. Ministrija paredzēja, ka līdz 2010. gada beigām tiks reģistrēti 900 jauni uzņēmumi, kas izvēlēsies maksāt mikronodokli. Šis rādītājs pārsniegts vairāk nekā divas reizes, lai gan nodoklis tika ieviests septembrī.
Savukārt prognozes par 2011. gadu liecināja, ka šogad varētu tikt reģistrēti 3 tūkstoši jaunu uzņēmumu, kas pieteiksies mikrouzņēmumu nodoklim. Bet šī gada beigās vienotā nodokļa maksātāju skaits kopā ar jau esošām firmām, kas mainīs nodokļu maksātāja statusu, varētu sasniegt 14 tūkst., uzskatīja Finanšu ministrija.
Kā liecina Valsts ieņēmumu dienesta dati, pērnā gada laikā Uzņēmumu reģistrā mikrouzņēmumu nodoklim pieteikušies 2128 jaundibinātas firmas. Vēl 5548 jau eksistējoši uzņēmumi un saimnieciskās darbības veicēji lēmuši maksāt mikronodokli. No šiem pieteikumiem 112 vēl nav izskatīti, 290 – noriadīti, bet 48 – atsaukti vai kļuvuši neaktuāli citu iemeslu dēļ.
Par mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem pašlaik reģistrēti 7160 uzņēmumi, bet 57 jau zaudējuši mikronodokļa maksātāja statusu.
Kā ziņots, dibinot jaunu kompāniju, pieteikties mikrouzņēmumu nodokļa maksāšanai iespējams turpat Uzņēmumu reģistrā. Arī fiziska persona, reģistrējoties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs, uzreiz var arī pieteikties mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusam. Savukārt jau eksistējošie komersanti vienoto nodokli var sākt maksāt tikai ar šī gada sākumu.
Jāņem vērā tas, ka gadījumā, ja vienam īpašniekam pieder vairāki uzņēmumi, tad par mikronodokļa maksātāju var kļūt tikai viens no tiem.
Tāpat noteikti arī ierobežojumi attiecībā uz paša mikrouzņēmuma darbību - tā apgrozījums nedrīkst pārsniegt 70 tūkst. Ls, maksimālais darbinieku skaits ir pieci, turklāt atalgojums šādā uzņēmumā nedrīkst būt lielāks par 500 Ls. Tā kā nodoklis tiek aprēķināts no apgrozījuma, tad šie 500 Ls ir maksimālā summa, ko darbinieki var saņemt «uz rokas». Ja mikronodokļa maksātājs pārkāps šos ierobežojumus, viņam tiks piemērota paaugstināta nodokļa likme un no nākamā gada viņš būs spiests atgriezties pie iepriekšējā nodokļu režīma.