Veselības ministrijā (VM) top likumprojekts, kas aptieku biznesā ļaus darboties tikai farmaceitiem, tādējādi lielām ķēdēm liedzot darboties šajā nozarē.
Farmaceitiskās aprūpes likumprojekts, kurš turpmāk Farmācijas likuma vietā regulēs aptieku darbību, paredz, ka aptiekas telpas varēs piederēt jebkuram, tomēr licence farmaceita prakses veikšanai tiks piešķirta farmaceitam, nevis aptieku īpašniekiem, Db informēja VM Komunikācijas departamentā.
Strādās vēl 2.5 gadus
Pašlaik spēkā esošais Farmācijas likums paredz, ka, sākot no 2011. gada 1. janvāra, visām aptiekām jāpieder farmaceitiem. Tādēļ aptieku tīklos esošajām aptiekām, kas veido gandrīz pusi no visa Latvijas aptieku skaita, licences piešķirtas tikai līdz 2010. gada pēdējai dienai. Diskusijas par topošo likumu vēl turpinās, tādēļ arī termiņi jaunajai aptieku īpašuma formas ieviešanai pagaidām nav zināmi. Tāpat vēl nav skaidrs, vai tīklos ietilpstošās aptiekas pēc divarpus gadiem varēs pagarināt darbības licenci.
Sākotnēji visas aptiekas piederēja farmaceitiem, bet daļu no tām vēlāk pārpirka aptieku ķēdes, skaidro veselības ministrs Ivars Eglītis. Viņš norāda, ka jaunā aptieku darbību regulējošā likuma mērķis attiecībā pret aptieku īpašuma formu ir veicināt konkurenci šajā nozarē.
I.Eglītis Db atzīst, ka pagaidām vēl ir laiks par jauno nozares regulējumu diskutēt, tomēr princips par licenču piešķiršanu farmaceitu praksēm tiks ieviests, bet veids, kā tas notiks, šobrīd tiek apspriests. Saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras datiem šobrīd Latvijā ir 819 aptiekas, savukārt Konkurences padomes dati liecina, ka aptuveni puse no valsts aptiekām nepieder farmaceitiem.
Aizstāvēs īpašumu
Aptieku īpašnieki aktīvi iesaistījušies diskusijās par topošo likumu. Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) vadītājs Aigars Eniņš Db sacīja, ka vienošanās ar aptieku ķēžu pārstāvjiem panākta gandrīz visos punktos, izņemot šo.
Maijā izveidotās Aptieku īpašnieku asociācijas (AĪA) valdes priekšsēdētājs Tālis Talents atzīst, ka pagaidām Farmaceitiskās aprūpes likums vēl tikai top, tomēr skaidrs, ka pārmaiņas aptieku biznesā būs. Viņš uzsver, ka ir jādefinē, kādi ir topošā likuma mērķi, un jāsaprot, ar kādām pārmaiņām tos iespējams sasniegt. "Pieņemu, ka šie mērķi ir farmaceitiskās aprūpes attīstība un tās kvalitātes uzlabošana. Tomēr rodas jautājums, vai īpašuma formas noteikšana ir efektīvākais veids, kā šos mērķus sasniegt," skaidro T.Talents.
SIA A aptiekas valdes loceklis Mārcis Rutulis pauž pārliecību, ka Farmācijas, likuma pants, kas nosaka, ka aptiekām jāpieder farmaceitiem, ir neloģisks, pretrunīgs un prettiesisks. "Esmu pārliecināts, ka virsroku ņems loģika, veselais saprāts un tiesiskums," viņš saka, piebilstot, ka ar uzņēmējdarbību nedrīkst aizliegt nodarboties nevienam, kurš godprātīgi pilda izvirzītās prasības, bet, ja to nesapratīs Latvijas valsts, agri vai vēlu to norādīs Eiropas Savienība.
"Pat ja šis likuma pants stāsies spēkā, manuprāt, tam nebūs ilga dzīve, ir jāsaprot, ka, pirmkārt, uzņēmēji iestāsies par savu uzņēmumu, otrkārt, likumīgā veidā nodrošinās nepieciešamo kontroli. Esmu pārliecināts, ka katram nopietnam uzņēmējam jau ir izstrādāti vismaz divi vai trīs plāni, kā rīkoties katrā no iespējamiem scenārijiem," skaidro M. Rutulis. "Sliktākajā gadījumā, proti, ja grozījumi likumā paliek spēkā, aptieku tīklu īpašnieki nekur nepazudīs," norāda Hansa Pharma direktors Ilgvars Ķipēns. Šajā uzņēmumā apvienotās aptiekas strādā ar Ģimenes aptieku nosaukumu. Viņš piebilst, ka ir jābūt ļoti naivam, lai domātu, ka no tirgus varētu pazust aptieku tīklu īpašnieki, kuri līdz šim ir ieguldījuši lielus līdzekļus.
AĪA sola analizēt jaunveidojamā likumu atbilstību jau esošajiem likumiem, piemēram, Komerclikumam, kā arī Eiropas Savienības praksei attiecībā pret zāļu tirgus regulēšanu un tā liberalizāciju.
Pareizā īpašumu forma
Vispiemērotākā un pareizākā zāļu mazumtirdzniecības forma ir aptieku prakses, uzskata A. Eniņš. Viņš norāda, ka arī iedzīvotājiem šāda sistēma būtu visizdevīgākā. Arī tad, ja šādu izmaiņu gadījumā samazinātos aptieku skaits, tas būtu vērtējams tikai pozitīvi, jo pašlaik aptiekas vidējais apgrozījums ir pārāk mazs, lai šis bizness vienas aptiekas īpašniekam būtu izdevīgs, norāda LFB vadītājs.
Savukārt I. Eglītis atgādina, ka laikā, kad medicīnā tika izveidota ģimenes ārsta institūcija, lielākā daļa no šiem speciālistiem kļuva par privāti praktizējošiem ārstiem. Viņš atzīst, ka aptiekās apgrozījums ir lielāks nekā ģimenes ārstu praksēs, kā arī prasības - augstas, tomēr viņš neredz iemeslu, kādēļ farmaceiti nevarētu kļūt par privāti praktizējošiem speciālistiem.
Jelgavas Pils aptieku īpašnieces un farmaceites Dinas Kurzemnieces uzņēmumā apvienotas 10 aptiekas un aptieku filiāles. Viņa skaidro, ka gadījumā, ja tiks mainīts aptieku biznesa regulējums, radīsies cerības, ka tirgus sakārtosies. Viņa ir pārliecināta, ka konkurence šādu pārmaiņu rezultātā nemazināsies.
Pašlaik aptieku ķēdes cenšas izstumt no tirgus mazās aptiekas, nosakot nepamatoti zemas cenas un izmantojot citus līdzekļus, saka D. Kurzemniece.
Rūpīgi jāapsver
M. Rutulis norāda, ka farmaceits, piemēram, ejot pensijā vai savādāk vēloties beigt savu uzņēmējdarbību, nevarēs atstāt savu uzņēmumu saviem ģimenes locekļiem, ja tie nebūs farmaceiti, vai veiksmīgi pārdot uzņēmumu, tātad būtībā iespējas saņemt savus darba augļus brīvā tirgū kā jebkuram uzņēmējam praktiski tiks izslēgtas.
Pirms lemt par aptieku biznesa tirgus reformēšanu, ļoti apdomīgi jāapsver sekas - to, cik tas maksās un kas par to maksās, norāda T.Talents, piebilstot, ka par šādu reformu, visticamāk, nāksies maksāt iedzīvotājiem, jo vienīgais veids, kā aptiekas pelna, ir zāļu tirdzniecība.
GlaxoSmithKline Latvia valdes priekšsēdētājs Dins Šmits skaidro, ka arī, liedzot aptieku tīkliem tiesības uz licenci, zāļu lieltirgotavām būs iespējams veidot aptieku apvienības ar dažādiem nosacījumiem, tādējādi turot šī aptiekas zināmā pakļautībā. Tomēr pieredze rāda, ka kontrole ir krietni spēcīgāka, ja aptiekas ir vairumtirgotāju īpašumā, nevis ietilpst kādā apvienībā, viņš piebilst. Savukārt, ja īpašnieku maiņa nenotiks un Latvijā turpinās darboties lielās aptieku ķēdes, tad tas, iespējams, vienā brīdī apvienošanās rezultātā paliks vairs tikai divas, kam piederēs gandrīz visas Latvijas aptiekas. Tad regulācijai attiecībā par lieltirgotavu un aptieku piecenojuma veidošanos jākļūst ievērojami stingrākai, atzīst D.Šmits.
Viņš norāda, ka valstij ir jāizvēlas, kurš ceļš ir vieglāk ejams - īpašuma attiecību regulācija, kad ir skaidrs, ka aptiekas tiešām ir neatkarīgas, kā vairumā valstu, vai ķēžu stingrāka uzraudzība. Lai pieņemtu Latvijai pareizo lēmumu, ir skaidri jādefinē, kas ir mērķi attiecībā uz zāļu izsniegšanu, zāļu cenām un pieejamību.
No zāļu ražotāju viedokļa ir svarīgi, lai izplatīšanas ķēdes ietekme uz to, kuras zāles tiek lietotas, tiktu regulēta un ierobežota, uzsver D.Šmits.