Latvijas farmācijas nozare šobrīd nevar justies stabili, jo Veselības ministrija ir paziņojusi, ka piedāvās virkni regulējuma izmaiņu aptieku darbībā, taču vēl aizvien nav skaidrs, kādas tās būs.
"Ik pa laikam tiek virzīta kāda likumdošanas iniciatīva. Nesenais piemērs ar aptieku izvietojuma kritēriju maiņu – virzība sākta, bet turpinājuma pagaidām nav. Trūkst stratēģiska redzējuma par farmācijas tirgus virzību Latvijā vismaz tuvāko 5–7 gadu laikā. Turklāt šis viss notiek Covid-19 pandēmijas laikā, kas prasa no aptiekām papildu slodzi," situāciju nozarē raksturo Aptieku īpašnieku asociācijas (AĪA) izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.
Aptieku izvietošanas kritēriju analīze var novirzīt no galveno problēmu izpratnes nozarē, Dienas Biznesam atzīst AS Repharm neatkarīgais padomes loceklis Juris Bundulis. Viņš norāda, ka ļoti svarīgs aspekts nozarē, par ko ir jārunā valsts līmenī, – kompensējamo zāļu iegāde un pieejamība. Ja iedzīvotājam izdevumi par medikamentiem ģimenes budžetam ir pārāk lieli, viņš nespēj iegādāties tos nepieciešamajā apjomā. Nepietiekams finansējums ir lielākā problēma kompensējamo zāļu nodrošināšanas sistēmā.
"Tieši tas ir viens no galvenajiem valsts mājasdarbiem, nevis aptieku izvietošanas kritēriju maiņa, kas šobrīd tiek vētraini apspriesta," pārliecināts J. Bundulis.
Nav konkrētības
Veselības ministrija Dienas Biznesu informē, ka ir pārskatījusi šobrīd pastāvošos aptieku izvietojuma ģeogrāfiskos un demogrāfiskos kritērijus. Izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.610 Aptieku un aptieku filiāļu izvietojuma kritēriji augusta vidū tika izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Šobrīd ministrija apkopo saņemtos priekšlikumus un izvērtēs tos. Pēcāk tiks precizēta noteikumu projekta redakcija, ko iesniegt Ministru kabinetā izskatīšanai.
"Šobrīd pateikt konkrētu laiku vai datumu, kad šis jautājums varētu tikt skatīts valdībā un līdz ar to stātos spēkā, nav iespējams. Būtiski, ka izmaiņas pēc to apstiprināšanas valdībā neietekmēs jau atvērto aptieku atrašanās vietu," uz jautājumu par grozījumu virzību atbild Veselības ministrija. Pasaulē ir dažādas prakses aptieku izvietojuma regulējumā, ir divi pamatkritēriji – demogrāfiskais un ģeogrāfiskais, kuri pietiekami nodrošina optimālu farmaceitiskās aprūpes pieejamību un izvēles iespējas pacientiem.
Visu rakstu lasiet 27.oktobra žurnālā "Dienas Bizness".
Abonējiet, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās.