Nesen piedzīvotais augstais akciju tirgu svārstīgums, kur dažu dienu laikā akciju indeksi zaudēja vairāk nekā 10% no savas vērtības, var būt priekšvēstnesis līdzīgām un iespējams pat asākām svārstībām vēl šogad. Tāpat, tas arī liek atcerēties par procentu likmju un finanšu tirgu savstarpējo saistību, kur nestabilitāte akciju tirgos var izraisīt tālāku ķēdes reakciju obligāciju, finansējuma un nekustamā īpašuma segmentos.
Mēnešiem ilgi cerības par procentu likmju samazinājumu ir dominējušas diskusijās finanšu tirgus analītiķu un uzņēmēju vidū. Rūpīgi ir sekots līdzi Centrālajam bankām, ar cerībām, ka tiks doti signāli, kas varētu samazināt aizņēmumu izmaksas un stimulētu ekonomisko aktivitāti. Sākotnēji bija cerības, ka šie likmju samazinājumi notiks rudenī. Tomēr, rudens pagāja bez jebkādām izmaiņām un centrālās bankas saglabāja piesardzīgu nostāju, norādot uz ilgstošo inflācijas spiedienu un neskaidrajiem ekonomiskajiem apstākļiem. Tad cerības par likmju samazināšanu pārnesās uz pavasari, taču, neskatoties uz pozitīviem ekonomiskajiem rādītājiem, centrālās bankas atkal palika pie sava. Rūpes par algu inflāciju, piegādes ķēdes traucējumiem un ģeopolitisko spriedzi bija iemesli, lai saglabātu līdzšinējo kursu.
Kad pienāca vasara, kļuva arvien skaidrāks, ka strauji procentu likmju samazinājumi nenotiks. Centrālās bankas turpināja prioritizēt inflācijas kontroli pār ekonomikas stimulēšanu, veicinot būtisku tirgus dalībnieku gaidu maiņu.
Jā, jūnijā ECB veica nelielu procentu likmes samazinājumu par 0.25 procentpunktiem, taču šīs izmaiņas maz ietekmēja kopējo augsto procentu likmju vidi. Lēmumi turpmākajās sanāksmēs paliek "atvērti" un "atkarīgi no datiem", centrālajām bankām atturoties no signālu sniegšanas par to, kad un cik ātri varētu notikt nākamie samazinājumi. Šī nenoteiktība, kopā ar ilgstošām rūpēm par inflācijas dinamiku, ir radījusi vidi, kurā svārstības ekonomiskajos datos, piemēram, inflācijā un izaugsmē, var izraisīt būtisku tirgus nestabilitāti, tajā skaitā paaugstinātu akciju tirgus svārstīgumu. Turklāt pastāv spekulācijas, ka 2024. gadā varētu notikt tikai viens ECB procentu likmes samazinājums. Šis ierobežotais likmju samazinājums varētu radīt grūtības tiem uzņēmumiem un privātpersonām, kas cīnās ar augstām aizņēmuma izmaksām un iepriekš rēķinājās ar nozīmīgāku samazinājumu vēl šogad.
Ilgstošais augsto likmju periods arī rada negatīvas sekas nekustamā īpašuma tirgum. Uzņēmumi un privātpersonas saskaras ar augstākām aizņēmuma izmaksām, kas attur veikt ieguldījumus vai arī veikt pirkumus. Turklāt ilgstošas augstas procentu likmes padara grūtāku esošo aizdevumu pārfinansēšanu, palielinot finansiālo slogu nekustamā īpašuma īpašniekiem un attīstītājiem, kuriem jāpilda savas parādsaistības.
Šī vide jau rada finansiālu spiedienu atsevišķiem nekustamā īpašuma attīstītājiem un ieguldījumu fondiem Baltijas reģionā. Daudzi cīnās ar parādu pārfinansēšanu un papildu pašu kapitāla piesaisti, lai segtu zaudējumus. Ir arī atsevišķas piespiedu īpašumu pārdošanas tiesu izpildītāju vadībā, kas saistītas ar kredītiem, kas ņemti no pūļa finansēšanas platformām. Tāpat, hipotekāro kredītu pieteikumi pašreizējā EURIBOR līmenī daudzos gadījumos tiek noraidīti, īpaši attiecībā uz jaunuzbūvētiem dzīvokļiem ekonomiskajā segmentā. Šie izaicinājumi rada finansiālo spriedzi, ko augstās aizņēmuma izmaksas uzliek nekustamā īpašuma sektoram.
Tomēr šī izaicinošā vide arī sniedz labas iespējas tādiem ieguldījumu fondiem kā Hanseatic īres dzīvokļu ieguldījumu fonds. Mazāks pircēju skaits tirgū augsto aizņēmuma izmaksu dēļ, rada iespējas iegādāties īpašumus ar labākiem nosacījumiem. Hanseatic plāno izmantot šos tirgus apstākļus, lai iegādātos īpašumus par pievilcīgākām cenām, pozicionējot fondu būtiskai peļņai, kad tirgus stabilizēsies un procentu likmes galu galā samazināsies. Turklāt ieguldījumu fondiem bieži vien ir pieejamas darījumu iespējas plašākā mērogā, kādu privātiem ieguldītājiem var nebūt, nodrošinot priekšrocības iegādāties kvalitatīvus īpašumus par konkurētspējīgām cenām.
Pašreizējās augstās procentu likmes arī rada tirgu, kurā ar vien vairāk cilvēku izvēlas īrēt, nevis pirkt. Latvijā it īpaši īres tirgus ir salīdzinoši mazs salīdzinājumā ar citām attīstītajām OECD valstīm. Kamēr aizņēmuma izmaksas paliek augstas, pieprasījums pēc kvalitatīviem īres īpašumiem turpina palielināties, nodrošinot stabilu ienākumu plūsmu nekustamā īpašuma ieguldītājiem, kas koncentrējas uz īres tirgu. Nekustamā īpašuma ieguldījumi, īpaši Rīgā, kur jaunie attīstības projekti ir ievērojami lētāki salīdzinājumā ar Viļņu un Tallinu, joprojām var piedāvāt ilgtermiņa vērtības pieaugumu. Saskaņā ar Latvijas Bankas datiem pēdējo 10 gadu laikā Viļņā un Tallinā ir uzbūvēts aptuveni 2,5 reizes vairāk dzīvojamā nekustamā īpašuma nekā Rīgā. Ilgtspējīgs, energoefektīvs dzīvojamais nekustamais īpašums, būs arī ļoti pieprasīts deļ jaunās “zaļo kredītu" finansēšanas vides, kā arī dēļ īrnieku prasībām pēc stabilitātes, ko nodrošina energoefektivitāte.
Mainīgās cerības par procentu likmju samazinājumiem norāda uz pašreizējās ekonomiskās vides nenoteiktību, kas no ieguldītājiem prasa stratēģisku pielāgošanos. Diversifikācija kļūst ar vien būtiskāka un īres dzīvokļu ieguldījumi var nodrošināt šo diversifikāciju pret svārstīgiem akciju tirgiem, piedāvājot stabilus īres ienākumus un potenciālu ilgtermiņa vērtības pieaugumu. Tiem, kas vēlas pārdzīvot šos nenoteiktos laikus un gudri ieguldīt nekustamajā īpašumā, Hanseatic piedāvā stratēģisku un izdevīgu iespēju pašreizējā tirgū.
"Hanseatic Alternative Investments AIFP" ir Latvijas Bankā reģistrēts alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldības uzņēmums, kas "Nasdaq CSD" ir reģistrējis Latvijā pirmo īres dzīvokļu ieguldījumu fondu.