Jaunākais izdevums

Pēdējos gados igauņu nekustamo īpašumu attīstītājs Hepsor Latvijas tirgu papildinājis ar vairāk nekā 400 dzīvokļiem, nākamgad paredzēts uzsākt projektus ar vēl aptuveni 250 dzīvokļiem.

Mūsu mērķis, attīstot nekustamā īpašuma projektus Latvijā, ir nodrošināt cilvēkiem maksimāli labāko vidi dzīvei un darbam, pastiprinātu uzmanību pievēršot gan energoefektivitātei un ilgstpējai, gan ērtībām, atzīmē Martti Krass, SIA Hepsor valdes loceklis. Viņš norāda, ka līdz šim Hepsor Latvijā īstenojis deviņus veiksmīgus projektus, kurus klienti novērtē, bet nākotnē vēlas palielināt savu portfeli gan dzīvojamo ēku segmentā, gan komercprojektu jomā, tuvāko gadu laikā ieguldot aptuveni 90 miljonus eiro.

Cik ilgi Hepsor darbojas Latvijas tirgū?

Mēs darbību Latvijā sākām 2017. gadā. Sākotnēji galvenokārt fokusējāmies uz dzīvojamā segmenta attīstīšanu, tāpēc gan toreiz, gan tagad būtisku uzmanību pievēršam projekta lokācijai. Jau pirmajai dzīvokļu ēkai mēs vēlējāmies atrast vietu, kas būtu mūsu potenciālajiem klientiem interesanta un saistoša - ar labu infrastruktūru, tuvu pilsētas centram, bet tajā pašā laikā arī gana zaļa un piemērota dzīvošanai. Tā nonācām pie Āgenskalna, jo šī apkaime, pēc mūsu domām, mums bija visatbilstošākā. Šo gadu laikā esam veiksmīgi īstenojuši vairākus projektus, un jāsaka, ka klienti tos ir novērtējuši, ļaujot mums ienākt tirgū un audzēt savus apjomus. Šobrīd Latvijā esam uzbūvējuši vairāk nekā 400 dzīvokļus un to skaits katru gadu palielinās. Tāpat jāpiebilst, ka kopš 2021. gada esam sākuši darboties arī komercsegmentā.

Jūs minējāt, ka lielu uzmanību pievēršat lokācijas izvēlei. Kurās apkaimēs līdz šim esat attīstījuši savus projektus?

Primāri mēs vienmēr cenšamies atrast tādas vietas, kas ir pievilcīgas un kurās cilvēki vēlas dzīvot. Tas mums, kā attīstītājam, kurš nāk no citas valsts, sākotnēji bija sava veida izaicinājums un galvenais uzdevums, jo mūsu zināšanas, salīdzinot ar vietējiem uzņēmējiem, bija daudz limitētākas. Veicot izpēti, mēs secinājām, ka Āgenskalns ir ļoti dinamiska apkaime ar lielu potenciālu, un tādējādi mums tas ir labs sākuma punkts. Šobrīd Hepsor šajā Rīgas apkaimē ir vairākas ēkas, tāpat dzīvojamo ēku projektus esam attīstījuši arī Mārupē, bet Dreiliņos esam uzbūvējuši jaunu A klases stokofisa kompleksu, ko šobrīd paplašinām, būvējot otro kārtu. Stokofiss vienkopus apvieno gan biroja telpas un veikalus, gan noliktavas. Tāpat mums arī ir vairāki projekti attīstības stadijā - būvējam dzīvojamās ēkas Imantā, Juglā, komercsegmenta ēkas centrā, kā arī vērtējam iespējas paplašināties citās galvaspilsētas apkaimēs.

Vai jūs esat domājuši par iespējām attīstīt projektus arī ārpus Rīgas?

Jā, teorētiski arī Mārupe ir ārpus Rīgas, taču skaidrs, ka šī apkaime ir lieliski savienota ar galvaspilsētu un fiziski atrodas tai ļoti tuvu. Ja mēs runājam par citiem rajoniem, kas savukārt atrodas tālāk no Rīgas, jāatzīst, ka tas ir liels izaicinājums. Būvniecības iespējas ir ierobežotākas, jo liela daļa materiālu ražotāju koncentrējas Rīgā, kas nozīmē, ka būvniecības izmaksas potenciāli varētu būt augstākas. Ja mēs runājam par lieliem projektiem, tieši šīs izmaksas rada lielākos izaicinājumus, tāpēc mēs šobrīd esam izvēlējušies fokusēties uz Rīgu.

Ja runājam par nekustamā īpašuma jomu kopumā, kādas ir bijušas pēdējo gadu tendences - kas ir mainījies piecu, desmit gadu laikā?

Pirmkārt, es teiktu, ka klienti vienmēr meklē labāko cenu un šī tendence nekad nav mainījusies. Respektīvi - cilvēki vēlas iegādāties nekustamo īpašumu ar vislielāko pievienoto vērtību un par maksimāli zemāko cenu. Šīs pievienotās vērtības, ko klienti meklē, fokuss pēdējos gados mainās. Un attīstītājam ar savu piedāvājimu ir jābūt maksimāli tuvu šai vērtībai. Klientiem ir svarīga gan ēkas atrašanās vieta un pieejamā infrastruktūra, gan ēkas energoefektivitāte un videi draudzīgā domāšana, kam cilvēki pēdējos gados, izvēloties jaunu mājvietu, piešķir arvien lielāku vērtību. Klienti sāk apzināties, ka energoefektivitāte ilgtermiņā būtiski ietekmē viņu komunālos maksājumus, tāpēc, ņemot vērā pēdējo gadu krīzes un arvien pieaugošās Eiropas savienības prasības, cilvēki labprātāk izvēlas dzīvot jaunās un videi draudzīgās mājās. To veicina arī ārējie faktori, jo, piemēram, saņemot bankas līdzfinansējumu dzīvokļa iegādei A klases ēkā, noteikumi ir klientiem daudz draudzīgāki, nekā, pērkot dzīvokli kādā no vecajām ēkām. Jebkurā gadījumā mums, kā attīstītājam, ir jābūt elastīgam un jāprot ieklausīties klientu vēlmēs, mēģinot saprast, kas ir tās lietas un vērtības, ko šobrīd viņi vērtē visaugstāk.

Saprotu, ka visām Hepsor būvētajām ēkām ir A klases energoefektivitātes sertifikāts - kāpēc tas ir būtiski?

Energoefektivitāte pēdējos gados ir ļoti aktuāla tēma, tāpēc arī mēs, kā attīstītājs, šim aspektam pievēršam ļoti lielu uzmanību. Taisnība, gandrīz visām mūsu ēkām ir A klases energoefektivitātes sertifikāts. Bez tam mūsu projekts Mārupes Dārzs 2024. gadā ieguva arī pirmo vietu konkursā Energoefektīvākā ēka Latvijā nominācijā Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2024. Jaunbūve. Šī projekta ietvaros esam nosiltinājuši gan ēkas ārsienas, jumta pārsegumu, gan pagraba grīdu, tādējādi maksimāli izvairoties no potenciālajiem siltuma zudumiem. To palīdz nodrošināt arī laika apstākļu kompensācijas funkcijas kontrolieri, kas mēra ārtelpas gaisa temperatūru un attiecīgi regulē apkures sistēmas plūsmas temperatūru. Papildus tam uz jumta ir uzstādīti arī saules kolektori, kas silda ūdeni - tādējādi nodrošinot vēl lielāku enerģijas ietaupījumu. Tāpat šī projekta ietvaros teritoriju un ēkas esam aprīkojuši arī ar energoefektīvu apgaismojumu, elektrotransporta uzlādes vietām, kā arī katrā dzīvoklī iebūvējuši autonomu dūmu detektoru. Pēc līdzīgiem principiem darbojamies arī citos projektos, ieguldot daudz laika un enerģijas, lai radītu ilgtspējīgas un energoefektīvas ēkas ar patiešām pārdomātiem tehnoloģiskajiem risinājumiem. Tajā pašā laikā jāatceras, ka energoefektivitāte jāsabalansē arī ar cilvēku dzīves kvalitāti. Ja cilvēks vēlas, lai telpās būtu svaigs gaiss, viņam ir divas opcijas - atvērt logu, kas, piemēram, ziemā nozīmētu siltuma zaudēšanu, vai izmantot ventilācijas sistēmas ar siltuma atguvi. Šī iemesla dēļ mūsu nami ir aprīkoti arī ar modernām ventilācijas sistēmām, kas nozīmē, ka energoefektivitāte nepazemina dzīves kvalitāti un mikroklimata rādītājus. Turklāt energoefektivitātei ir ārkārtīgi būtiska vērtība arī komercsegmentā. Energoefektivitātes sertifikāti mūsdienās ir, es teiktu, obligāta prasība no uzņēmumu - nomnieku puses.

Skaidrs, ka pēdējie pāris gadi visiem uzņēmējiem ir bijuši ļoti izaicinoši. Kā Hepsor darbību ietekmēja pandēmija un Krievijas agresija Ukrainā?

Jāatzīst, ka pēdējos četrus, piecus gadus mēs visi esam dzīvojuši nepārtrauktos krīzes apstākļos. Kā amerikāņu kalniņos - brīžiem mēs strauji esam traukušies lejup, tad augšup, bet pēc mirkļa - jau atkal lejup. Pandēmija un Krievijas karš Ukrainā ir tikai daļa no piedzīvotajiem izaicinājumiem, jo papildus tam mēs esam cīnijušies arī ar enerģētikas krīzi, inflāciju, banku procentu likmju pieaugumu, piegādes ķēžu problēmām un citiem būtiskiem jautājumiem. Tas viss, protams, spēcīgi ietekmēja mūsu darbību, jo mainījās vairākas lietas. Viena no tām bija īpašumu pieejamība un to cenu atbilstība klientu ienākumiem - tirgus cenas auga strauji, taču ienākumi būtiski nepalielinājās, kā rezultātā cilvēki vienkārši nevarēja atļauties iegādāties vēlamos īpašumus. Otrs aspekts bija arī uzticība - situācija pasaulē bijusi tik neskaidra, ka cilvēki nolēma pirkumus atlikt, cerot sagaidīt labākus laikus. Šādos apstākļos tirgus iet uz leju, un to mēs redzējām arī nekustamā īpašuma jomā. Izteiktu kritumu piedzīvojām 2022. gada beigās, kad būtiski sāka pieaugt procentu likmes. Šī iemesla dēļ attīstītājiem, arī Hepsor, šis ir bijis izaicinājumiem piepildīts periods. Tajā pašā laikā labā ziņa ir tā, ka nekustamā īpašuma attīstības cikls ir ļoti garš, tāpēc kopējā situācija nav tik dramatiska. Šobrīd tirgus ir stabilā punktā, zemā, taču ar redzamu potenciālu izaugsmei.

Kādas ir jūsu prognozes par izaugsmes tempiem?

Es teiktu, ka kopš šī gada sākuma publiskajā telpā parādās arvien vairāk informācijas par to, ka procentu likmes samazinās, tāpēc klienti atgriežas pie domas par jauna īpašuma iegādi. Kopš vasaras vidus novērojam arvien aktīvāku pircēju interesi. Šobrīd cilvēki atkal vēlas saprast, cik lielu aizdevumu viņi var saņemt un kādi ir pieejamie produkti. Potenciālie klienti sāk iedziļināties darījumos un tas tirgum ir labs signāls. Vērojot tirgus aktivitāti, mēs esam noskaņoti optimistiski. Galvenie makroekonomiskie faktori virzās pozitīvā virzienā, procentu likmes samazinās, darba tirgus ir stabils, tāpēc mēs ceram uz izaugsmi. Jebkurā gadījumā mēs Rīgas tirgū saskatām ļoti lielu potenciālu, bez tam tas attīstītājiem ir arī pieejamākais, ja raugāmies Baltijas kontekstā. Pircēji pamazām aktīvi atgriežas tirgū un domāju, ka nākamais gads projektu ziņā Hepsor būs rekordgads gan dzīvojamajā, gan komercsegmentā, jo redzam, ka aktivitāte nekustamo īpašumu jomā pamazām atkal pieaug. Nākamajā gadā esam gatavi uzsākt sešu jaunu projektu būvniecību ar kopējo plānoto investīciju apjomu aptuveni 90 miljonu eiro apmērā, bet, protams, galīgais lēmums par investīcijām tiks pieņemts atkarībā no tā, kādas būs prognozes un tirgus apstākļi attiecīgajā brīdī.

Kurās valstīs Hepsor šobrīd darbojas?

Pašlaik mēs esam aktīvi trīs valstīs - Igaunijā, kas ir mūsu māju tirgus, Latvijā, kā arī Kanādā, kur darbu uzsākām salīdzinoši nesen. Mēs vēlējāmies attīstīties lielākos tirgos, un, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju pasaulē, izvēlējāmies valsti, kas atrodas citā kontinentā. Kanādā esam sava ceļa sākumā, un saredzam šajā valstī lielu potenciālu un iespējas. Ja runājam par uzņēmuma attīstību, jāatzīmē, ka milzīgs solis šajā gadījumā bija arī publisko akciju piedāvāšana biržā. Un tas arī bija viens no galvenajiem soļiem, kas ļāva ieiet tādā tirgū kā Kanāda.

Kas, jūsuprāt, ir galvenās atšķirības starp Latvijas, Igaunijas un Kanādas tirgiem?

Kā jau minēju, uzskatu, ka Kanādas tirgum ir ļoti liels potenciāls - pieprasījums ir augsts un biznesa vide ļoti laba, jo valsts ir darījusi visu iespējamo, lai atbalstītu uzņēmējus. Igaunijas un Latvijas tirgi savukārt ir daudz piesardzīgāki attiecībā uz dažādām jaunajām tendencēm, arī uzņēmējdarbības vides līmenis ir zemāks, nekā Kanādā. Tāpat mums joprojām ir augsta inflācija, kas arī, protams, ietekmē biznesu. Lēmumu pieņēmēji Igaunijā un Latvijā, šķiet, ne vienmēr ieklausās uzņēmēju vajadzībās, taču pēdējā laikā sastopamies ar pozitīvām tendencēm šajā jomā, īpaši Latvijā. Pēdējos gados institūciju līmenī ir notikušas ievērojamas pārmaiņas - digitalizācija, zaļais koridors lielajiem investīciju projektiem. Tas ir ļāvis procesus padarīt daudz efektīvākus, caurredzamākus un raitākus.

Kas, jūsuprāt, ir nepieciešams, lai uzsāktu veiksmīgu biznesu Latvijā?

Primāri tas, protams, ir atkarīgs no tā, kāda veida biznesu jūs vēlaties veidot. Ir tāds teiciens - ja vēlies iet ātri, ej viens, bet ja vēlies iet tālu, ej ar kādu kopā! Šis teiciens, manuprāt, daļēji atspoguļo Latvijas domāšanas veidu, jo liela daļa vietējo lēmumu pieņēmēju un uzņēmēju vēlas darīt lietas ātri. Bieži vien mērķis ir nopelnīt naudu un par nākotni domāt vēlāk, taču ir jāsaprot, ka ilgtermiņa bizness ir jāveido visiem kopā - valdībai sadarbojoties ar uzņēmējiem un citiem iesaistītajiem. Mums ir jāmācās vienam no otra un jāpalīdz valstij augt - jo vairāk kvalitatīvu līderu mums būs, jo efektīvāki būs arī lēmumu pieņemšanas procesi un biznesa vide kopumā. Konkrēti atbildot uz jautājumu, kas ir nepieciešams, lai uzsāktu veiksmīgu biznesu Latvijā, es teiktu, ka vispirms uzņēmējam būtu jābūt pareizam un reālistiskam skatījumam.

Kādi ir Hepsor ilgtermiņa mērķi Latvijā?

Mēs vēlamies cilvēkiem nodrošināt maksimāli labāko vidi dzīvei un darbam. Mūsu misija ir būvēt nevis ēkas, bet mājas cilvēkiem un uzņēmumiem - un pēc šī vadmotīva strādājam. Ieguldām daudz resursu, lai Hepsor ēkas būtu ilgtspējīgas, inovatīvas un kvalitatīvas. Ja runājam par skaitļiem, mājokļu segmentā mēs noteikti gribētu saglabāt savu stabilo pozīciju tirgū un būt labāko attīstītāju top pieciniekā. 2023. gadā bijām stabilā 3.pozīcijā. Mēs jau esam spējuši īstenot vairākus veiksmīgus projektus un vēlamies palielināt savu portfeli. Nākamgad mēs plānojam Latvijas dzīvojamo segmentu papildināt ar vairāk nekā 200 dzīvokļiem, un šādu tendenci vēlamies arī saglabāt turpmāk - 100, 200 dzīvokļi gadā. Šobrīd tā ir mūsu komforta zona. Redzam, ka daži tirgus spēlētāji ekspluatācijā reizēm nodod pat 600 dzīvokļus gadā. Bez šaubām esam gatavi konkurēt par līderpozīcijām, taču pagaidām mēs koncentrējamies uz mazākiem apjomiem, par prioritāti izvirzot kvalitāti un ilgtspēju. Tāpat noteikti plānojam turpināt attīstīties arī komerciālajā segmentā, kur arī saredzam milzīgu potenciālu, un mūsu plānos jau ir projekti ar kopējo platību 140 000 kvadrātmetru. Lielākais un ambiciozālais no tiem ir Krasta City.

Kā jūs kopumā vērtējat konkurenci nekustamo īpašumu jomā Latvijā?

Konkurence ir, taču es neteiktu, ka tā ir ļoti sīva. Tajā pašā laikā konkurence atspoguļo arī to, kas tirgū notiek, ja raugāmies no pieprasījuma viedokļa. Šobrīd Latvijā, Rīgas apkārtnē, gadā eksplutācijā tiek nodoti apmēram 1000 - 1500 jaunu dzīvokļu, taču potenciāls ir daudz lielāks - 3000 un pat vairāk. Ja mēs paraugāmies uz to, cik daudz cilvēku dzīvo Rīgā un tās apkārtnē, ir skaidrs, ka vieta attīstībai ir. Brīdī, kad palielināsies pieprasījums, noteikti augs arī konkurence. Šī iemesla dēļ mēs uz konkurenci raugāmies kā uz kaut ko pozitīvu, jo tas nozīmē, ka tirgus ir nobriedis, veselīgs un cilvēki saredz tajā iespējas. Cerams, ka tuvākajā nākotnē tirgū ienāks vairāk vietējo nekustamā īpašuma attīstītāju. Jo lielāka unikālu projektu daudzveidība būs pieejama klientiem, jo vairāk viņi iesaistīsies, kas savukārt palīdzēs augt nekustamā īpašuma tirgum un ļaus Rīgai sākt pilnībā realizēt savu potenciālu. Rīgai ir liels potenciāls, tā ir kā Baltijas, Eiropas, apslēptais dārgums – pilsēta ar plašām iespējām, kas vēl nav pilnībā izmantotas. Tā ir vieta, kur ir daudz iespēju izaugsmei, un mēs esam gatavi ieguldīt tās attīstībā, lai Rīga kļūtu par vēl pievilcīgāku dzīvesvietu gan iedzīvotājiem, gan vietējiem un starptautiskiem investoriem.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamo īpašumu attīstītājs “Hepsor”, ieguldot 13 miljonus eiro, Dreiliņos izbūvē multifunkcionāla biroju kompleksa “StokOfiss” otro kārtu: jaunu, videi draudzīgu piecstāvu biroju ēku “StokOfiss U34”.

Šis projekts uzņēmumiem piedāvās pieprasītā “trīs vienā” koncepta telpas, kur vienuviet iespējams izvietot biroju, noliktavas un veikalu, nodrošinot ērtāku loģistiku un optimālākas izmaksas. Plānots, ka "StokOfiss U34" būs pieejams nomniekiem no 2025. gada vasaras.

Kopumā aptuveni 8520 kvadrātmetru plašajā kompleksā komersantiem nomai būs pieejamas telpas 43 m2 līdz pat 735 m2 platībā. Katru no telpām būs iespējams pielāgot atbilstoši nomnieku vajadzībām, tajā skaitā, vairākas telpas varēs apvienot vienā. Ēka ir sadalīta divās galvenajās daļās - piecu stāvu biroju ēkā un divu stāvu ēkā, kur pirmajā stāvā atrodas veikalu un noliktavu platības un otrajā stāvā biroju daļa.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamo īpašumu attīstītājs “Hepsor” Rīgā, Ganību dambī attīstīs jaunu biznesa kompleksa projektu “Veidama kvartāls”. Šobrīd projekts ir izpildījis būvprojektēšanas nosacījumus un pietuvojies projekta attīstības nākamajam solim - būvniecības uzsākšanai.

Jaunais, videi draudzīgais A klases energoefektivitātes komplekss sastāvēs no vairākām ēkām un labiekārtota, apzaļumota pagalma ar atpūtas zonām. Pirmās kārtas attīstība paredz divu ēku izbūvi.

Kopumā abās ēkās uzņēmējdarbībai būs pieejami 5214 kvadrātmetri: 11 telpas veikaliem, 10 telpas birojiem, 8 telpas noliktavu vajadzībām. “Veidama kvartāls” kļūs par vietu, kur uzņēmumiem būs iespēja veidot savas jaunās mājas un attītstīt biznesu stratēģiski izdevīgā un dinamiskā lokācijā.

Par daļu no piedāvātajām telpām biznesa kvartālā ir uzsāktas sarunas ar potenciālajiem nomniekiem jau pirms būvniecības uzsākšanas, kas apliecina, ka tirgū ir augsts pieprasījums pēc šāda tipa "trīs vienā", jaunām, mūsdienīgām un uz ilgtspējību orientētām telpām. Šāda veida telpas uzņēmējiem ļauj optimizēt darbību, samazinot loģistikas izmaksas un nodrošinot zemākas izmaksas par komunālajiem pakalpojumiem. Turklāt vēl būvniecības procesā uzņēmējiem ir iespēja pielāgot telpas savām vajadzībām, lai nodrošinātu maksimālu funkcionalitāti un efektivitāti biznesam.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamo īpašumu attīstītāja “Hepsor” biroju, veikalu un noliktavu kompleksā “StokOfiss U34” iznomāti jau 50% telpu, informē projekta attīstītājs.

Kompleksā mājvietu atradīs dažādu nozaru uzņēmumi – gan plašs fitnesa klubs, acu aprūpes pakalpojumu sniedzējs, mežu un lauksaimniecības zemju attīstītājs, kā arī zobārstniecības materiālu un aprīkojuma izplatītāju Latvijā un citu nozaru uzņēmumi.

“StokOfiss U34” veidots, ņemot vērā pieprasījumu pēc mūsdienīgām un ilgtspējīgām “trīs vienā” tipa biznesa telpām, kas ļauj vienuviet apvienot biroju, noliktavu un veikalu. Šāds risinājums uzņēmumiem palīdz optimizēt ikdienas darbu, samazināt loģistikas izmaksas un padarīt procesus efektīvākus. Telpas iespējams pielāgot atbilstoši nomnieku individuālām vajadzībām.

Kopējā kompleksa platība ir 8740 kvadrātmetri, teritorijā ir autostāvvieta 200 transportlīdzekļiem, tiks uzstādītas arī elektroauto uzlādes stacijas. Izbūvēta arī segta velosipēdu/skrejriteņu stāvvieta 50 velosipēdiem. Komplekss aprīkots ar automatizētu ventilācijas sistēmu. Ēka atbilst A klases energoefektivitātes prasībām un ir saņēmusi BREEAM “Very Good” sertifikātu, kas apliecina tās ilgtspējību un zemas ekspluatācijas izmaksas.

Nekustamais īpašums

Par 13 miljoniem eiro topošajā Hepsor projektā StokOfiss U34 atzīmēti spāru svētki

Db.lv,21.01.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamo īpašumu attīstītāja “Hepsor” jauna koncepta biroju kompleksa otrajā kārtā “StokOfiss U34” Dreiliņos nosvinēti spāru svētki.

Jau 40% stokofisa telpu ir rezervētas nomniekiem, un vēl 40% no kopējā kompleksa ir aktīvu pārrunu stadijā. Multifunkcionālā kompleksa otrajā kārtā ieguldīti 13 miljoni eiro, un to plānots pabeigt un nodot jaunajiem nomniekiem šā gada vasarā.

Biroju komplekss Ulbrokas ielā 34 “StokOfiss U34” projektēts, ņemot vērā tirgus pieprasījumu pēc mūsdienīgām, ilgtspējīgām “trīs vienā” tipa telpām, kas ļauj uzņēmējdarbībai nepieciešamās biroju, noliktavas un veikalu telpas izvietot vienuviet. Šādu telpu izvēle biznesam ļauj tā procesus padarīt rentablākus, samazinot loģistikas izmaksas un padarot uzņēmuma darbību produktīvāku un ērtāku. Ēkā pieejamas arī biroju telpas atsevišķi.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamo īpašumu attīstītāja “Hepsor” dzīvojamo ēku projekts “Annenhof Mājas”, Rīgā, Jūrmalas gatvē, nodots ekspluatācijā.

Projektā, ieguldot vairāk kā 7 miljonus eiro, uzbūvētas divas A+ energoefektivitātes ēkas trīs stāvos kopumā ar 40 divu līdz četru istabu dzīvokļiem.

Jau 60% dzīvokļu A+ enerogefektivitātes projektā ir pārdoti, un pirmie iedzīvotāji jaunajos mājokļos varēs iekārtoties jau šajā pavasarī.

Pieprasītākie ir divistabu dzīvokļi – visi seši pieejamie divistabu mājokļi tika izpirkti pirmajos pārdošanas mēnešos. Tāpat ievērojamu pircēju interesi piesaistīja trīsistabu dzīvokļi, kuros papildus dzīvojamai platībai ir izbūvēta atsevišķa saimniecības telpa. Šobrīd pārdošanā vēl ir pieejami trīs un četru istabu mājokļi.

Izbūvēta arī atsevišķa slēgta velosipēdu novietne, kā arī 39 virszemes autostāvvietas.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ņemt no turīgākā un dot trūcīgākajam – tas nestrādā īsti labi, jo beigās donors arī kļūst par plukatu.

Rīgas pašvaldības īpašumā esošā zeme un ēkas, attiecinot pret pilsētas IKP, ik gadu sarūk vērtībā, samazinās arī pilsētas ilgtermiņa saistības, toties nemainīgi aug līdzmaksājumu Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā absolūtie lielumi. Pētījumā tiek izmantoti pētnieka, ģeogrāfijas zinātņu doktora Jura Paidera apkopotie dati par pašvaldību saistību, zemes un ēku vērtību izmaiņām atbilstoši Valsts kases informācijai, kā arī Rīgas pilsētas līdzmaksājumu dinamika Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā atbilstoši pilsētas ikgadējiem konsolidētajiem budžetiem.

Puse Rīgas īpašumu pagaisuši

2009. gadā Rīgas pilsētas īpašumā bija ēkas un zeme par aptuveni 1,88 miljardiem eiro, bet 2024. gadā Rīgas nekustamo īpašumu vērtība bija 1,84 miljardi eiro. Ievērojot, ka inflācija 2009. gadā bija vien 9,7%, 2010. gadā – 2,5% un tad jau nedaudz nomierinājās, lai «trakot» atsāktu 2022. gadā. Caurmērā varam droši apgalvot, ka, absolūtajai vērtībai praktiski nemainoties, Rīgas īpašumu vērtība ir samazinājusies par aptuveni 50% vai divas reizes. CSP inflācijas kalkulators, salīdzinot 2009. gada 1. janvāri ar 2025. gada 1. janvāri, preču un pakalpojumu cenu ziņā apgalvo, ka inflācija ir 55,8%. Vienkāršībai un noapaļojot – izmantojam divas reizes, jo nekustamo īpašumu cena ir atkarīga no pārdošanas iespējas un zemi vai nekustamo īpašumu nevaram gluži vērtēt tikai pēc naudas skalas. Tajā pašā laikā vērtējums ir uzskatāms par samērā drošu, jo zemes un namu īpašumu vērtība parādās Rīgas bilancē, bet no tās pazūd atsavināto īpašumu cena. Proti, ar laiku īpašumi tiek pārdoti, bet pēc absolūtās vērtības atlikušie maksā tikpat, un no pirmā acu uzmetiena šķiet, ka nekas nemainās. Patiesībā Rīgas rāte, rēķinot 2009. gada cenās, ir zaudējusi vismaz pusi no īpašumu vērtības. Vai nu tie ir atsavināti, vai arī totāli zaudējuši vērtību, nonākot avārijas stāvoklī. Visticamāk, skaitot īpašumus, proporciju neiegūsim, jo atsavināti ir vērtīgie vai likvīdie īpašumi, bet palikuši tādi, kurus pārdot ir grūti. Daļa no tiem stāv un bojājas.

Nekustamais īpašums

Vilina ne tikai jūra, bet arī īpašumu cenas – kāpēc lietuvieši pērk mājokļus Liepājā?

Db.lv,09.08.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Galvaspilsētas mājokļu tirgus astoto gadu pēc kārtas stagnē un jau 59% darījumu notiek bez hipotekārā kredīta piesaistes. Tikmēr Latvijas rietumos tirgus aktivizējas, secināts nekustamo īpašumu aģentūras “Latio” jaunākajā “Mājokļu pircēju pārliecības indeksā”.

Dzīvokļu cenas Liepājas jauno projektu otrreizējā tirgū kritušās par 12%, veicinot darījumu skaita pieaugumu. Interese par mājokļa iegādi vēju pilsēta ir liela; potenciālo pircēju vidū arī lietuvieši, kas dod priekšroku cenai, iegādājoties arī vecākus mājokļus, pat neskatoties uz apjomīgo jauno projektu piedāvājumu netālu esošajā piejūras pilsētā Klaipēdā. Vai Liepāja tiks līdzi augošajam pieprasījumam pēc labas kvalitātes mājokļiem un kā savus nekustamā īpašuma tirgus izaicinājumus risina tuvējie Dienvidu kaimiņi?

“Mājokļu pircēju pārliecības indeksa”* dati par jūliju:

  • 70 dienas – vidēji tik ilgs laiks bijis nepieciešams, lai pārdotu mājokli par tirgus cenu (70 – jūnijā; 75 – maijā; 75 – aprīlī; 76 – martā; 76 – februārī; 78 – janvārī);

  • 8% mājokļu pārdoti viena mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas brīža (9% - jūnijā; 9% - maijā; 9% - aprīlī; 9% - martā; 9% - februārī; janvārī – 9%);

  • 15% pārdevēju ir prasījuši tirgus situācijai nesamērīgi augstu cenu (jūnijā – 17%; maijā – 18%; aprīlī – 19%; martā – 21%; februārī - 22%; janvārī – 22%);

  • 59% darījumu notikuši bez kredītu piesaistes (jūnijā – 52%; maijā – 55%; aprīlī - 53%; martā – 50%; februārī – 46%; janvārī – 45%);

  • - 10%** - par tik izdevīgāk šobrīd mājokli ir īrēt nekā pirkt (jūnijā – 4%; maijā – 11%; aprīlī – 11%; martā – 18%; februārī – 14%; janvārī – 14%). Šobrīd izdevīgāk pirkt.

  • 26% darījumu*** Rīgā notikuši ar mājokļiem jaunajos projektos (maijā – 24%; aprīlī – 26%; martā – 26%; februārī – 30%).

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) 2024.gadā atsavinājusi 117 valsts nekustamos īpašumus par kopējo summu 14,48 miljoni eiro. No īpašumu atsavināšanā iegūtajiem līdzekļiem citu valsts nekustamo īpašumu sakārtošanai novirzīti 4,12 milj. eiro, informē VNĪ.

Apjomīgākie ieguldījumi veikti Riga Makerspace pārbūvē (1,4 miljoni eiro) un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja (PSMVM) piebūves būvkonstrukciju un inženiertīklu projektēšanas un būvdarbu izmaksu segšanā (385 tūkstoši eiro). Savukārt 2025.gadā no valsts nekustamo īpašumu atsavināšanas ieņēmumiem plānots valsts nekustamajos īpašumos ieguldīt aptuveni 1,5 miljonus eiro.

"Šobrīd būtiski samazinās valsts iespējas finansēt dažādas nekustamo īpašumu attīstības ieceres, tādēļ pieaug alternatīvu finansējuma avotu piesaistes nozīme. Viens no rīkiem kā VNĪ var rast nepieciešamo finansējumu valsts nekustamo īpašumu sakārtošanai ir īpašumu, kam nav nākotnes pielietojuma un attīstības ieceres publiskā sektora izmantošanai, atsavināšana un iegūto līdzekļu novirzīšana pamata portfelī esošo īpašumu pielāgošanai un attīstībai. Atsavinātie īpašumi iegūst jaunus saimniekus, kas sniedz tiem attīstības iespējas, sakārto pilsētas vidi un padara tos atkal pieejamus uzņēmējdarbībai un sabiedrībai," norāda VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamo īpašumu attīstītājs “Hepsor” ir noslēdzis nomas līgumu ar pašapkalpošanās sporta klubu tīklu “Gym!”, kas biznesa kompleksā “StokOfiss U34” šovasar atvērs jaunu sporta klubu 1240 kvadrātmetru platībā.

Tas būs astotais sporta klubu ķēdes “Gym!” sporta klubs Latvijā.

Sporta kluba 1240 m² telpās būs mūsdienīgs aprīkojums un īpaši izveidotas zonas kardiotreniņiem, spēka treniņiem ar plašu brīvo svaru un daudzveidīgu trenažieru izvēli, kā arī vieta funkcionālajiem treniņiem.

“StokOfiss U34” ir aprīkots ar gaisa regulācijas sistēmām. Komplekss atbilst A klases energoefektivitātes prasībām un ir saņēmis BREEAM “Very Good” sertifikātu.

Sporta kluba apmeklētājiem būs pieejama bezmaksas autostāvvieta un sporta klubs būs atvērts visu diennakti.

Plānotais kopējais jaunā biznesa kompleksa “StokOfiss U34” investīciju apjoms ir aptuveni 13 miljoni eiro. Projekta “StokOfiss U34” būvniecību veic “Hepsor” būvniecības partneris “Mitt&Perlebach”. Ēkas projektu izstrādāja Diānas Zalānes projektu birojs.

Nekustamais īpašums

VNĪ nekustamo īpašumu restaurācijas, atjaunošanas un remontdarbos ieguldījusi 6,4 miljonus eiro

Db.lv,17.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2024.gadā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) paralēli apjomīgajiem attīstības projektiem nekustamo īpašumu apsaimniekošanas un uzturēšanas ietvaros īstenojusi 415 nekustamo īpašumu restaurācijas, atjaunošanas un remontdarbos, ieguldot 6,4 miljonus eiro.

Kapitālsabiedrība ir veikusi ieguldījumus arī kompetenču paaugstināšanas aktivitātēs. Aizvadītajā gadā VNĪ ieguva divus nozīmīgus starptautiskā ISO standarta apliecinājumus - atbilstību ISO[1] 41001 standarta “Facility management" (NĪ apsaimniekošana) prasībām un ieguva jaunu ISO 14001 sertifikātu, kas apliecina VNĪ ieviestās vides pārvaldības sistēmas atbilstību standarta prasībām, norāda VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Ikdienā VNĪ īsteno nekustamo īpašumu attīstību un pārvaldību kopumā 233 īpašumos no aktīvu un pamata portfeļa. Tā ietver dažādu uzturēšanas, atjaunošanas un restaurācijas darbu īstenošanu. Aizvadītā gada ietvaros VNĪ īstenojis līdz šim lielāko šāda veida darbu skaitu – 415. Virkne darbu saistīti ar energoefektivitātes uzlabošanu, vides labiekārtošanas darbiem, ugunsdzēsības sistēmu remontdarbiem, kosmētiskajiem un citiem darbiem. Nozīmīgāko darbu vidū ietilpst ugunsdzēsības ūdensapgādes sistēmas darbības atjaunošana Brīvības ielā 61, elektroapgādes sistēmas rekonstrukcija Valsts asinsdonoru centram, Sēlpils ielā 9, kā arī Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja balkonu atjaunošana​. Lielākā daļa no īstenotajiem darbiem ir veikti no ēku uzkrājumiem, tādējādi uzlabojot ēku tehnisko stāvokli un samazinot nākotnē nepieciešamo ieguldījumu apjomu.

Eksperti

Pērc, kamēr vari!

Dzintars Bērziņš, SIA "1 37 digital agency" valdes priekšsēdētājs,04.04.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Augsto procentu likmju perioda nobiedētie nekustamo īpašumu pircēji pērn bija mazaktīvi un veica maz darījumu. 2025. gada pirmajos mēnešos nekustamā īpašuma darījumu skaits pamazām aug, taču ne tik strauji kā būtu nepieciešams, ja pircēji un pārdevēji ņemtu vērā “lielo bildi”.

Un galvenā “lielās bildes” sastāvdaļa ir sajūta, ka savam noslēgumam Eiropā un Tuvajos Austrumos tuvojas divi lieli kari – Krievijas – Ukrainas un Izraēlas – Hamas karš. Var diskutēt par to, kad tas notiks, tomēr subjektīvā sajūta saka, ka runa ir par mēnešiem, kurus prasīs karadarbības pārtraukšana, nevis gadiem. Šie kari ir izrādījušies ārkārtīgi postoši ne tikai no zaudēto cilvēku dzīvību viedokļa, bet arī milzīgā sagrauto dzīvojamo, sabiedrisko un ražošanas ēku skaita dēļ. Abi šie kari beigsies ar lielām nekustamo īpašumu atjaunošanas programmām, kuru parametri un summas tiek aktīvi apspriestas gan Eiropā, gan ASV, gana arī arābu valstīs - būs jāatjauno veselas pilsētas - ceļi, tilti, lidostas, dzīvojamās, biroju, ražošanas un sabiedriskās ēkas. Kas notiks tajā mirklī, kad apklusīs lielgabali?

Eksperti

Rīgas vēsturisko īpašumu atdzīvināšanas izaicinājumi

Dzintars Bērziņš, SIA "1 37 digital agency" valdes priekšsēdētājs,07.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

“1 37 digital agency" ir uzņēmums, kas nodarbojas ar Rīgas vēsturisko ēku un tajos esošo dzīvokļu atjaunošanu un piedāvāšanu nekustamo īpašumu tirgū. Šobrīd esam jau atjaunojuši ap 150 vēsturisko dzīvokļu vairākās ēkās, tādēļ man šķiet, ka mēs varam pretendēt uz būtiskākā tirgus dalībnieka statusu Rīgas renovēto vēsturisko ēku un dzīvokļu tirgū. Tādēļ spējam arī izteikt viedokli par dažām šī tirgus tendencēm un iespējām.

Ja 2021. gadā pieprasījums pēc renovētiem dzīvokļiem Rīgas vēsturiskajā centrā un vēsturiskajās ēkās sasniedza gandrīz 50% no visa pieprasījuma tirgū, tad šobrīd pieprasījums pēc dzīvokļiem daudzdzīvokļu ēkās atkal apsteidzis pieprasījumu pēc dzīvesvietām vēstures un labas arhitektūras apdvestajās vietās. Kādēļ tā noticis, nav liels noslēpums, jo pēdējo gadu grūtības visvairāk skārušas tieši sabiedrības viduslāni, kas ir galvenais šādu īpašumu pircējs. Pie vainas ir gan “Euribor” likme, kas sadārdzinājusi hipotekāros kredītus un gan arī pēdējo gadu inflācija, kas palielinājusi dzīves dārdzību un, tātad, samazinājusi to naudas daudzumu, kādu pircējs var novirzīt hipotekāro kredītu maksājumiem. Piemēram, ja agrāk saņemot vienādu algu pircējs varēja atļauties 120 tūkstošus eiro lielu kredītu, tad tagad vairs tikai 80 tūkstošus lielu. Nevar noliegt, ka abu šo faktoru iedarbība šobrīd mazinās – inflācija ir nokritusi zem viena procenta robežas un “Euribor” likme slīd lejup - nekustamo īpašumu tirgus tomēr pagaidām nav atjēdzies no pēdējo gadu šokiem.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā jau trīs gadus pēc kārtas turpina sarukt nekustamo īpašumu darījumu skaits un samazinājušās arī darījumos reģistrētās summas.

To liecina SIA Lursoft pētījums pēc Valsts zemes dienesta (VZD) atvērtajiem datiem par darījumiem pēdējo piecu gadu griezumā. 2024. gadā VZD ir reģistrēts 47791 darījums jeb, salīdzinot 2023. gadu, par 5,3% mazāk. Savukārt darījumi veikti par kopējo summu 2,31 miljards eiro, kas ir tikai par 48 milj. eiro mazāk nekā 2023. gadā, kad šī summa sasniedza 2,36 miljardus eiro. Jārēķinās, ka nekustamo īpašumu darījumu skaita sarukums nav tikai 2024., bet arī 2023. gada iezīme. Situācijas pamatā ir gan Latvijas iepriekš pieņemto lēmumu sekas, gan arī Eiropas Savienības un ne tikai inflācijas mazināšanas — faktiski tautsaimniecības atdzesēšanas - kokteilis.

Finanses

Estateguru investori 4.ceturksnī atmaksās saņēma vairāk nekā 36 miljonus eiro

Db.lv,16.01.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Investori platformā Estateguru, kas atvieglo ar nekustamo īpašumu nodrošinātu aizdevumu izsniegšanu, 2024. gada ceturtajā ceturksnī kopumā atmaksās saņēma 36,3 miljonus eiro, no kuriem vairāk nekā 3 miljonus eiro sastādīja investoru peļņa.

Trīs mēnešu laikā Estateguru investori finansēja jaunus nekustamo īpašumu projektus 20,6 miljonu eiro apmērā.Pēdējā ceturksnī investīcijas jaunos nekustamo īpašumu projektos Baltijas valstu starpā bija 11,6 miljoni eiro Igaunijā, 5,2 miljoni eiro Lietuvā un 3,4 miljoni eiro Latvijā.

“Pēdējais ceturksnis investīciju apjoma ziņā bija gada veiksmīgākais posms. Šo spēcīgo rezultātu noteica nekustamā īpašuma tirgus atdzimšana rudenī, kas izraisīja lielāku interesi gan no investoru, gan īpaši no nekustamo īpašumu attīstītāju puses,” komentēja Estateguru izpilddirektors Mihkels Stamms (Mihkel Stamm).

Viņš arī atzīmēja, ka ceturksnis bijis arī gada labākais līdzekļu atgūšanas ziņā. No iepriekš kavētiem aizdevumiem kopumā veiksmīgi atgūti 8,6 miljoni eiro.Decembrī platforma jaunos nekustamā īpašuma aizdevumos izsniedza 6,7 miljonus eiro. Atmaksās investori mēneša laikā saņēma 14,5 miljonus eiro, tostarp 1,2 miljonus eiro nopelnītos procentos, un atguva 3,1 miljonu eiro no problemātisko kredītu pamatsummas. Estateguru izpilddirektors prognozē investoru aktivitātes pieaugumu tekošajā gadā, jo pēdējā pusgada notikumi nekustamo īpašumu sektorā ir bijuši izteikti pozitīvi.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Reaģējot uz Baltijas klientu pieaugošo interesi par nekustamo īpašumu vērtēšanu kaimiņvalstīs, trīs vadošie nekustamo īpašumu uzņēmumi - “Inreal” (Lietuva), “UUS MAA” (Igaunija) un “Latio” (Latvija) - noslēguši sadarbības līgumu ar mērķi paātrināt savstarpējo īpašuma vērtēšanas un iegādes procesu, tādējādi sperot soli uz priekšu starptautisko klientu servisa attīstībā.

Pēdējos gados Baltijas nekustamo īpašumu tirgus ir piedzīvojis būtiskas pārmaiņas, ko ietekmējis gan pieaugošais pieprasījums pēc kvalitatīviem dzīves un komercplatību risinājumiem, gan arvien lielāka uzmanība reģionālajai attīstībai. Tirgum attīstoties daudzveidīgā virzienā, īpašs fokuss tiek pievērsts ilgtspējīgiem un inovatīviem projektiem, kas atbilst mūsdienu patērētāju gaidām un globālajām tendencēm.

Pieaug interese par modernām biroju un industriālajām telpām, kas atbilst jaunākajām tehnoloģiju prasībām un darba vides standartiem, kā arī pieprasījums pēc kvalitatīvām īres platībām. Tendenci veicina gan starptautiskie investori, vēloties apgūt Baltijas tirgu, gan vietējie uzņēmēji, kas nereti izvēlas veidot savu biznesu kaimiņvalstīs, attīstot modernus mājokļu projektus vai loģistikas centrus un ražotnes. Šo faktoru kopums pastiprina nepieciešamību pēc kvalitatīva nekustamā īpašuma vērtēšanas pakalpojuma un tirgus analīzes.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Meža un lauksaimniecībā izmantojamo zemju (LIZ) tirgus stagnē – neliels darījumu skaita kritums šogad novērots visos reģionos. Trūkst augstvērtīgas aramzemes piedāvājuma. Īpašnieki turpina turēt savā īpašumā kvalitatīvu LIZ kā kapitālu, savukārt par pļavām un ganību platībām šobrīd interese ir maza, liecina jaunākais nekustamo īpašumu kompānijas “Latio” veidotais Lauku īpašumu indekss.

Dinamiski mainās arī pircēja ‘portrets’ - šogad aktīvākais lauksaimniecības zemju iegādē ir ALTUM pārvaldītais Zemes fonds, kas pirmajos trīs ceturkšņos iegādājies vairāk nekā 4000 hektārus par kopsummā 18,6 miljoniem EUR. Salīdzinot ar to pašu laika posmu pērn, ALTUM iegādāto platību apjoms ir pieckāršojies.

Lauku īpašumu tirgus indekss”* – pirmie trīs ceturkšņi / 2024

• 5450 - kopējais darījumu skaits LIZ un meža īpašumiem (-1%, salīdzinot ar to pašu laika posmu pērn).

Lauksaimniecība izmantojamās zemes (LIZ):

  • 188 EUR/ ha gadā – vidējā lauksaimniecības zemes nomas maksa Latvijā (+1.6 %);
  • 13 000 EUR/ ha – augstākā reģistrētā lauksaimniecības zemes cena šī gada 3. ceturksnī (darījums jūlijā – Zaļenieku pagasts, Jelgavas novads);
  • 3% - par tik pieaugusi lauksaimniecības zemes vidējā cena par hektāru (salīdzinot ar 2023. gada pirmajiem trim ceturkšņiem).

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Iecerētā kapitāla pieauguma nodokļa likmes palielināšana 2025. gadā no pašreizējiem 20% līdz 25,5% var palielināt motivāciju un vēlmi fiziskajām personām nekustamo īpašumu darījumos izmantot skaidru naudu.

“Tā arī, visticamāk, būs,” situāciju vērtē Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas valdes loceklis Vestards Rozenbergs. Jau esošā situācija liecina par skaidras naudas klātbūtni nekustamo īpašumu darījumos. “Nekustamā īpašuma tirgus Latvijā pēc Cenu bankas datiem liecina par to, ka jau pašlaik aptuveni trešdaļa no visu darījumu vērtības ir neredzamā daļa — tā, kura tiek slēpta,” skaidro V. Rozenbergs. Viņš norāda, ka tās ir būtiskas summas, kuras ir paslēptas, jo, ja 2023. gadā nekustamo īpašumu tirgus kopējais apjoms bija 2,3 miljardi eiro, tad trešdaļa no tā ir iespaidīga summa. “Iemesls ir ļoti vienkāršs — cilvēki nevēlas maksāt jau pašreizējo kapitāla pieauguma nodokli 20% apmērā faktiski no darījumu summas, jo nekustamais īpašums ir iegūts jau sen, pirms vairākiem desmitiem gadu, pat privatizācijas laikā par ļoti nelielu vērtību, un cilvēki nespēj uzrādīt šī īpašuma iegūšanas un uzturēšanas izmaksas apliecinošus dokumentus,” norāda V. Rozenbergs. Viņš atzīst, ka šāda situācija neskar tos cilvēkus, kuri pārdod savu vienīgo mājokli, kurā ir bijuši deklarēti pēdējos gados. “Ja jau tagad cilvēki meklē risinājumus, kā maksāt mazāku nodokli, tad nav pamata domāt, ka līdzšinējā tendence mazināsies. Tieši pretēji – šī motivācija līdz ar kapitāla pieauguma nodokļa palielinājumu par vairāk nekā 25% tikai vēl vairāk pieņemsies spēkā,” prognozē V. Rozenbergs. Viņš atzīst, ka nekustamo īpašumu nozare saskaras ar daudzu cilvēku negācijām kapitāla pieauguma nodokļa maksājuma un iespējamo mēģinājumu dēļ šo nodokļa maksājumu samazināt.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Situācija nekustamo īpašumu tirgū Latvijā ir stabilizējusies, un šobrīd ir vērojams neliels nekustamo īpašumu darījumu skaita un kreditēšanas pieaugums, salīdzinot ar pagājušā gada beigām, pavēstīja būvfirmas un nekustamo īpašumu attīstītāja SIA "YIT Latvija" valdes loceklis Andris Božē.

Vienlaikus viņš skaidro, ka, līdzīgi kā citviet Eiropā, Latvija izjūt arī izaicinājumus un tie galvenokārt ir saistīti ar joprojām augstajām EURIBOR procentu likmēm un stagnējošo valsts ekonomiku.

Bože informē, ka aizvadīto gadu milzīgā inflācija un energoresursu cenu kāpums šobrīd atsaucas uz darījumiem, proti, cilvēki iegādājas jaunos īpašumus, kas ir energoefektīvi, mazākas platības un kompaktāki, tā veidojot arī mazākus ikmēneša maksājumus par apkuri un komunālajiem pakalpojumam.

Božē uzsver arī faktu, ka šobrīd būvmateriālu cenas ir stabilizējušās, tomēr turpina pieaugt darba samaksa celtniecības nozarē, piemēram, šobrīd jau līdz 10%. Bozē atzīst, ka arī "YIT Latvija" jūnijā veiktā aptauja atklāja, ka 38% Latvijas iedzīvotāju no nekustamā īpašuma iegādes attur valsts ekonomiskā situācija un raizes par savu finansiālo stabilitāti.

Nekustamais īpašums

Tiesībsargs: Nekustamā īpašuma ierobežojumu un kompensāciju regulējums ir nepilnīgs un nesakārtots

LETA,20.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tiesību akti, kas nosaka ierobežojumus rīcībai ar nekustamo īpašumu un par to paredzētās kompensācijas nav pilnīgi un sakārtoti, atklāj tiesībsarga uzdevumā veiktais pētījums "Nekustamā īpašuma apgrūtinājumu un kompensāciju kartēšana".

Kā informēja Tiesībsarga birojā, šie tiesību akti ir fragmentāri, nav saskaņoti ar visām iesaistītajām nozarēm, daudzos gadījumos vērojams pat konsekvences trūkums kompensāciju noteikšanā un samērīguma neievērošana ierobežojumu kritēriju noteikšanā.

Tiesībsargs līdz šī gada 6.jūlijam sagaida skaidru Ministru kabineta redzējumu tiesību aktu sakārtošanā.

Tiesībsarga birojā skaidro, ka īpašuma tiesības uz kādu lietu vai nekustamo īpašumu nozīmē, ka īpašnieks var brīvi, pēc saviem ieskatiem rīkoties ar to. Tomēr, kā atzīmē birojā, šīs tiesības nav absolūtas un faktiski vienmēr ir pakļautas zināmiem ierobežojumiem.

"Cilvēktiesību standarti pieļauj un noteiktos gadījumos atzīst par nepieciešamiem ierobežojumus, ja tie ir noteikti leģitīma mērķa labad, ir samērīgi un par tiem ir paredzēta taisnīga kompensācija. Būtiska nianse - tie nebūs samērīgi, ja cilvēku ierobežos vairāk, nekā sabiedrība gūs labumu no tā," skaidro birojā, atzīmējot, ka tāpat katra situācija ir individuāli un detalizēti jāvērtē, tādēļ īpašuma tiesību ierobežojuma būtiskumu nevar novērtēt abstrakti.

Nekustamais īpašums

YIT LATVIJA attīsta projektu, dibinot kopuzņēmumu ar čehu investoriem

Db.lv,10.12.2024

Projektu realizē kopuzņēmums SIA "YIT Mārpagalmi 2" un būvkompānija SIA "YIT LATVIJA”. SIA “YIT Mārpagalmi 2” ir pirmais YIT izveidotais kopuzņēmums sadarbībā ar čehu investīciju grupu “RSJ Investments”. Projekta “Mārpagalmi” otrais nams īstenots, piesaistot bankas “BluOr Bank” līdzfinansējumu.

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Būvkompānija un nekustamo īpašumu attīstītājs SIA "YIT LATVIJA" rudenī ekspluatācijā nodevis būvprojektu Āgenskalnā - “Mārpagalmi” otro namu, kas tapis, izveidojot kopuzņēmumu un piesaistot investorus - čehu investīciju grupu “RSJ Investments”.

SIA “YIT LATVIJA” valdes loceklis Andris Božē ir pārliecināts, ka nākotnē sadarbība ar investīciju fondiem ļaus efektivizēt darbību un īstenot jaunus projektus dzīvojamā fonda attīstības ietvaros.

Andris Božē norāda, ka esošā situācija nekustamo īpašumu tirgū ir sarežģīta, Euribor likmes joprojām ir augstas un jaunu projektu attīstību bremzē dažādi ar to saistīti faktori. Piemēram, pašu attīstītāju rokās ir jābūt pietiekami lieliem un brīviem finanšu līdzekļiem, lai īstenotu būvniecību, turklāt vēl vairākos projektos vienlaicīgi. Diemžēl finanšu resursi augsto Euribor likmju dēļ ir ievērojami dārgāki nekā tas ir bijis pāris gadus atpakaļ. Arī dzīvokļu iegādes nosacījumi Baltijā nav īsti labvēlīgi attīstītājiem. Latvijas prakse paredz, ka tad, kad objekts ir nodots ekspluatācijā, sadalīts dzīvokļu īpašumos, tikai pēc tam attīstītāji var saņemt naudu no klientiem, kas ir 85–90% no kopējās darījuma summas, līdz ar to finansējums par padarīto tiek saņemts tikai projektu noslēdzot.

Bankas

Skandināvijā pieaugošais uzņēmumu bankrotu skaits nav katalizators ekonomikas recesijai Baltijas valstīs

Db.lv,19.12.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Skandināvijā strauji augošais uzņēmumu bankrotu skaits ir izraisījis diskusijas par situācijas potenciālo ietekmi uz Baltijas valstīm, tomēr, visticamāk, panikai nav pamata, un tas nav katalizators ekonomikas recesijai Baltijas valstīs, norāda "Signet Bank" valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons.

Baltijas valstis demonstrē lielāku noturību, saglabājot samērā mērenu parāda slogu un stabilu ekonomisko vidi.

Idelsons skaidro, ka ekonomiskā nenoteiktība turpina radīt spiedienu uz Zviedrijas un Somijas uzņēmumiem, pieaugot bankrotu skaitam gan lielu, gan mazu uzņēmumu vidū. Tajā pašā laikā pieaug bezdarbs, daudzi uzņēmumi ir spiesti atlaist darbiniekus, un investīcijas, piemēram, Zviedrijas uzņēmējdarbībā ir vēsturiski zemā līmenī.

Skandināvijas nekustamo īpašumu un celtniecības sektors ir piedzīvojis vislielāko bankrotu skaitu pēdējos gados, ko ietekmējušas augstās procentu likmes un lielie mājsaimniecību parādi, informē Idelsons. Piemēram, Zviedrijas nekustamo īpašumu sektorā aizņemšanās izmaksas ir palielinājušās no 1,7% 2021.gadā līdz vidēji 5% 2023.gadā.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamo īpašumu jomā gan Igaunijā, gan Latvijā 2025. gads būs izaugsmes gads, īpaši strauji attīstīsies jauno projektu tirgus, uzskata Kristjans Tūrs Vahi (Kristjan Thor Vähi), Igaunijas nekustamo īpašumu attīstītāja Invego izpilddirektors.

Pēdējie pāris gadi uzņēmējiem visā pasaulē bijuši izaicinājumiem pilni, taču 2024. gads nekustamo īpašumu jomā beidzot nesa priecīgas ziņas – pēc klusāka perioda darba virzība atkal uzņēma apgriezienus un darījumu skaits pieauga, stāsta K.T.Vahi, prognozējot, ka tirgus turpinās attīstīties arī šogad. Šobrīd cilvēki meklē labāku dzīves kvalitāti un arvien vairāk interesējas par jaunu mājokļu iegādi. Lai gan nekustamā īpašuma cenas, visticamāk, turpinās kāpt, mēs domājam, ka cilvēku pirktspēja nesamazināsies, spriež K.T.Vahi.

Pēdējā laikā nekustamo īpašumu attīstītājs Invego ļoti aktīvi darbojas Latvijas tirgū. Kā kopumā vērtējat Latvijas biznesa vidi - kādas ir priekšrocības un trūkumi, salīdzinot ar, piemēram, Igauniju?

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijā pērn ārvalstnieki pārdeva divas reizes vairāk nekustamo īpašumu nekā iegādājās, un aktīvākie nekustamā īpašuma pārdevēji bija Krievijas un Somijas pilsoņi, liecina Igaunijas Zemes departamenta un nekustamā īpašuma sludinājumu portāla "Kinnisvara24" dati.

Visbiežāk ārvalstnieki Igaunijā darījumus ar nekustamo īpašumu veic Harju apriņķī, kur ir arī galvaspilsēta Tallina, Austrumviru apriņķī un Pērnavas apriņķī.

Vislielākā ārvalstnieku aktivitāte bijusi Harju apriņķa nekustamā īpašuma tirgū, kur ārvalstu pilsoņi pagājušajā gadā iegādājās 308 īpašumus, taču pārdeva rekorddaudz - 670 īpašumus. Somijas pilsoņi iegādājas 55 īpašumus un 176 īpašumus pārdeva, savukārt Krievijas pilsoņi iegādājās 28 īpašumus un 168 - pārdeva.

Austrumviru apriņķī Krievijas pilsoņi pērn pārdeva 333 nekustamos īpašumus. "Kinnisvara24" vadītājs Urmass Uibomē norādīja, ka 2023.gadā Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā ietekmē no Igaunijas nekustamā īpašuma tirgus aktīvi aizgāja Krievijā dzīvojošie īpašnieki, taču pērn nekustamā īpašuma pārdošanu aktīvi sākuši arī Igaunijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi.

Tehnoloģijas

Giraffe360 investēs datu centra paplašināšanā

Db.lv,17.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SEB banka piešķīrusi finanšu līzingu 444 tūkstošu eiro apmērā tehnoloģiju uzņēmumam “Giraffe360”, kas ir izstrādājis un visā pasaulē veiksmīgi attīsta mākslīgajā intelektā balstītu risinājumu nekustamo īpašumu nozarei.

Finansējums paredzēts datu centra paplašināšanai, jo strauji augošajam uzņēmumam ir nepieciešama papildu kapacitāte klientu datu drošai un ātrai apstrādei.

“Novērtējam, ka SEB banka ir pievērsusies tehnoloģiju uzņēmumu finansēšanai. Tie darbojas nozarē, kuras potenciālu ir grūti apjaust, taču tās attīstība ir strauja, dinamiska un vērienīga. No sešiem cilvēkiem 2016. gadā, esam izauguši jau līdz vairāk nekā 200 darbinieku komandai, kas lielākoties nodarbināti Rīgā un Liepājā, bet mums ir arī biroji Londonā un Mančestrā, Apvienotajā Karalistē, kā arī Maiami, ASV. Klientus apkalpojam 30 valstīs. Apmēram 70% mūsu apgrozījuma veido klienti ASV un Apvienotajā Karalistē. SEB bankas piešķirto finansējumu izmantosim mūsu datu centra paplašināšanai un tas ļaus uzņēmumam kļūt vēl efektīvākam,” saka “Giraffe360” finanšu direktors Gints Sloka.

Finansējums

Estateguru mazie investori finansē jaunus projektus 8 miljonu eiro vērtībā

Db.lv,18.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Septembrī investori platformā Estateguru, kas piedāvā ar nekustamo īpašumu nodrošinātos aizdevumus, finansēja jaunus projektus 8 miljonu eiro apmērā, un tas ir lielākais platformas ikmēneša aizdevumu apjoms šogad.

Platformai pievienojās arī gandrīz tūkstotis jaunu investoru.

Pēc Estateguru izpilddirektora Mihkela Stamma (Mihkel Stamm) teiktā, šo rekordlielo aizdevumu apjomu septembrī veicināja vairāki faktori. "Katrs ieguldījums ir saistīts ar risku, un pēdējā laikā investori saviem naudas līdzekļiem meklē drošākas pozīcijas un novērtē uzticamības un drošības sajūtu, ko sniedz ar nekustamo īpašumu nodrošinātie aizdevumi," komentē Mihkels Stamms, atzīmējot, ka līdztekus pašreizējai Euribor tendencei ir samazinājies arī dažādu drošāku ieguldījumu produktu ienesīgums. "Tajā pašā laikā mūsu portfelis pēdējo pāris gadu laikā ir uzrādījis stabilus rezultātus, un tas ir padarījis ar nekustamo īpašumu nodrošinātos aizdevumus, kas piedāvā aptuveni 10% peļņu, atkal populārus," piebilst Estateguru izpilddirektors.