2012.gads visticamāk netiks ierakstīts vēsturē zelta burtiem kā revolucionāru tehnoloģiju dzimšanas laiks, taču tajā netrūka nozīmīgu pavērsienu, kuru ietekmi izjutīsim vēl ilgi. Piemēram, Google brilles.
Atmiņā noteikti paliks nebeidzamie patentu kari, galvenokārt starp Apple un Samsung. Negulēja arī citi lielie ražotāji, tādēļ tiesām bija darba pilnas rokas.
Par spīti sprunguļu likšanai konkurentu spieķos, mobilās tehnoloģijas turpināja uzvaras gājienu. Tālruņi kļuva tikpat jaudīgi kā datori, jo tehnoloģiju firmas laida pārdošanā ierīces ar četrkodolu procesoru, bet planšetes pārdošanas apjomu ziņā apsteidza klēpjdatorus. Pat Londonas Olimpiskās spēles cilvēki vairāk skatījās mobilajās ierīcēs, nekā klasiskajos datoros.
#1/13
Smart TV Šogad pasaule iepazina 2.paaudzes Smart TV, ko par televizoriem var uzskatīt visai nosacīti. Ar aplikācijām, bezvadu interneta uztvērēju, iebūvētu multimediju atskaņotāju un tīmekļkameru aprīkotus TV piedāvā LG, Sony, Panasonic, Philips un citi. Taču šogad visspilgtāko, ar futūristiskākajām iespējām piesātinātu eksemplāru sagādāja Samsung. Korejiešu televizoru var vadīt gan ar balsi, gan ar rokas žestiem. Tehnoloģija vēl ir tāla no pilnības un tai ir daudz trūkumu, taču sākums ir daudzsološs.
#2/13
Siltums seko katlam Tehnoloģisko izrāvienu piedzīvoja arī virtuves iekārtas. Ja līdz šim bijām pieraduši lietot gāzes vai elektriskās plītis ar fiksētām sildošajām vietām, tad turpmāk mājsaimnieces varēs nemocīt sevi ar domām, kurš riņķis ir ieslēgts, un vai nav aizmirsusi to izslēgt. Thermador Freedom Induction Cooktop ir plīts virsma, kas sajūt katla atrašanās vietu un sāk sildīt tieši zem tā. Pat ja trauks tiek pārbīdīts, siltums tam seko. Protams, sildīšanas intensitāti var pieregulēt manuāli.
#3/13
Windows 8 Bilam Geitsam nokāpjot no skatuves, Microsoft nav samazinājuši apgriezienus. Gluži pretēji, šķiet, ka Sietlas uzņēmums kļūst aktīvāks, ko apliecina vēl pavisam nesen prezentētajai operētājsistēmai Windows 7 šogad sekojusī Windows 8 – gan datoriem, gan mobilajām ierīcēm. Pirmoreiz operētājsistēma veidota tā, ka gan telefonos, gan datoros lietotāja saskarne izskatās vienādi, turklāt tās vadība iespējama gan klasiskā veidā, gan ar pieskārieniem.
#4/13
Apple iPad Mini Kopš Apple ierādīja pasaulei, ka internetu var lietot ne tikai datorā, bet arī skārienjutīgās plāksnēs, planšetdatori kļuvuši par iekārojamu preci un noteikti šajos Ziemassvētkos rātni gulēs dāvanu sainī zem tūkstošiem eglīšu. To modeļu skaits skaitāms desmitos un konkurences dēļ cenas kļūst aizvien pieejamākas. Sāncenšu panākumi pamudināja sarosīties arī Apple un pirmoreiz šajā tūkstošgadē amerikāņi laida tirgū cenas ziņā konkurētspējīgu produktu – Apple iPad Mini, kas maksā ap 250 latiem. Kā zināms, Apple sevi pozicionē kā maģiskas auras apvītu tehnoloģiju līderi, par kura produktiem jāmaksā daudz vairāk, nekā par līdzīgiem sāncenšu izstrādājumiem.
#5/13
Google Glass Kopš digitalizācijas ēras pirmsākumiem ir daudz runāts, ka kādu dienu reālā un virtuālā pasaule saplūdīs vienā. Šogad guvām ieskatu, kā tas varētu notikt, kad daudznozaru uzņēmums Google prezentēja futūristisko Google Glass projektu. Tā būtiskākā sastāvdaļa ir brilles, kas filmē apkārt notiekošo, ļauj veikt videozvanus un kalpo kā navigācijas sistēma. Drīz pēc tam dažādi izstrādātāji sāka pieteikt uz šo Google Glass bāzes veidotas programmas un spēles, kurās virtuālos objektus var «ielikt» reālā pasaulē, un reālus objektus izmantot kā spēļu sastāvdaļu. Tirgū gan brilles nonāks tikai 2014.gadā.
#6/13
Četrkodolu procesori telefonā Šogad debiju piedzīvoja visjaudīgākie telefoni, kādi jebkad redzēti. Samsung Galaxy S3, LG Optimus 4X HD un HTC One X korpusā pukst četrkodolu «sirds», kas jaudas ziņā ir tikpat spēcīga kā datoru procesors. Tas nozīmē, ka mobilās ierīces pārņem ne vien datoru funkcijas dažādu darbu veikšanai, bet arī kā spēļu platformas. Nav brīnums, ka pamazām tālruņiem tiek pielāgotas populārākās un resursus prasošākās konsoļu spēles.
#7/13
Instagram Kurš gan būtu domājis, ka teju ikviens pasaules iedzīvotājs dziļi sirdī ir fotogrāfs. Ja vēl ar telefonu uzņemtos attēlus ir iespējams mazliet izskaistināt un bez piepūles parādīt visiem paziņām, tad bildētājus vairs nevar apturēt. Sociālais tīkls, kas piedāvā fotografēt caur mākslinieciskiem foto filtriem – Instagram – īsā laikā izpelnījās milzu popularitāti un idejas autoriem atnesa kaudzi naudas. Īpašs uzrāviens notika, kad aplikācija kļuva pieejama Android operētājsistēmas telefoniem. Pavasarī Instagram par vienu miljardu ASV dolāru iegādājās Marka Cukerberga Facebook.
#8/13
Lenovo Yoga Tā vien šķiet, ka datoru ražotāji ir apjukuši – kas gan patērētājiem vairāk vajadzīgs: klēpjdatori, planšetes? Lai neaizšautu garām, daudzi mēģina vienā produktā «sastūķēt» visas iespējas. Šo jauno vilni pārstāv Lenovo Yoga – uz abām pusēm lokāms klēpjdators ar skārienjutīgu 13 collu displeju, ko var izmantot gan kā ierasto skaitļotāju, gan kā planšeti, kas atpazīst vairākus pieskārienus vienlaikus. Lieki piebilst, ka tendences stiprināšanā nozīmīga loma ir Windows 8, kas pašos pamatos ir projektēta vadīšanai ar pirkstu palīdzību.
#9/13
OLED ekrāni Janvārī par Patērētāju elektronikas izstādes CES 2012 naglu Lasvegasā kļuva Samsung un LG eksponētie organisko gaismu izstarojošo diožu jeb OLED televizori. To lielākais pluss ir neticami plāns displejs – mazāk par puscentimetru, kas vienlaikus ir galvenais galvassāpju cēlonis. Pamēģiniet piestiprināt pie sienas pusotru metru garu burtnīcas biezuma plāksni, to nepārlaužot! Otra OLED tehnoloģijas priekšrocība ir energoefektivitāte. Gada beigās OLED TV nonāca dažos veikalos, un, protams, pirmajiem pircējiem par šo tehnoloģiju brīnumu būs dārgi jāmaksā. 55 collu LG modeļa cena ir tuvu pie septiņiem tūkstošiem latu.
#10/13
4G telefoni Amerikāņi varēja sākt pilnvērtīgi izbaudīt 4G tehnoloģijas jau pavasarī, bet eiropiešus šāda iespēja sasniedza pašā nogalē. Vecajā pasaulē viens no celmlaužiem būs LG Optimus G. Ceturtās paaudzes mobilo sakaru tīkls nozīmē ļoti ātru datu pārraidi, līdz pat 100 megabitiem sekundē, kas faktiski likvidēs vajadzību pēc fiksētā interneta mājās. Protams, vēl paies vairāki gadi, kamēr operatori nodrošinās 4G tīkla pārklājumu visā valsts teritorijā.
#11/13
Nokia Lumia Pārlieku ciešā pieķeršanās novecojušajai Symbian operētājsistēmai Nokia maksāja krišanu no lielākā mobilo tālruņu ražotāja troņa. Lai izvairītos no dziļākām problēmām, somi izšķīrās par aprēķina laulībām ar Microsoft, kā rezultātā tapa Lumia tālruņu sērija ar Windows Phone 7 un tagad arī «logu» 8.versiju. Atsauksmes ir ļoti atšķirīgas, tādēļ tikai laiks rādīs, vai «lūmijas» izglābs Nokia.
#12/13
3D printeri Šogad piepildījās futūristiskie sapņi par priekšmetu izgatavošanu vienā gabalā, nevis montēšanu no sastāvdaļām. MakerBot Replicator ir tikai viens no tā dēvētajiem 3D printeriem, kas kļuva pieejams individuālajiem patērētājiem. Tas gan ir neliels un ļauj izdrukāt priekšmetu maizes rikas lielumā, toties divās krāsās. Turklāt cena nav astronomiska – ap tūkstoš latiem. Kustība šajā lauciņā ļauj domāt, ka nākamās desmitgades laikā patiešām var piepildīties vīzija par milzu 3D printeriem, kas izgatavos automašīnas un pat daudzdzīvokļu mājas.
#13/13
Nokia 808 PureView Symbian operētājsistēmas cienītājiem Nokia šopavasar sagādāja ļoti jauku dāvanu – mobilo tālruni, kas pilnvērtīgi aizstāj amatieru fotokameru. 808 PureView ir iebūvēta iespaidīga 41 megapikseļa kamera, un to nevar nepamanīt. Lai nelielajā korpusā ietilpinātu lēcu un attēla sensoru, tālruņa augšgalu nācās paplašināt. Ja citi ražotāji aizies pa Nokia iemīto taciņu, «ziepju trauki» no veikaliem varētu pazust.