Pirmdien zelta cenas pasaulē pietuvojās 1160 ASV dolāriem par Trojas unci, kas ir pēdējo piecu nedēļu augstākais zelta cenu līmenis, raksta Reuters.
Zelta cenai augstākos līmeņos palīdzēja ASV dolāra vājināšanās pret lielu daļu pasaules valūtu. Dolāra cenas kritumu izraisīja pieņēmuma nostiprināšanās, ka ASV dolāra procentlikmes rekordzemos līmeņos paliks paildzinātu laika posmu. Pesimismu attiecība pret ASV ekonomiku izraisīja pagājušās piektdienas ASV darba tirgus dati, kuri atklāja, ka ASV ekonomika decembrī atvadījusies no 85 tūkst. darba vietām.
ASV dolāra kritums palielina zelta kā alternatīva ieguldījuma pievilcību un padara to lētāku pircējiem citās valūtās.
Jādomā, ka zelta kāpumu tuvākajā laikā var veicināt dolāra kursa lejupslīde attiecībā pret citām lielajām valūtām, kā arī vairāku valstu vēlme palielināt šī metāla daļu savās ārvalstu valūtu un zelta rezervēs, piebilst Rietumu Bankas analītiķis Romāns Popovs.
Tā, piemēram, Krievija iepriekš jau paziņoja par vēlmi palielināt zelta daļu savās rezervēs līdz 10 %. Līdzīgu politiku īsteno arī Ķīna, kas savu zelta rezervju apjomu plāno divkāršot. Turklāt zelta ieguves uzņēmumiem diez vai izdosies tik ātri palielināt ražošanas apjomus, lai apmierinātu negaidīto pieprasījuma kāpumu. Kā viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kas varētu ietekmēt zelta cenas saglabājušās arī inflācijas gaidas. Tā kā investīcijas zeltā tradicionāli tiek uzskatītas par labāko veidu, kā pasargāties no inflācijas, tirgus dalībnieki rūpīgi seko lielāko valstu centrālo banku lēmumiem attiecībā uz procentu likmēm.
Kamēr ASV, Lielbritānijas un Japānas likmes saglabājas tuvu nulles līmenim, pastāv reāla inflācijas lēciena iespējamība perspektīvā, kas balstīs zelta cenas. Tomēr, ja ASV FRS jau gada vidū sāks paaugstināt likmes, mēs varēsim novērot diezgan spēcīgu korekciju, kas tajā pat laikā diez vai mainīs dinamikas virzienu.
Šie faktori varētu likt zelta cenām 2010.gada otrajā pusē pakāpties pat līdz 1300 - 1400 ASV dolāriem par Trojas unci, domā R. Popovs.