Fiziskais pieprasījums pēc zelta 2009. gadā salīdzinājumā ar gadu iepriekš ir sarucis par 11%, jo bijis mazāks pieprasījums no rūpniecības un dārglietu nozarēm, tomēr investoru apetīte pēc minētā dārgmetāla šogad, visticamāk, saglabāsies augstā līmenī, trešdien ziņo Pasaules Zelta padome (World Gold Council).
Kopumā 2009. gada pēdēja ceturksnī pieprasījums pēc zelta bijis par veseliem 24% mazāks (pieprasījums ceturksnī sasniedza 819.7 tonnas) nekā attiecīgajā periodā gadu iepriekš, tomēr novērota pieprasījuma palielināšanās salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni. Globālais pieprasījums pēc rotaslietām pagājušajā gadā sarucis par 20% līdz 1,747 tonnām, jo ekonomikas lejupslīde negatīvi iespaidojusi patērgātāju pirktspēju daļā pasaules lielākajās dārglietu patērētājvalstīs (lielākā pagaidām ir Indija, tuvojas Ķīna), informē Pasaules Zelta padome. Kopumā pieprasījums pēc zelta Indijā 2009. gadā saruka par 33% līdz 480 tonnām.
Jāņem vērā gan tas, ka pagājušajā gadā iespaidīgi palielinājies pieprasījums pēc zelta investīcijām ETF (biržā tirgotie fondi) – kopumā par 85% salīdzinājumā ar 2008. gadu. Turklāt Pasaules Zelta padome sagaida, ka pieprasījums pēc zelta investīcijām ETF šogad turpinās palielināties. «Vienalga, vai pasaules ekonomika šogad atkopsies straujāk, vai tomēr paklups, Rietumu investīcijas zeltā būs stabilas,» ziņo Pasaules Zelta padome.
Kopumā zelta cena pagājuša gada laikā palielinājās par aptuveni 35%, kas ir straujākais dārgmetāla cenas kāpums pēdējo 30 gadu laikā. Tam palīdzēja bažas par valūtu vērtības kritumu un ilgtermiņa lielākas inflācijas gaidām pasaulē tad, kad pasaules ekonomika izies no recesijas fāzes, raksta Reuters. Jāpiebilst, ka vakar zelta cenas sasniedza pēdējo divu nedēļu augstāko līmeni 1120 ASV dolārus par Trojas unci.