«Situācija šajā Baltijas valstī, kas globālās finanšu krīzes laikā izturēja kaut ko tuvu depresijai, izskatās, iet uz labo pusi: Starptautiskais Valūtas fonds ceturtdien savā ziņojumā norādīja, ka Latvijas atlabšanas plāns strādā. Standard & Poor's šonedēļ paaugstināja valsts reitingu . Un, lai gan bezdarba līmenis joprojām ir 18%, ekonomika ir augusi trīs ceturkšņus pēc kārtas,» raksta The Wall Street Journal.
Vienlaikus medijs atzīmē - daži ekonomisti saka, ka pazīmes, kas liecina par Latvijas atdzimšanu - tās sarūkošais tirdzniecības deficīts, stabilā valūta un krītošais budžeta deficīts - varētu arī slēpt nopietnus šķēršļus valsts ceļā uz ekonomikas veselību.
Latvija tiekot uzskatīta par eksperimentu. Pēc ekonomikas sabrukuma tā mēģina izveidot uz eksportu orientētu atlabšanu, nedevalvējot valūtu - latu, kas ir piesaistīts eiro.
The Wall Street Journal raksta, ka valūtas devalvācija, kas padara eksportu un ražošanu konkurētspējīgāku starptautiskā mērogā, ir tradicionāls ceļš, bet Latvijas valdība bija apņēmusies cīnīties pret devalvāciju - pat pēc 7,5 miljardus eiro liela ārkārtas finansējuma pieņemšanas 2009.gadā, jo piesaistes saglabāšana ir priekšnoteikums Latvijas ilgi lolotajam mērķim ieviest eiro. Latvija tā vietā esot izvēlējusies padarīt preces un pakalpojumus lētākus, nospiežot uz leju algas visā ekonomikā. Tas ir process, kas zināms kā iekšējā devalvācija. Tas līdzinoties Īrijas, Grieķijas un citu vājāko eirozonas dalībvalstu rīcībai.
Daži ekonomisti tagad apšaubot, vai Latvijas piesaiste eiro, vienai no pasaulē spēcīgākajām valūtām, ir strādājusi. Lai gan algas ir gandrīz 12% zem līmeņa, kas bija pirms dažiem gadiem un valsts tirdzniecības plaisa ir sarukusi, eksports nav ievērojami audzis un ražotāji nav atsākuši pieņemt darbā jaunus darbiniekus. Tā vietā zemo algu un augstā bezdarba kombinācija neļauj pieaugt patērētāju izdevumiem.
«Ir liels jautājums, vai iekšējā devalvācija bija efektīva,» sacījis ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis.
«Šeit Latvijā nav iespējams nopelnīt naudu,» teicis 37 gadus vecais Igors Rozītis, kurš sastapts strādājam Vērmanes dārzā. Viņš esot viens no tā sauktajiem simtlatniekiem. Medijs raksta, ka, neraugoties uz zemo samaksu, simtlatnieku programma Latvijā izrādījusies pieprasīta. Tajā kopš 2009.gada septembra piedalījušies 69 tūkstoši cilvēku, bet 46 tūkstoši vēl gaisa savu kārtu. Tā kā bezdarbs esot augsts, strādnieki esot laimīgi par šo iespēju strādāt, lai gan tā ilgst tikai sešus mēnešus.
Taču Rozītis, kurš zaudējis kuģu tīrīšanas darbu, stāstījis, ka ar 100 latiem nepietiek, lai izdzīvotu Rīgā. Trīs bērnu tēvs sacījis, ka ir pārcēlies uz mazāku dzīvokli un samazinājis citus izdevumus, bet, visticamāk, meklēšot darbu Lietuvā vai citviet Eiropā, kad sešus mēnešus ilgais simtlatnieka darbs beigsies.
The Wall Street Journal raksta, ka, ja iekšējā devalvācija var būt efektīva, tai tādai vajadzēja būt Latvijā, valstī ar elastīgu darba tirgu, kur gandrīz nav arodbiedrību. Kad valdība pagājušajā gadā ierosinājusi samazināt valsts sektorā strādājošo algas, īsie protesti bijuši nekas, salīdzinot ar tiem, ko arodbiedrības, iebilstot pret taupības pasākumiem, rīko Grieķijā, Spānijā un citur Eiropā.
Taču problēma, uz kuru norāda daži ekonomisti, esot tā, ka lielākā daļa darba algas samazinājuma attiecināma uz valsts sektoru. Privātā sektora algas, kurām vajadzētu sarukt, lai palīdzētu padarīt Latvijas eksportu lētāku, samazinājušās tikai par 5,3%. Latvija esot pierādījusi tendenci, uz kuru norādījuši ekonomisti visā pasaulē: algas pieaug daudz vieglāk nekā sarūk.
Medijs kā piemēru min uzņēmumu Latvijas Finieris. Kompānija, kuras galvenais produkts ir bērza saplāksnis, strādājusi ar zaudējumiem gan 2008., gan 2009. gadā. Tā cietusi īpaši spēcīgi, jo konkurenti Krievijā, Ukrainā un Polijā guvuši labumu no valūtas vērtības krituma.
SVF misijas vadītājs Latvijā Marks Grifits (Mark Griffiths) sacījis, ka nav skaidrs, cik konkurētspējīgāka Latvijas ekonomika ir kļuvusi. «Ir skaidrs, ka konkurētspēja ir uzlabojusies, salīdzinot ar laiku pirms diviem gadiem, un vēl ir skaidrs, ka aplēses par konkurētspējas uzlabošanos ir ļoti neskaidras,» viņš sacījis. Ceturtdienas ziņojumā SVF norādījis, ka Latvijas ekonomika stabilizējas, bet ir nepieciešams lielāks algu samazinājums un strukturālās reformas, lai nosegtu valsts konkurētspējas plaisu.
Latvijas algas nākamgad varētu augt, sacījis Latvijas finanšu ministrs Andris Vilks. «Nākamajā gadā mums vajadzētu redzēt dažās nozarēs vismaz 3% lielu atalgojuma pieaugumu,» intervijā teicis Vilks, piebilstot: «Tas joprojām ir ļoti mērens - tas nebūs sāpīgs vai būtisks produktivitātes līmenim.»
Noslēgumā The Wall Street Journal raksta, ka Latvijas valdība un centrālā banka stingri aizstāvējušas eiro piesaisti. Amatpersonas norādot, ka ekonomika ir augusi par 2,2% līdz šim brīdim šogad, bet bezdarbs ir sācis krist. Tās saka, ka devalvācija būtu padarījusi lielāko daļu no Latvijas eiro parādiem nepanesamus, un, iespējams, radījusi valūtas krīzes Austrumeiropā.
«Nesildīsim vecu zupu,» sacījis Latvijas centrālās bankas vadītājs Ilmārs Rimšēvičs. «Trešo ceturksni pēc kārtas Latvija ir pieredzējusi pozitīvu izaugsmi, kas patiešām pierāda, ka izvēlētā politika ir bijusi pareisa,» viņš teicis intervijā.
Tagad, kad ekonomika atkal aug, Latvijas valdība sakot, ka krīzes pasākumi, tādi kā simtlatnieku programma, var tikt atcelti. Taču Grifits no SVF to sauc par sliktu ideju.Viņaprāt, ņemot vērā augsto bezdarbu, sociālā atbalsta programmas tieši ir jāstiprina.