«Mūsu tautsaimniecība ir monopolizēta, un ārvalstu investoriem, kā arī vietējiem cilvēkiem zūd interese ieguldīt naudu uzņēmējdarbībā», jo «Latvijā ir oligarhi un cilvēku grupējumi, kas izveidojušies ap oligarhiem», un «šīs cilvēku grupas pašas var noteikt spēles noteikumus uzņēmējiem, izrēķināties ar saviem konkurentiem».
Tā laikrakstam Latvijas Avīze norāda Zatlera partijas ekonomiskās programmas veidotājs Vjačeslavs Dombrovskis.
«Viņi [investori] saprot – tas ir laika jautājums, kad ar oligarhu cilvēkiem vajadzēs tikties un spēlēt pēc viņu noteikumiem,» skaidro ekonomists.
Runājot par viņa jau iepriekš pausto ideju ieviest tā saucamo Austrālijas modeli augstākās izglītības finansēšanā, kas izpelnījusies kritiku, V. Dombrovskis norāda, ka viņa piedāvātais ir nepareizi interpretēts. Austrālijas modelis augstākās izglītības finansēšanā paredz valsts parādzīmju izlaišanu augstākās izglītības kreditēšanā -students izvēlas, kur studēt, saņem valsts aizdevumu un to ar procentiem sāk atmaksāt pēc mācību iestādes beigšanas.
«Svarīga nianse – aizdevuma atmaksa sākas tikai tad, kad aizņēmējs sāk pelnīt vismaz valstī vidējās algas līmenī. Ja šis līmenis ir pārsniegts, tad proporcionāli pieaug arī aizdevuma atmaksas summa,» teic Vjačeslavs Dombrovskis. Būšot arī cilvēki, kas visu mūžu nespēs atdot valstij aizņemto naudu. Viņus valsts subsidēs.
«Patlaban šo modeli visvairāk kritizē tie cilvēki, kam būs jāzaudē lieli naudas ienākumi. Latvijā augstskolas šobrīd nav ieinteresētas iespējami labāku mācību sekmju sasniegšanā un labai studenta konkurētspējai pēc augstskolas beigšanas. Tās ir ieinteresētas iespējami daudzu budžeta vietu saglabāšanā. Austrālijas modelis būs efektīvāks nekā šā brīža modelis,» ir pārliecināts ekonomists.
Viņš arī uzskata, ka Latvijas valsts otrai valodai būtu jābūt angļu valodai. «Tas leģitimizētu to, kas patlaban jau notiek. Drīz angļu valoda tāpat kļūs par valsts otro oficiālo valodu de facto. Visticamāk, nav Latvijā ģimenes, kur necenstos, lai bērns mācītos angļu valodu,» tā V. Dombrovskis.