Starp dažādām politiskajām grupām Eiropas Parlamentā atšķiras viedokļi, kā vislabāk padarīt Eiropas Savienības (ES) ekonomiku konkurētspējīgāku, lai gan deputāti atbalsta ieceri strādāt, lai tā būtu spēcīgāka un noturīgāka, ceturtdien žurnālistiem norādīja Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis (JV).
EP deputāti varēja iztaujāt politiķi, kurš izvirzīts ekonomikas un produktivitātes komisāra amatam. Dombrovskis, kurš jaunajā Eiropas Komisijā (EK) būs atbildīgs arī par "ieviešanas un vienkāršošanas" jautājumiem, uzsvēra, ka daudzos jautājumos būs svarīgi atrast pareizo politisko balansu starp dažādām politiskajām grupām, lai priekšlikumi gūtu EP vairākuma atbalstu.
Savā ievadrunā politiķis akcentēja, ka ES jāpadara vieglāka uzņēmējdarbības sākšana un attīstība, jāpalīdz cilvēkiem attīstīt vajadzīgās prasmes un jāsamazina birokrātija, vienlaikus jāturpina uzlabot sociālo taisnīgumu un kohēziju. Taujāts, kur bloks visdrīzāk izjutīs birokrātijas samazināšanos, Dombrovskis skaidroja, ka EK kā prioritāru jautājumu izvirzījusi ES konkurētspēju un viens no darba virzieniem ir birokrātijas mazināšana.
Pēc EK priekšsēdētājas izpildvietnieka paustā, ir noteikti arī kvantitatīvi mērķi, piemēram, par 25% samazināt regulatoro slogu uzņēmumiem, savukārt mazajiem un vidējiem uzņēmumiem - par 35%. Dombrovskis sacīja, ka konkrētas politiskās jomas vēl ir jānosaka un tas būs viens no pirmajiem jaunās EK darbiem, taču uzņēmumi un citas organizācijas norāda uz jautājumiem, kas skar ilgtspējas informācijas prasības, datu aizsardzības normatīvus.
Tāpat tiek pieminēta birokrātija saistībā ar ES fondu, tai skaitā Atveseļošanas un noturības mehānisma apguvi. Viņš uzsvēra, ka tas ir plašs jomu skaits un nākamo mēnešu laikā jaunā EK nāks klajā ar plašāku redzējumu, kā konkrēti šis darbs noritēs.
Runājot par līdzekļu piesaistīšanu Ukrainai, Dombrovskis atsaucās uz G7 līmenī panākto vienošanos par 50 miljardu ASV dolāru atbalsta paketi Ukrainai. ES piedalās ar 18,1 miljardu eiro, savukārt ASV - ar 20 miljardiem dolāru. Viņa ieskatā, tam vajadzētu nosegt Ukrainas nepieciešamību pēc finansējuma visu nākamo un, iespējams, arī aiznākamo gadu.
EK priekšsēdētājas izpildvietnieks akcentēja, ka līdzekļu apjoms patlaban ir ievērojams un tas nāk papildu 50 miljardu eiro lielajai programmai, kas ir atbalstīta ES līmenī. Viņa ieskatā, pašreizējai ASV administrācijai ātri ir jāveic nepieciešamie darbi, lai nodrošinātu finansējumu Ukrainai 20 miljardu dolāru apmērā.
Runājot par tālāko atbalstu Ukrainai, Dombrovskis sacīja, ka būs jārunā ar ASV prezidenta vēlēšanās uzvarējušā Donalda Trampa administrāciju, kādi būs soļi attiecībā gan uz militāro un finansiālo atbalstu Ukrainai, gan attiecībā uz sankcijām pret Krieviju. Viņš uzsvēra, ka patlaban ir grūti precīzi prognozēt, taču nevienam nav noslēpums, kādi bija politiskie signāli, kurus Tramps raidīja priekšvēlēšanu laikā. Taču ES ir gatava iesaistīties šajās diskusijās ar jauno ASV administrāciju, viņš teica.
Viņš arī atzina, ka ES ir vēlme sadarboties un risināt šos jautājumus sadarbībā ar ASV, jo ASV ir ES stratēģiskais un lielākais investīciju, tirdzniecības partneris. Dombrovskis klāstīja, ka sadarbība ar ASV ir būtiska gan ekonomiski, gan ģeopolitiski. Politiķis norādīja, ka pirmās Trampa prezidentūras laikā ASV uzlika "nepamatotus" tarifus ES tērauda un alumīnija eksportam, uz ko ES bija spiesta reaģēt ar pretsoļiem, nosakot tarifus precēm no ASV. Viņš pauda cerība, ka no šādiem scenārijiem izdosies izvairīties, jo šajā ģeopolitiskajā situācijā ir svarīgi, lai demokrātiskās valstis strādātu kopā.
LETA jau rakstīja, ka no 4.novembra līdz 12.novembrim EP notiek komisāra amata kandidātu uzklausīšana. Katra uzklausīšanas sanāksme ilgst trīs stundas.
Uzreiz pēc uzklausīšanas vienas vai vairāku attiecīgo EP komiteju priekšsēdētāji un politisko grupu pārstāvji jeb koordinatori sanāks kopā, lai izvērtētu, vai komisāra amata kandidātiem ir iecelšanai komisāra amatā un konkrēto tiem uzticēto pienākumu izpildei vajadzīgā kvalifikācija.
Kad vērtēšana būs noslēgusies, koordinatori 24 stundu laikā nosūtīs konfidenciālu ieteikuma vēstuli, kas būs jāizvērtē Komiteju priekšsēdētāju konferencei un pēc tam jānodod Priekšsēdētāju konferencei.