Latvijas iedzīvotājiem zināmākais brīvās naudas ieguldīšanas instruments ir depozīti, taču tos var uzskatīt par investīciju dinozauriem.
Tie ir plaši zināmi, droši, bet ar mazu atdevi. Taču iedzīvotāji visā pasaulē meklē lielākas atdeves iespējas no ieguldījumiem, tāpēc pēdējā laikā tirgū ienāk arvien jauni produkti, kas piedāvā gan augstāku atdevi, gan attiecīgi arī risku. Viena no šādām ieguldījumu iespējām ir aizdevumu platformas. Šo investīciju veidu bieži izvēlas tā dēvēti jaunie profesionāļi un tie, kuri vēlas paplašināt savu gadiem veidoto ieguldījumu portfeli.
Aizdevumu platformas ļauj daudziem investoriem būt par līdz-īpašnieku vienam aizdevumam, kas izsniegts privātpersonai vai uzņēmumam. Savukārt aizdevuma ņēmējiem platformas nodrošina alternatīvu finansējuma avotu, kas var būt sevišķi noderīgs situācijās, kad banku finansējums tiem nav piemērots vai pieejams. Platforma nodrošina šo aizdevumu piedāvāšanu ieguldītājiem, kā arī administrē norēķinus starp aizdevuma saņēmēju un investoriem. Ir divu tipa aizdevumu platformas, katrai no tām ir nedaudz savādāks darbības princips un arī atšķirīgs regulējums no finanšu nozares uzraugu puses.
Kāda ir atšķirība starp pūļa un brokeru finansēšanas platformām?
Klasiskā savstarpējo aizdevumu platforma izvērtē, standartizē un publicē investoriem informāciju par potenciālo finansējuma saņēmēju, savukārt investori nobalso ar savu naudu par to, vai ieguldīt šajā aizdevumā vai ne. Ja nepieciešamais finansējums no investoriem (jeb pūļa) tiek savākts, kredīts tiek finansēts. Tālāk platforma nodrošina aizdevuma izsniegšanu, kā arī seko līdzi maksājumu saņemšanai un izplatīšanai tālāk investoriem. Platforma pēc savām procedūrām rūpējas par investoru interešu aizsardzību, tajā skaitā, nepieciešamības gadījumā nodrošinot aizdevuma piedziņas darbu. Pēc šāda principa Baltijas valstīs darbojas, piemēram, Bondora (aizdevumi privātpersonām), Capitalia (aizdevumi uzņēmumiem) un Estateguru (aizdevumi nekustamā īpašuma finansētājiem). Eiropas Savienībā visām pūļa finansējuma platformām no 2023. gada rudens stājas spēkā jauns un vienots regulējums, nodrošinot, lai to darbība atbilst noteiktiem standartiem un prasībām.
Savukārt brokeru aizdevumu platformas pārdod investoriem jau citu finanšu sabiedrību iepriekš izsniegtus aizdevumus, norādot salīdzinoši maz informāciju par paša aizdevuma saņēmēju, bet piedāvājot atpirkt kredītu gadījumā, ja tas kavē. Lielākoties brokeru platformas pārdod aizdevumus, ko dažādās pasaules ģeogrāfijās izsniedz tā dēvētie sms-kreditētāji. Dažas no šīm platformām (piemēram, Mintos) apkopo daudzu dažādu aizdevēju izsniegtos kredītus, bet lielākā daļa pārdod ar sevi saistītu sabiedrību izsniegtos aizdevumus (piemēram, Twino). Brokeru platformu īpatnība ir, ka investors tikai netieši finansē konkrētu aizņēmēju, privātpersonu vai uzņēmumu. Dēļ kredīta atpirkšanas noteikuma, būtībā investori finansē (izsniedz aizdevumu) pašu finanšu sabiedrību, kas izsniedz šos kredītus. Tapēc, lai pārliecinātos par ieguldījuma risku, investoram ir jāizvērtē nevis pats aizņēmuma saņēmējs, bet gan sabiedrība, kas dod galvojumu par kredīta atpirkšanu. Zināmā mērā ieguldīt brokeru platformās ir līdzīgi kā pirkt aizdevumu izsniedzēju obligācijas. Pēc šāda principa brokeru platformas arī tiek regulētas no valsts puses - kā finanšu instrumentu tirgotāji jeb brokeri.
Kāda ir ieguldījumu atdeve platformās?
Tā kā aizdevumu platformas galvenokārt izsniedz kredītus privātpersonām un uzņēmumiem, kuras dažādu iemeslu dēļ nevar saņemt finansējumu bankā, šie kredīti ir riskantāki. Šim papildus riskam būtu jāataisnojas arī atdevē, ko investors var sagaidīt no šādiem ieguldījumiem. Pēdējo gadu laikā vēsturiskās vidējās procentu likmes, kas investoriem ir piedāvātas Baltijas aizdevumu platformās, ir bijušas starp 10% un 15%. Savukārt, ņemot vērā zaudējumus no sliktajiem kredītiem, vidējā gala atdeve investoram pēdējo gadu laikā, piemēram, Capitalia platformā ir bijusi 10.8%, bet Mintos – 7.9%. Šāds ienesīgums salīdzinās ar ilgtermiņa atdevēm no ieguldījumiem akcijās, bet ir pakļauts mazākām svārstībām.
Platformas pārvaldnieku pieredze
Platforma sevi var dēvēt par fintech vai stāstīt, kā lēmumu pieņemšanā palīdz mākslīgais intelekts, tomēr kredītu izsniegšana ir ļoti sens un konservatīvs bizness - tajā veiksmīgs ir pieredzējis un piesardzīgs uzņēmējs. Tapēc pirmais solis platformu izvēlē ir izvērtēt tās dibinātājus. Pārbaudi, ka to starpā ir kāds ar nozīmīgu kreditēšanas pieredzi, savukārt dibinātājiem ir nevainojama vēsturiskā reputācija. Kopš platformu darbība ir valsts regulēta, svarīgi ir pārliecināties, ka platforma ir saņēmusi nepieciešamo atļauju - to var pārbaudīt licenses izsniedzēja (piemēram, Latvijas Bankas) mājas lapā.
Vienotas intereses vai interešu konflikti
Lielākoties platformas no juridiska viedokļa darbojas kā sludinājumu dēļi, un visu risku un atbildību par ieguldījuma lēmuma pieņemšanu atstāj uz investoru pleciem. Platformu pamata ienākumus veido komisija no kredīta izsniegšanas, ko tā ietur aizdevuma saņēmējam. Rezultātā platformas pelna atkarībā no finansēto kredītu apmēra, nevis to kvalitātes, radot atšķirīgas motivācijas investoriem. Lai vienotu platformas un tās investoru intereses, dažas no platformām, tajā skaitā Capitalia, katrā finansētajā aizdevumā līdz-iegulda arī savus līdzekļus. Savukārt, ja platformas finansē saistītus uzņēmumus, svarīgi ir novērtēt kā tiktu pārvaldīts interešu konfliktu risks (kā intereses platforma vairāk pārstāv – investoru vai saistītā uzņēmuma).
Platformu uzrādītā statistika
Platformas daudz labprātāk uzrāda vidējo finansēto kredītu procentu likmi, kopējo izmaksāto procentu apmēru vai vēsturiski izsniegtā finansējuma apmēru, kas nav gluži galvenais rādītājs, ko investors vēlētos redzēt. Investoram svarīgākā ir vēsturiskā atdeve, kas ņem vērā uzkrājumus sliktajiem aizdevumiem un kredītu zaudējumus (neto atdeve). Eiropas līmenī vienots platformu regulējums palīdz tam, ka platformām ir pienākums aprēķināt atdeves un kredītu zaudējumus vienādā veidā - kas līdz šim ir bijusi nozīmīgs šķērslis dažādu platformu salīdzināšanai. Tāpat ir svarīgi atzīmēt, ka platformas, kuras strauji aug un ātri attīstās arvien jaunās ģeogrāfijās, bieži jaunos tirgos cieš kredītu zaudējumus. Investoram parasti ir labāk, ja platforma ir attīstījusies mēreni un piesardzīgi.
Diversifikācijas iespējas
Neskatoties uz platformas pārvaldnieku labākiem nodomiem un rūpīgāko projektu analīzi, aizdevumi ir statistikas bizness - kāda daļa no kredītiem noteikti nevarēs veikt atmaksu laikā vai pilnībā pārstās maksāt. Svarīgi, lai šādā situācijā viens vai pāris slikti aizdevumi neizraisa nozīmīgu ietekmi uz investora portfeļa atdevi. Tapēc ir nozīmīga ieguldījumu diversifikācija, kas nozīmē, ka savā portfelī līdzīgā summas apmērā būtu jābūt vismaz 20-25 aizdevumiem. Aizdevumu uzņēmumiem gadījumā svarīgi būtu arī diversificēt portfeli ar dažādas nozares uzņēmumiem.
Automātiskie ieguldījumi
Gandrīz visas platformas piedāvā rīkus, ar kuru palīdzību portfeli var izveidot un uzturēt automātiski. Gandrīz visiem investoriem tas arī būt jāizmanto. Tas aiztaupa ne tikai laiku, kas būtu jāpavada ieguldot vai pērkot individuālus kredītus, bet arī nodrošina tik ļoti svarīgo diversifikāciju. Tas, ja kādai platformai nav automātisko ieguldījumu funkcija, ir nozīmīgs trūkums.
Citas iespējas
Citas svarīgas funkcijas, kurām pievērst uzmanību ir nodokļu un atdeves atskaišu sagatavošana, platformas lietošanas ērtums un klientu servisa atsaucība vai pieejamība, kā arī otrreizējā tirgu esamība, kas ļauj sev piederošo aizdevumu pārdot citam investoram un attiecīgi nepieciešamības gadījumā dabūt savu naudu atpakaļ ātrāk, nekā pienāk konkrētā aizdevuma termiņš.
Apdomīgi izvēlētas aizdevumu platformas ir jauns un lielisks papildinājums jebkura investora ieguldījumu portfelī. Lai gan šī nozare savos pirmsākumos dažādo risku dēļ bija piemērota tikai rūdītākajiem un riska tolerējošākiem investoriem, tagad skaidrs un vienots valsts regulējums ir izsijājis veiksmīgākos platformu uzņēmumus, padarot šo ieguldījumu klasi daudz pieejamāku un piemērotāku plašam investoru lokam.