Šodien pasaules finanšu tirgu uzmanību lielā mērā bija vērsta uz gaidāmajām garāka termiņa Francijas un Spānijas obligāciju izsolēm. Zīmīgi, ka šīs obligāciju izsoles notika pēc starptautiskās reitingu aģentūras Standard and Poor’s lēmuma veselam lērumam eirozonas valstu samazināt kredītreitingu.
Pamatā abu valstu obligāciju izsoles notika veiksmīgi - pieprasījums gan pēc Spānijas, gan Francijas obligācijām bija liels, kas ir pozitīvi, jo apliecina, ka investori ir šobrīd joprojām ir gatavi iegādāties minēto valstu obligācijas. Tāpat saruka obligāciju ienesīgums.
Spānijai izdevās pārdot 10 gadu termiņa parādzīmes trīs miljardu eiro apmērā un to ienesīgums bija 5,403%. Reuters raksta, ka tas ir vairāk nekā par 150 bāzes punktiem mazāk nekā novembrī. Izsolē kopumā Spānijai izdevās pārdot parādzīmes 6,6 miljardu eiro apmērā (tika piedāvātas arī cita termiņa obligācijas), lai gan pieprasījums pēc tām bija vairāk nekā divas reizes lielāks.
Savukārt Francijai izdevās pārdot savas vidēja termiņa parādzīmes gandrīz 8 miljardu eiro apmērā. Arī pēc šīs valsts obligācijām bija vērojams liels pieprasījums. divu gadu termiņa Francijas obligāciju ienesīgums samazinājās līdz 1,05% (pagājuša gada oktobrī tie bija 1,58%).
Veiksmīgas obligāciju izsoles rada cerību, ka eirozonas problemātiskajām valstīm izdosies pašu spēkiem pārfinansēt savas parādsaistības.
Katrā ziņā ļoti iespējams, ka šo obligāciju izsoļu veiksmīgs iznākums tomēr ir bijis paaugstinātas Eiropas Centrālās bankas (ECB) aktivitātes un pretimnākšanas rezultāts. Galvenokārt tas, ka decembra beigās ECB monetārā reģiona bankām uz trīs gadu termiņu kopumā aizdeva gandrīz 500 miljardus eiro. Lai gan izskatās, ka milzīga likviditātes plūsma iet atpakaļ uz ECB (līdz arvien jauniem rekordiem pieaug banku depozītu apjomi ECB) un uz tā saucamajiem drošajiem ieguldījumiem (piemēram, Vācijas obligācijām), daļa naudas tiek atlicināta arī perifērijai. Eksperti vērš uzmanību arī uz citu niansi. «Lai aizņemtos no ECB, komercbankām nepieciešams nodrošināt ķīlu, kas parasti ir eirozonas valstu obligācijas. Arī šis faktors paaugstināja pieprasījumu pēc perifērijas valstu obligācijām - bankām nepieciešams aizvietot savos portfeļos obligācijas, kas dzēšas, lai saglabātu ķīlas apjomu (un savu spēju aizņemties) līdzšinējā apjomā. Turklāt 29. februāri būs vēl viena trīs gadu kredītlīdzekļu izsole, un, lai aizņemtos vēl, bankām nepieciešams nodrošināt pietiekamu obligāciju apjomu, lai tos ieķīlātu,» norāda Hipo fondu vecākais finanšu analītiķis Aleksejs Marčenko.