Situācija obligāciju tirgū 2016. gadā palielina atšķirību starp bagātajiem un nabadzīgajiem, dinamika, kas varētu pasliktināt ASV ekonomikas atgūšanos, jo mazākām un ne tik augstu novērtētām kompānijām pieaug papildus kapitāla iegūšanas izmaksas, uzskata LHV jaunākais analītiķis Mareks Rudovičs.
Bagātākās ASV kompānijas šogad gandrīz vispār nav cietušas, investoriem izvēlēties ar mazāku risku apveltītus darījumus ņemot vērā vājākus ekonomiskos rezultātus un globālo ekonomisko situāciju. Investori pirmdien iegādājās 12 miljardu dolāru vērtas AAA novērtēto Exxon Mobil un Anheuser-Busch InBev NV obligācijas, bet tās nav vienīgās, jo arī citu ar AAA reitingu novērtēto kompāniju obligācijas šogad piesaista lielu uzmanību.
Augsta reitinga korporatīvo obligāciju izlaišanas apjoms šo divu mēnešu laikā ir manāmi pieaudzis salīdzinot ar pērno gadu un jau pagājušais gads iezīmēja ceturto gadu pēc kārtas, kad šāda tipa jaunu korporatīvo obligāciju izlaišanas apjoms pieauga.
Bet mazākām kompānijam ar ne tik augstu kredītreitingu situācija ir savādāka. Zemo kredītreitingu korporatīvo obligāciju izlaišanas apjoms šogad ir bijis zemākais kopš 2009. gada un tām kompānijām, kurām ir izdevies pārdod savas obligācijas, maksā par to lielu summu, saka eksperts.
Piemēram, programmēšanas kompānija Solera Holdings marta sākumā pārdeva 1,7 miljardus dolāru vērtās obligācijas, lai finansētu tās izpirkšanu, samazinot pārdošanas vērtību no sākotnējiem 2 miljardiem dolāru. Lai kompānija pārdotu šīs obligācijas, tai arī nācās paaugstināt obligāciju procentu likmi un līgumā vairākas citas investoriem izdevīgas izmaiņas.
Šīs izmaiņas parāda to, ka investori ir kļuvuši izvēlīgāki, liekot lielāku akcentu uz obligācijām, kas ir saistītas ar zemu risku, un kuras ir viegli tirgojamas. Šobrīd populāras ir obligācijas no kompānijām ar augstu kredītreitingu un kompānijām, kas uzrāda arī labus rezultātus ne tik labos ekonomikas apstākļos, kamēr ļoti grūti ir veikt darījumus ar enerģijas sektora kompāniju obligācijām, kompāniju obligācijām, kurām ir nepieciešama stabila ekonomikas izaugsme, un obligācijām, kurām ir garāks nobriešanas periods. Citiem vārdiem sakot, vēl ir ļoti tāls ceļš ejams, lai tirgu nosauktu par karstu un sarežģīti darījumi vēl kādu laiku noteikti paliks sarežģīti, uzsver eksperts.
Kopumā pieeja kredītam ir svarīgs aspekts finansiālās situācijas noteikšanai un Federālā Rezervju Sistēma šim aspektam pievērš nozīmīgu uzmanību turpmākās monetārās politikas noteikšanai un sliktāka pieeja kredītam varētu likt skatīties uz ekonomikas izaugsmes iespējam nedaudz pieticīgāk.
Šis satraukums ir īpaši novērojams augstu procentu likmju obligāciju tirdzniecībā. Tikai pateicoties pēdējo nedēļu rallijām, iShares iBoxx USD High Yield Corporate Bond ETF, lielākais augsto procentu likmju obligāciju fonds, ir izdevies beidzot pagriezties pozitīvajā virzienā šā gada ietvaros, peļņai no investēšanas fondā šogad sasniedzot 0,4%. ETF vērtība gan šogad sarukusi par 6,2% un, lai arī fonds ir atgriezies pozitīvajā zonā, daudzas obligāciju klases joprojām atrodas negatīvajā zonā, līdz ar to kalpojot kā labam pierādījumam, ka investori ir satraukušies par ekonomikas un tirgus volatilitāti.
Piemēram, daži investori iegādājas augstu likmju obligācijas ar īsāku nobriešanas termiņu un tas ir atļāvis obligācijām ar nobriešanas termiņu 1-3 gadi šogad uzrādīt pozitīvu 0,6% izaugsmi, kamēr obligācijas ar nobriešanas termiņu 3-5 gadi jau uzrāda 0,8% lielu kritumu.
Citi investori, savukārt, izvērtē kompānijas pēc tā cik ļoti tās ir atkarīgas no spēcīgas ekonomiskās izaugsmes. Šā gada pirmajās 8 nedēļas, $51 miljardus vērtām obligācijām reitings ir samazināts no investīcijas reitinga (angļu vaļ. investment grade) uz spekulatīvo un tas ir lielākais apjoms kopš 2009. gada.
Lai gan jāatzīst, ka kapitāla piesaistīšanas izmaksas ir arī pieaugušas lielajām kompānijām, jo piemēram Exxon Mobil pirmdien pārdotās 10 gadu obligācijas piedāvāja 1,3% lielāku likmi nekā tāda paša termiņa ASV valdības obligācijas, kamēr iepriekšējā gadā pārdotajām obligācijām atšķirība bija tikai 0,58%.
Lai nu kā, bet šai situācija ir diezgan loģisks izskaidrojums, jo, ja nav īsti zināms, uz kuru pusi tirgus kustēsies (un šogad to ir īpaši grūti saprast), kāpēc lai piesaistītu ilgtermiņa risku, jautā eksperts.