Pēc jaunā Maksātnespējas likuma spēkā stāšanās 1.novembrī varētu sarukt tiesās ierosināto tiesiskās aizsardzības procesu (TAP) skaits, taču vienlaikus varētu pieaugt to efektivitāte.
«Maksātnespējas likums paredz lielāku lomu nodrošinātajiem kreditoriem šī [tiesiskās aizsardzības] procesa apstiprināšanā. Šī iemesla dēļ ierosināto TAP lietu skaits varētu sarukt,» sacīja Maksātnespējas administrācijas direktors Ervīns Ābele.
Pēc viņa teiktā, tajā pašā laikā paredzams, ka palielināsies šo procesu efektivitāte, proti, lielāks skaits no pasludinātajiem TAP varētu tikt veiksmīgi pabeigts un parādnieks turpinātu veiksmīgi darboties. «Vienlaikus nodrošināto kreditoru lomas palielināšanas efektu varētu daļēji līdzsvarot apstāklis, ka jaunais regulējums paredz iespēju ierosināt TAP arī gadījumā, ja pret parādnieku pēc kreditora pieteikuma ir uzsākta maksātnespējas procesa lieta. Līdz ar to pēc jaunā likuma spēkā stāšanās TAP lietu skaits varētu samazināties, taču varētu palikt arī aptuveni tāds pats,» klāstīja Ābele.
Runājot par jaunā Maksātnespējas likuma ietekmi uz tiesās ierosināto juridisko personu maksātnespējas procesu skaitu, MNA direktors norādīja, ka pirmajos mēnešos šo lietu skaits varētu būt ļoti mazs. «Tieši šāda tendence bija vērojama pēc tam, kad stājās spēkā pašreizējais Maksātnespējas likums,» atzīmēja Ābele.
Turpmāk gan, pēc viņa teiktā, juridisko personu maksātnespējas procesa lietu skaits varētu būt aptuveni esošajā apmērā, ņemot vērā, ka jaunajā likumā ir noteikumi, kas gan varētu stimulēt, gan arī atturēt maksātnespējas pieteikuma iesniedzējus. «Cik lielu ietekmi uz maksātnespējas lietu skaitu radīs viens vai otrs faktors, precīzi prognozēt nav iespējams,» viņš atzina.
Kā galveno stimulējošo faktoru Ābele minēja vienkāršāku parādnieka maksātnespējas konstatēšanas kārtību. Vienlaikus, lai šis instruments netiktu izmantots kā viegli pieejams parādu piedziņas instruments, likumā ir noteikti arī vairāki bremzējoši pasākumi - palielināts parāda slieksnis juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanai, valsts nodevas apmēra palielināšana par maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu kreditoram, kā arī nepieciešamība iemaksāt maksātnespējas procesa depozītu maksātnespējas procesa izmaksu segšanai.
Ābele arī prognozēja, ka pēc jaunā Maksātnespējas likuma spēkā stāšanās varētu pieaugt fizisko personu maksātnespējas procesa lietu skaits, jo jaunais regulējums paredz ievērojamu attiecīgā procesa izmaksu samazināšanu un atsevišķu procedūru atvieglošanu.
Jau vēstīts, ka Saeima 17.jūnijā galīgajā lasījumā vienbalsīgi atbalstīja jauno Maksātnespējas likumu, un tas stāsies spēkā 1.novembrī.
MNA ir Tieslietu ministrijas pārraudzībā esoša valsts iestāde, kuras darbības mērķis ir īstenot valsts politiku maksātnespējas procesa jautājumos, aizsargāt darbinieku intereses to darba devēju maksātnespējas gadījumos un likumā noteiktajā kārtībā īstenot valsts un sabiedrības interešu aizsardzību maksātnespējas jautājumos.