Pieaicinātā finanšu konsultanta Prudentia Advisers partneris Kārlis Krastiņš uzsvēris - ja uzņēmuma Liepājas metalurgs akcionāri turpinās uzvesties kā līdz šim, tad turpmāk viņiem nāksies runāt ar policiju.
«TAP būtībā ir Liepājas metalurga biznesa plāns, kurā noteiktas konkrētas lietas, kas jādara, lai LM atgrieztos uz pareizā ceļa. Mēs esam pārliecināti, ka LM var strādāt rentabli, un ka šis plāns nosaka ceļu gan kreditoriem, gan investoram, lai tam būtu atviegloti ienākšanas nosacījumi, » norādīja K. Krastiņš. Viņš arī pēc valdības sēdes žurnālistiem stāstīja, ka nav viena vēlamā investora, ir vairāki kandidāti.
«Prudentia darbs ir radīt konkurenci potenciālo investoru vidū, lai pārdotu uzņēmumu par vislabāko cenu. Galvenais nosacījums, kas pagaidām traucē, ir akcionāri. Investori rakstveidā ir noradījuši, ka viņu līdzšinējās sarunas un darbības vainagojas ar fiasko tieši akcionāru dēļ. Tātad akcionāri ir tie, kas nevēlas nopietnā veidā runāt ar kreditoriem un investoriem. Visas līdzšinējās darbības ir blefs. Tas neliecina par nopietniem nolūkiem – apgriezt līgumu kājām gaisā un pirms tam par to vēl paziņot presei. Kreditori dara visu iespējamo, lai palīdzētu LM, taču šie trīs kungi dara tieši pretējo,» stāsta K. Krastiņš.
Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš norādīja, ka no valsts puses atbalsta Liepājas metalurga TAP pasākumu plānu.
«Gan ekspertu līmenī, gan arī politiski šodien tika izrunātas iespējas atbalstīt TAP. Plāns paredz atmaksāt LM parādus pret valsti vairāku gadu laikā, bet tas neparedz nekādas norakstīšanas vai kapitalizācijas valsts parādam. Akcionāriem uzstādījums paliek tas pats šobrīd – atdot akcijas vai pašiem ieguldīt līdzekļus,» uzsvēra K. Āboliņš.
«Latvija ir tiesiska valsts, nevienam īpašumu nevar vardarbīgi atņemt. Šobrīd, kā jūs zināt, ir vairākas krimināllietas un tā cilpa ap šiem kungiem savelkas. Kā redzams, cilvēki izvēlas labāk virzīties uz darbu ar policiju un apdraudēt savu atrašanos uz brīvām kājām, nevis mēģināt rast kompromisu ar kreditoriem. Protams, šis process nevar būt mūžīgs. Ja attiecīgi līdz kaut kādam noteiktam brīdim netiks sperts konkrēts plānā prasīts solis, netiks izpildīts kāds punkts, tad administrators, kas koordinēs procesu, būs spiests iet uz tiesu un prasīt maksātnespēju,» par turpmāko rīcības plānu attiecībā uz LM akcionāriem, stāsta K. Krastiņš.
«Kad akmens būs tik smags un negrims, kad taisns būs āža rags, rietumos kad saule lēks, vilks ar kazu mieru slēgs,» akcionāru grozīto līgumu par akciju nodošanu komentēja K. Krastiņš. Viņš arī norādīja, ka minētajā līgumā divi no akcionāriem bija ar mieru akcijas nodot tikai tādā gadījumā, ja TAP plāns tiek veiksmīgi īstenots un uzņēmums turpina darboties. «Respektīvi, viņi gribēja, lai citi strādā viņu vietā. Tas ir pilnīgi neloģiski. Tādā veidā darījums nevar notikt,» norādīja K. Krastiņš.
Līdz 26.aug. TAP jāiesniedz tiesā.
«Investori rakstveidā ir norādījuši, ka viņu līdzšinējās sarunas un darbības vainagojas ar fiasko tieši akcionāru dēļ. Tātad akcionāri ir tie, kas nevēlas nopietnā veidā runāt ar kreditoriem un investoriem. Visas līdzšinējās darbības ir blefs. Tas neliecina par nopietniem nolūkiem – apgriezt līgumu kājām gaisā un pirms tam par to vēl paziņot presei. Kreditori dara visu iespējamo, lai palīdzētu LM, taču šie trīs kungi dara tieši pretējo,» norādīja K. Krastiņš.
Jau ziņots, ka pretēji iepriekš izskanējušam, ka a/s Liepājas metalurgs akcionāri Serjegs Zaharjins un Iļja Segals ir nodevuši savas akcijas, tas nav noticis. Valsts kase ir atbalstījusi finanšu grūtībās nonākušā Liepājas metalurga tiesiskās aizsardzības plānu (TAP), neņemot vērā akcionāru uzvedību.
Lēmums atbalstīt Liepājas metalurga TAP pieņemts, jo valsts interesēs ir atjaunot uzņēmuma darbību, norā'dija valdības pārstāvji.