DnB NORD Latvijas barometra 2009.gada jūnija aptaujas dati liecina, ka mēneša laikā sabiedriskās domas rādītāji jeb indikatori ir būtiski pasliktinājušies. Taču tas īpaši nepārsteidz, ja atceramies, kādā veidā nākošajā dienā pēc pašvaldību vēlēšanām valdība sāka mazināt valsts budžetu par pirmajiem 500 miljoniem latu, un kādas tam visam bija atskaņas publiskajā telpā.
Līdz ar to likumsakarīgi, ka tikai 6% vairs uzskata, ka situācija Latvijā kopumā attīstās pareizā virzienā (maijā tādi vēl bija 10%), un tikai 9% atzīst, ka ir apmierināti ar valdības darbu. Sevišķi iespaidīgi ir pieaudzis to iedzīvotāju īpatsvars, kuri ar valdības darbu ir pilnībā neapmierināti: ja maijā šādu vērtējumu DnB NORD Latvijas barometrā pauda 43%, tad jūnijā jau 55% iedzīvotāju (mēneša laikā pieaugums par 12 procentu punktiem).
Būtiski pasliktinājušies ir arī citi indikatori, turklāt visvairāk tieši tie, kuri rāda, kā iedzīvotāji redz nākotni.
Tā pašreizējo Latvijas ekonomikas stāvokli kā ļoti sliktu vērtē 61% iedzīvotāju (maijā: 55%). Savukārt par labu to nav novērtējis pilnīgi neviens respondents (kopš gada sākuma pozitīvu vērtējumu caurmērā deva ~1% aptaujāto)! 74% DnB NORD Latvijas barometrā uzskata, ka valsts ekonomiskā situācija patlaban pasliktinās (maijā: 64%). Savukārt 56% domā, ka pēc 12 mēnešiem situācija būs vēl sliktāka nekā pašreiz (maijā: 45%).
Nepatīkami, bet mēneša laikā pasliktinājušies ir arī abi indikatori, kas rāda, kā iedzīvotāji vērtē savu personīgo finansiālo situāciju. Tā jūnijā jau 55% iedzīvotāju DnB NORD Latvijas barometrā savu pašreizējo finansiālo situāciju novērtē kā sliktu (maijā 51%). Turklāt līkne rāda, ka kopš pagājušā gada pavasara, kad tika uzsākti regulārie pētījumi, situācija mēneša pa mēnesim lēnām, bet nemitīgi pasliktinās. Savukārt to mājsaimniecību īpatsvars, kuras prognozē, ka to materiālais stāvoklis pēc 12 mēnešiem būs sliktāks nekā patlaban, ir lēcienveidīgi sasniedzis rekordu - jūnijā 48% (maijā: 33%).
Šaubos, vai jūlija aptaujas dati uzrādīs tik straujas indikatoru lejupslīdes turpinājumu. Jūnija 500 miljonu sāpes vismaz publiskajā telpā šķiet izsāpētas. Taču, tā kā vēl aizvien nav labu ziņu, nav arī īpaša pamata gaidīt, ka sabiedriskā doma varētu uzlaboties.
2009.gada jūnija DnB NORD Latvijas barometra iedzīvotāju aptaujas dati, kas šoreiz bija veltīti dziļākai iedzīvotāju viedokļu izpētei par valsts pārvaldes darbu, liecina, ka nu jau gandrīz visa sabiedrība saprot to, ko vēl aizvien līdz galam nav sapratuši pie varas esošie - valsts varas prioritātei numur viens ir jābūt divām savstarpēji ļoti cieši saistītām lietām - uzņēmējdarbības attīstības veicināšanai un jaunu darba vietu radīšanai. Nevis jaunu nodokļu izdomāšanai, nevis haotiskai valsts sektora reformēšanai, pat ne izglītības un veselības aizsardzības jomām, bet gan uzņēmējdarbības attīstības veicināšanai un jaunu darba vietu radīšanai.
Iedzīvotāji to ir sapratuši, taču neesmu pārliecināts par politiķiem. Kā gan citādi lai izskaidro svaigāko iniciatīvu paketi ne tikai pacelt virkni jau esošo nodokļu, bet pat ieviest jaunus. Turklāt daļa no tiem būs vērsti arī uzņēmējdarbības slāpēšanas virzienā. Ja valsts vara pašreizējos apstākļos pati spētu radīt jaunas darba vietas, tad es politiķu argumentāciju vēl varētu saprast - budžets nepildās, to palielināt grūti, kāpēc gan no ekonomiski aktīvajiem cilvēkiem nepaprasīt vairāk - ir taču ziņas, ka attīstītajās Eiropas valstīs šur tur esot arī augstāki nodokļi.
Taču skarbā realitāte ir tāda, ka valsts sektors patlaban ne tikai nav spējīgs radīt jaunas darba vietas, bet gan tas nemitīgi papildina bezdarbnieku rindas. Turklāt valsts sektors turpinās to darīt arī pārskatāmā nākotnē. Līdz ar to vienīgā cerība attiecībā uz darba vietām ir saistāma ar privāto sektoru, un šādos apstākļos aplikt uzņēmējdarbību ar jauniem nodokļiem ir vairāk nekā nesaprātīgi. Tāpēc gribas piekrist kādam pāris dienas atpakaļ lasītam publikācijas virsrakstam, ka valsts vara, šķiet, patlaban pārbauda iedzīvotāju pacietības mēru!