Zems vara piedāvājums, augsts pieprasījums, zemi minētā metāla krājumi un pieaugošas ražošanas izmaksas liks vara cenām šogad sasniegt arvien jaunus rekordus, liecina Reutres 30 metālu tirgus analītiķu aptauja.
Aptaujātie analītiķi paredz, ka vidējā vara cena šogad būs 9844 ASV dolāri par tonnu (aptaujas rezultātu mediāna). Jāpiebilst, ka līdzīgā aptaujā šā gada janvārī vidējo vara cenu šim gadam prognozēja zemāku – pie 9663 ASV dolāriem par tonnu.
«Ir ļoti iespējams, ka mēs redzēsim, ka vara cena tieksies uz jauniem rekordiem, jo tirgū būs saspīlēta pieprasījuma/piedāvājuma situācija. Izskatās, ka šogad būs vērā ņemams vara deficīts un gada beigās vara krājumi daudzās pasaules valstīs būs ļoti zemi,» lēš BNP Paribas analītiķi. Šobrīd tiek lēsts, ka vara deficīts pasaulē šogad varētu sasniegt 444 tūkst. tonnu.
Šo piektdien vara trīs mēnešu piegāžu kontrakta cena Londonas metālu biržā atradās pie 9500 ASV dolāru par tonnu atzīmes. Vara cena līdz rekordam spēja aizsniegties pagājušajā mēnesī (15. februārī), kad tā pieauga līdz 10190 ASV dolāriem par tonnu. Vara cenai no tā brīža krist likusi situācijas saasināšanās Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos un bažas par Ķīnas ekonomikas izaugsmes tempiem.
Jāpiebilst, ka šobrīd metāla tirgus analītiķi lielu uzmanību pievērš Japānai, kas ir atbildīga par 5% pasaules vara patēriņa (lēnāka izaugsme Japānā var nozīmēt pieprasījuma kritumu pēc vara un rezultēties ar tā cenas kritumu). Tāpat vara cenu negatīvi var ietekmēt Ķīnas ekonomikas izaugsmes tempu kritums. Vēl šodien Ķīnas CB paziņoja, ka kārtējo reizi paaugstinās obligāto banku rezervju prasības, lai slāpētu inflāciju valstī. Šobrīd Ķīna ir atbildīga par aptuveni 40% pasaules vara pieprasījuma un tiek lēsts, ka tā šogad patērēs 21 miljonu tonnu vara. No otras puses pagaidām tiek prognozēta straujāk izaugsme ASV (kas ir atbildīga par 15% pasaules vara patēriņa)