Nordea markets finanšu produktu eksperts Andris Lāriņš par finanšu investīcijām Līgo svētku gaisotnē:
Tuvojoties svētkiem es parakņājos Dainu skapī un nolēmu paskatīties, kādas tad senajiem latviešiem bijušas attiecības ar finanšu tirgus produktiem. Ierobežotās datu bāzes dēļ dažu produktu cenu izmaiņu grafiki ir no citiem tirgiem, bet tie aptuveni parāda arī mūsu tirgus tendences. Savā «Līgo indeksa» groziņā saliku: vara bungas, zeltu, sudrabu, kviešus, cūkgaļu, cukuru, gumiju un aitas vilnu.
Par varu
Sit, Jānīti, vara bungas
Vārtu staba galiņā,
Lai ceļas saiminieki
No tiem dūnu spilveniem.
Ja jūs gadījumā sastopat kādu Jāni ar vara bungām, tad ziniet, ka pēdējo gadu laikā viņš ir kļuvis krietni turīgāks. Pirms aptuveni 10 gadiem par tonnu vara maksāja nedaudz vairāk kā 1300 dolārus, bet šobrīd cena sasniegusi 9000 dolāru par tonnu līmeni, kas ir aptuveni 4,59 lati par kilogramu. Pie pēdējā sadārdzinājuma viļņa vainojama globālās ekonomikas atveseļošanās un galvenokārt ražošana Ķīnā. Nesen publicētie dati par Ķīnas rūpniecības izlaides pieaugumu par 13,3% gada laikā deva spēcīgu atbalstu vara cenai. Pašreiz vēl iespējama cenas pazemināšanos (korekcija pēc nesenajiem rekordiem), tomēr ilgā termiņā prognozējam mērķēšanu vismaz uz pēdējo rekordu atkārtošanu (atslēga šajā jautājumā ir ražošana, patēriņš un ekonomikas izaugsme Ķīnā). Tā kā neatstājiet vara bungas nepieskatītas.
Par zeltu
Uz avotu līgot gāju
Jāņu dienas vakarā,
Izlīgoju zelta kroni
Ar visām pazarēm.
Arī zelta sakarā senči zinājuši par ko runā. Zelta ieguve nav mūsu reģiona raksturīgākā nodarbe, bet ko gan tik Jāņos nevar sastrādāt. Pēdējo 10 gadu laikā zelta cena no 270 dolāriem par Trojas unci pakāpusies līdz 1530 dolāriem par Trojas unci, kas šobrīd atbilst aptuveni 24,6 latiem par gramu. Ļoti laba investīcija. Zelts jau sen ir bijusi laba apdrošināšanas polise pret inflāciju. Klāt inflācijas draudiem, protams, nāk eirozonas valstu un ASV parāda jautājums un nesen veiktā agresīvā naudas iepludināšana ekonomikā (QE programmas ar dažādiem numuriem), kā arī rekorda zemās procentu likmes (kur lai citur naudu grūž?). Rezultātā zeltam izdodas ļoti labi turēties virs 1500 dolāru atzīmes par Trojas unci. Vai zeltu pirkt tagad? Grūti spriest, iespējama gan turpmāka cenas korekcija (jo kāpums līdz pašreizējiem līmeņiem bija ļoti straujš), gan cenas lēcieni augšup pie tirgus satricinājumiem. 10 gadu zelta cenas grafiks kopējo tendenci tomēr parāda un ilgākā termiņā balstoties uz pašreizējiem datiem tomēr tiek gaidīts cenas kāpums.
Par kviešiem
Sudrabota mātes meita
Negrib iet maltuvē.
Liec sudrabu pūriņā,
Līgo pati maltuvē!
Vēl tikai pirms sešiem gadiem par vienu tonnu kviešu biržā maksāja 100 eiro, bet ekonomikas izaugsme, sausums un citas nedienas likušas kviešu cenai krietni augt un pēdējo četru gadu laikā pāris reizes pietuvoties pat 300 eiro par tonnu atzīmei. Pašreiz investoru apetīte uz Eiropas kviešiem ir atslābusi un cena no rekordiem ir atkāpusies. Tomēr kviešu vērtība šobrīd vienalga ir pusotru reizi augstāka nekā tā bijusi vidēji pēdējo 10 gadu laikā. Skatoties no tehniskās analīzes puses, ja kviešu cena tuvākajā laikā biržā nespēs ātri atgūt 243,75 eiro līmeni, iespējama cenas atkāpšanās uz 204,75 un vēlāk uz 186 eiro līmeni. Ja tā notiks, tas atkal būs īstais laiks piekrāmēt pilnu klēti kviešu (pašreiz biržā maksā aptuveni 15 santīmus par kilogramu), miežu vai rudzu.
Šajās četrās rindiņās pieminēts arī pēdējo mēnešu «burbulis» sudrabs. Līdzīgi kā zelts arī sudrabs ir piedzīvojis galvu reibinošus panākumus un cena no 4 dolāriem 2001. gadā uzkāpa līdz 48 dolāriem šī gada aprīlī. Sudrabu likt pūriņā nebūt nebija slikta ideja pat neskatoties uz to, ka šobrīd cena atkāpusies uz 35 dolāriem. Nevar izslēgt turpmāku cenas korekciju, bet ilgākā laikā sudraba cenai ir potenciāls augt.
Par cūkgaļu
Tautu meita lauku lapsa
Sauca mani dūņu vepri;
Gan tu būsi, lauku lapsa,
Dūņu vepra līgaviņa.
Tautas dziesmā pieminēts vepris, ļoti bieži sastopama radībiņa lauku sētā. Pēdējos gados tā ir bijusi arī samērā stabila vērtība finanšu tirgū, lai ko par viņu runā tautas dziesmās. Milzīgu peļņu negaidītu cenas kāpumu dēļ no cūku audzēšanas gūt diez vai izdodas, bet cenu svārstīšanās noteiktā amplitūdā dod zināmu stabilitātes sajūtu (cik nu to vispār finanšu tirgus var dot). Cūkgaļas cena Eiropā pēdējā desmitgadē svārstījusies starp 1 un 1,8 eiro par kilogramu atzīmēm. Pašreiz atvasināto tirgus instrumentu biržā Eiropā viens kilo cūciņ’ maksā aptuveni 1,11 lati (tas ir ja gribas cenu biržā nohedžēt mēnesi uz priekšu).
Par cukuru
Nāc, meitiņa, tu pie manis,
Vairāk laba nedabūsi,
Es tev došu cukur', medu,
Salda vīna nodzerties.
Medus ir viens no senāk pieejamajiem saldumiem un tādēļ tautas dziesmās populārāks, bet Dainu skapī man izdevās atrast arī kādā apdziedamā dziesmā atsauci uz cukuru. Cukurs izrādās arī ir viens ļoti svārstīgs un cenā audzis produkts. Pašreiz sasniegtā 35 santīmu par kilogramu cena nav tālu no gada sākumā sasniegtajiem rekordiem un tendences rāda, ka jaunu rekordu sasniegšana nav neiespējama. Ievārījumu sezonai šī nav laba ziņa. Jāatgriežas pie cukurbietēm un savām rūpnīcām?
Par gumiju
Jāņu nakti muca dega,
Augsta kalna galiņāi,
Jāņu bērni sanākuši,
Jāņu nakti priecātiesi.
Vēl ne tik sen ekoloģijai tika pievērsta mazāka uzmanība un šur tur varēja redzēt svētkos dedzinām arī pa kādai riepai. Tagad šāda lieta ir gājusi mazumā, bet riepas vienalga nepieciešamas lai nokļūtu svētku svinību vietā. Tādēļ ir interesanti redzēt gumijas cenu izmaiņas. Datu bāzēs rakņājoties pārskatāmā formā ieguvu vienīgi pēdējo četru gadu gumijas cenas izmaiņas Tokijas izejvielu biržā (Japāna aiz ASV ir otra lielākā autoriepu ražotāja un tur atrodas tādas kompānijas kā Bridgestone, Sumitomo, Yokohama u.c.). Šobrīd redzamā cena 2,57 lati kilogramā ir krietni virs vidējā līmeņa un globālās ekonomikas atveseļošanās komplektā ar augsto jenas cenu nekādu lētu gumiju nākotnē nesola.
Par vilnu
Kas grib baltu villainīšu,
Lai dzen aitas pieguļā:
Jāņu nakti zelta rasa,
Tad aitiņas mazgājās.
Aita varbūt nav tas populārākais lopiņš Latvijā, bet skatoties uz vilnas cenu izmaiņām globālajā tirgū der aizdomāties par aitkopību. Kā rāda Austrālijas piemērs, vilnas cena pēdējā laikā augusi ļoti strauji. Pirms gada par 100 kilogramiem vilnas maksāja aptuveni 750 Austrālijas dolārus, bet tagad cena uzlekusi līdz 1400 dolāru atzīmei, kas atbilst aptuveni 7,57 latiem par vienu kilogramu. Siltu aitas vilnas izstrādāju gatavošana šai ziemai krietni iesitīs pa maciņu.
Apkopojot var secināt, ka nekāda Latvijas Nokia nav jāmeklē. Mūsu senčiem un arī mums pa rokai ir lietas, kurām ir vērtība gan materiāla, gan garīga. Un šī vērtība ar gadiem aug. Vajag tikai šīs lietas un vērtības rūpīgāk pieskatīt, kopt un pavairot.