Valstī izsludinātais ārkārtas stāvoklis licis pārskatīt iepirkumu procesus, meklējot iespējas tos organizēt attālināti, novērojis elektronisko iepirkumu platformas SIA "Mercell Latvia" vadītājs Ainārs Liepa.
Attālinātais darbs no mājām un sociālās distancēšanās noteikumi radījuši grūtības vairākos iepirkuma procesa soļos tām organizācijām, kas savus iepirkumu konkursus joprojām organizē papīra formātā, viņš piebilst.
"Kopš ārkārtas stāvokļa izsludināšanas jūtam pastiprinātu interesi par iespējām iepirkumus organizēt elektroniski. Redzam, ka valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības meklē risinājumus, lai varētu nodrošināt drošu iepirkumu procesu, bez nepieciešamības fiziski iesniegt piedāvājumus, kā arī tiek atceltas piedāvājumu atvēršanas sēdes un piegādātājiem tās vairs nav pieejamas", skaidro A. Liepa.
"Pie mums pārsvarā vēršas publiskie pasūtītāji, kam nepieciešams drošs risinājums, lai organizētu iepirkumus, kas nepārsniedz valstī noteiktos iepirkumu sliekšņus. Ir gan tādas iestādes, kas interesi izrādījušas jau iepriekš, bet dažādu iemeslu dēļ to nebija realizējušas, gan tādas, kam šis jautājums aktualizējies tikai tagad. Tā kā mūsu sistēma atbilst visiem nepieciešamajiem kritērijiem, cenšamies palīdzēt", situāciju raksturo "Mercell" pārstāvis.
Salīdzinot ar attiecīgo periodu pagājušajā gadā, no šā gada sākuma līdz 20. aprīlim "Mercell" sistēmā organizēto iepirkumu skaits pieaudzis par 33%.
A. Liepa atzīst, ka iepirkumu organizēšana vienmēr bijis sensitīvs jautājums - īpaši publiskajā sektorā. Ņemot vērā dažādus ar iepirkumiem saistītos riskus un spekulācijas, kas vienmēr virmo ap iepirkumu jomu, iepirkumu veicēji ierasti ir samērā konservatīvi un nelabprāt maina ierasto kārtību, ja vien situācija uz to nepiespiež.
Tas, pēc eksperta domām, saistīts gan ar nepieciešamību mainīt procedūras un veikt korekcijas iekšējos normatīvos, kas sākotnēji rada papildus darbu, gan ar vēlēšanos organizācijā saglabāt veco lietu kārtību. Bieži vien ar acīmredzamajiem ieguvumiem, ātrākām procedūrām un mazāku birokrātiju nepietiek - organizācijas vadības līmenī ir nepieciešama stipra vēlme pēc caurspīdīgām, sakārtotām un godīgām iepirkumu procedūrām.
"Šobrīd palielinātu aktivitāti var novērot, jo ieguvumi, ko sniedz elektroniskais iepirkumu organizēšanas process, ir kļuvuši nozīmīgāki - šāds process ļauj ievērot valstī noteiktos ierobežojumus un rīkot iepirkumu attālināti visos tā soļos. Līdz ar to organizācijām, kas jau iepriekš lielākā vai mazākā mērā apsvēra šādu pieeju, šobrīd ir vēl viens papildus iemesls šim jautājumam pievērsties," uzskata A. Liepa.
Arī Iepirkumu uzraudzības biroja Sabiedrisko attiecību speciāliste Samanta Krieva piekrīt, ka laiks, kad iepirkuma dokumentus saņēma papīra formātā pie pasūtītāja, piedāvājumus iesniedza un atvēra klātienē pasūtītāja telpās, ir salīdzinoši sena pagātne.
Iepirkuma dokumentus saņem elektroniski, elektroniski uzdod arī jautājumus un saņem atbildes par iepirkuma dokumentiem, elektroniski iesniedz piedāvājumus un elektroniski tos atver, viss iepriekšminētais process noris Elektronisko iepirkumu sistēmā (EIS), viņa saka.
Savukārt iepirkuma komisijas sēžu un ieinteresēto piegādātāju sanāksmju rīkošanai ir izmantojami tie paši videokonferenču rīki, ko pasūtītāji izmanto savu ikdienas funkciju nodrošināšanai. Ņemot vērā elektronisko dokumentu apriti, ir atrisināma arī iepirkuma procedūras protokolu attālināta saskaņošana un parakstīšana.
Pasūtītājiem, kuri spējuši pielāgoties attālinātam darbam, arī iepirkumu procedūras norisi spēs nodrošināt elektroniski. Jāņem vērā, ka iepirkuma procesa digitalizācija ir uzdevums, kas iepirkuma veicējiem ir izvirzīts ar 2014. gada publisko iepirkumu direktīvām, kā rezultātā valstī izsludinātā ārkārtējā situācija tikai paātrina elektroniskās saziņas praktisko ieviešanu.
A. Liepa prognozē, ka šis periods atstās iespaidu arī uz turpmākajiem iepirkumu procesiem. "Vēl neesam sastapušies ar klientu, kurš pēc iepirkumu organizēšanas elektroniski būtu atgriezies uz iepirkumu organizēšanu papīra formātā. Kad esi sapratis ieguvumus, ko šāda pieeja sniedz organizācijai, tad šķiet neracionāli atgriezties pie vecajām procedūrām.