Koka māju ražotāja SIA Līvas Grupa īpašnieks Agris Smelteris savu biznesu attīsta soli pa solim.
Viņš ir lokālpatriots ar pārliecību – lai augtu un attīstītos, galvenais ir laba izglītība.
Fragments no intervijas, kas publicēta 17. novembra laikrakstā Dienas Bizness:
Jau 1989. gadā izveidojāt zemnieku saimniecību. Kas pamudināja to darīt?
Tikko varēja to darīt, nodibināju zemnieku saimniecību, kas bija viena no pirmajām Latvijā. Audzējām kartupeļus, graudaugus, gāja labi. Mazliet audzējām cukurbietes. Kad cukurs bija deficīts, man zem trepēm stāvēja trīs tonnas, un viss bija lieliski. Tā bija cietā valūta, jo pret cukuru visu ko varēja iemainīt. Tas bija laiks, kad Latvijā vēl darbojās cukurfabrikas.
Lauksaimniecībā gāja labi, biju to sakārtojis, bet radās pārdomas – kā tas var būt, ka cilvēks gadā nostrādā divus, trīs mēnešus un no tā visu gadu var dzīvot zaļi. Es vienkārši neticēju, ka tik labi var būt dzīvē. Sāku domāt par diviem variantiem – vai nu lauksaimniecība jāpaplašina, vai jānodarbojas ar ko citu. Pēc dabas neesmu lauksaimnieks, man nepatīk nekontrolējami procesi, kad visu laiku ar vienu aci uz debesīm jāskatās un esi pakļauts laikapstākļiem. Raksturā esmu nedaudz perfekcionists, un, ja visu labi esmu izdarījis, bet kaut kas noslīkst, man sāp sirds.
Tad pievērsāmies tirdzniecībai un atvērām pārtikas veikalus. Ap Jaunpili bija vairāki veikaliņi, arī Slampē, daļu pēc tam gan samazinājām. Veikaliņi uz kopējā fona bija moderni, gāja labi, un nolēmu izvērsties Dobelē, bet tur radās nepārvaramas problēmas ar pilsētas domi vienoties par zemi. Nolēmu nelauzties svešās durvīs un pievērsos kam tādam, kur atrašanās vietai nav lielas nozīmes. Deviņdesmito gadu beigās sākām ražot plastmasas logus. Tas aizgāja, un sapratu, ka ražošana man patīk. Pēc tam sākām izgatavot līmētās koka konstrukcijas, koka logus, kāpnes, durvis un beigās to visu salikām kopā kā mājas. Atšķirībā no lauksaimniecības šis bija kontrolējams process. Ja kaut kas nenotika, tas nozīmē, ka kaut ko nebiju izdarījis.
Savu biznesu esat veidojis soli pa solim. Vai mērķtiecīgi virzījāties uz māju ražošanu?
Sen Vācijā ieraudzīju jaukas koka mājas un domāju – kaut varētu vienreiz mūžā tādu uztaisīt! Kad sāku ražot plastmasas logus, neticēju, ka kādreiz varētu mājas ražot. Man tas likās kosmoss.
Kāpēc tā?
Nu kādi tolaik bijām? Esam izauguši laikā, kad košļeņu trūka. Neko jau daudz nesapratām. Un arī tagad neesam baigie gudrinieki. Tā ir pamatproblēma, kāpēc nedzīvojam pietiekami labi. Esam par dumju.
Mēs taču mācāmies, izglītojamies, augam...
Jā, mācāmies. Cits ātrāk, cits lēnāk, bet mācāmies. Domāju, ka pēc gadiem 30 viss būs kārtībā, bet tā jau būs nākamā paaudze.
Atgriežoties pie ražošanas, mums bija ļoti daudz objektu, kuros montējām logus. Redzējām, ka objekti ir katastrofāli. Tolaik celtniecībā bija ļoti zema kvalitāte, īpaši treknajos gados.
Man ļoti patika laiks pirms treknajiem gadiem, kas bija loģisks. Tas bija posms, kad notika loģiska attīstība. Tas nebija samocīts ar birokrātiju, cilvēki nebija izlepuši. Ja šie gadi būtu turpinājušies vēl kādu laiku, šobrīd mēs atrastos daudz tālāk. Tad bija pareizs, veselīgs kapitālisms, un šo posmu vajadzēja pastiept garāku, bet Latvijas attīstība notiek caur paātrināto kursu. Citas valstis nobriedušas ilgākā laikā, bet mums viss notika daudz straujāk. Kā varam salīdzināt Latviju ar Skandināviju? Mans viens zviedru draugs saka, ka viņam ļoti patīk Latvija, jo te esot tā kā viņa bērnībā, bet viņam ir 70 gadi. Tātad pēc 70 gadiem mums būs kā Zviedrijā. Taču viņam bērnībā nebija tādu normatīvu un nosacījumu, kādi tagad ir šeit. Protams, ir lietas, kas jāievieš, bet ir lietas, ko darīt ir pāragri un kas pēc būtības nav vajadzīgas. Man ir hobijs – šad tad lidoju ar lidmašīnu. Ziniet, kāda izskatās Latvija no augšas? Mūsu galā apmēram 70% ir lauki, 20% ir meži, vēl 7–8% ir ūdens, un pārējais ir apdzīvots. Ja palidosim virs Vācijas, tur apmēram 70% būs apdzīvoti. Tur ir cita kārtība un citi noteikumi. Tur spiediens uz dabu ir nesalīdzināms ar Latviju. Te ceļus nevar uztaisīt, jo cilvēku nav. Cilvēku kļūst mazāk, bet noteikumus rada aizvien sarežģītākus. Nepietiek ar to, ka māja ir dārga lieta, lai tiktu pie normāliem dzīvesapstākļiem, bet cilvēkam, kurš grib radīt vietu dzīvošanai savai ģimenei, bērniem, vēl izgudro sarežģītus un birokrātiskus nosacījumus.
Kā dižķibele ietekmēja jūsu nozari, cilvēkus?
Tā nāca tikai par labu, to vajadzēja garāku. Es labi zināju, ka krīze būs, kļūdījos par sešiem mēnešiem. Vienīgais, kas paredzēja krīzi, bija Edgars Šīns (Latio vadītājs – DB), bet viņu noknābāja.
Kā var nebūt krīze, ja viss bija aizgājis šķērsām? Ja flīzētājs brauc uz objektu ar Cayenne, ja dzīvoklim cena ceļas četrreiz mēnesī un katrs frizieris ir nekustamā īpašuma magnāts? Ja tā varētu notikt, tad visa pasaule tā dzīvotu jau 500 gadus.
Mūsu uzņēmumu krīze ietekmēja smagi, pārdošana saruka par 80%. Tomēr bijām laikus sakoncentrējuši līdzekļus, sagatavojuši plānu. Man tie bija sagatavoti pat veseli trīs. Es plānoju pārdzīvot krīzi un atkopties pusgadu ātrāk nekā citi, bet izdevās atkopties pusotru gadu ātrāk.
Visu interviju Beidziet ticēt māņu dieviem lasiet 17. novembra laikrakstā Dienas Bizness.