Lai noteiktu aizliegumu tiesībaizsardzības iestāžu amatpersonām un darbiniekiem saņemt licences un sertifikātus detektīvdarbības veikšanai, Ministru kabinets apstiprinājis likumprojektu «Grozījumi Detektīvdarbības likumā».
Šobrīd esošā situācija rada nevienlīdzīgu situāciju starp detektīviem, individuālajiem komersantiem, personālsabiedrību pārstāvēt tiesīgajiem biedriem, kapitālsabiedrības valdes locekļiem, kuri vienlaikus ir tiesībaizsardzības iestāžu amatpersonas vai darbinieki un detektīviem, detektīvsabiedrību vadītājiem, kuri nav tiesībaizsardzības iestāžu amatpersonas vai darbinieki, norāda Iekšlietu ministrija.
Nevienlīdzīgu konkurenci izraisa tas, ka tiesībaizsardzības iestāžu darbinieki, pildot savus dienesta pienākumus, izmanto dažādas datu bāzes, veic operatīvās darbības pasākumus, viņiem ir pieeja lielam informācijas apjomam. Tādēļ detektīviem, detektīvsabiedrību vadītājiem, kuri vienlaikus ir tiesībaizsardzības iestāžu amatpersonas vai darbinieki ir iespēja izmantot minēto informāciju arī detektīvdarbības veikšanai. Arī citās valstīs, piemēram, Lietuvā, Somijā, Vācijā arī pastāv aizliegums tiesībaizsardzības iestāžu darbiniekiem veikt detektīvdarbību, norāda Iekšlietu ministrija.
Paredzēts, ka licenci nevarēs saņemt tiesībaizsardzības iestāžu amatpersonas un darbinieki, precīzāk un detalizētāk noteikti kritēriji, kas attiecas uz personas sodāmību, noteikts, ka licenci būs tiesīgs saņemt arī Latvijas nepilsonis. Likumprojektā arī ietverts nosacījums, ka sertifikātu nav tiesīgs saņemt un detektīvdarbību veikt Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts pilsonis vai Latvijas nepilsonis, kurš ir administratīvi sodīts par alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē izdarītiem pārkāpumiem. Tāpat detektīvsabiedrībai būs aizliegts uzdot pildīt detektīva pienākumus personai, kas nav saņēmusi sertifikātu.