"Lai arī uzskatām, ka mūsu izvēli, lai kāda tā būtu, nav iespējams ietekmēt, OMD ir atradusi veidu, kā šo apgalvojumu apstrīdēt," šodien, 29.februārī, vēsta laikraksts Dienas bizness.
"Cilvēka izvēle tomēr ir ietekmējama," Dienas biznesam apgalvojis mediju aģentūras OMD vadītājs Einārs Vītols. "Daudzi uzskata, ka nav ietekmējami, tomēr ikdienā tie tomēr tiek ietekmēti un paši ietekmējas no neskaitāmām lietām un cilvēkiem. Arī reklāma ietekmē - ar tās palīdzību cilvēkos tiek iekodētas dažādas reklāmas ziņas. Atšķirība tikai tā, ka agrāk mūs ietekmēja ierobežots skaits mediju, bet tagad ietekmju avotu ir nesalīdzināmi vairāk." Aģentūras vadītājs uzskata, ka katram cilvēkam ir savi informācijas un ietekmes kanāli, kuriem tas uzticas, bet mediju aģentūrām ir jāspēj atrast šos kanālus un novadīt informāciju līdz attiecīgai mērķa grupai.
E. Vītola vadītā mediju aģentūra ir sākusi attīstīt jaunu pieeju stratēģisko komunikāciju plānošanā, kas ir balstīta uz ietekmi - tas nozīmē, ka aģentūra uz komunikāciju risinājumiem skatīsies caur ietekmes prizmu. "Šo metodi dēvē par Ietekmi (Influence Checkmate), un tā palīdz fokusēties uz tiem komunikācijas kanāliem, kas ir ārpus klasiskā mediju piedāvājuma. Piemēram, atšķirīgu mazcenas mobilo telefonu iegādi ietekmē ne tikai reklāma TV vai presē. Spēcīgāka ietekme var izrādīties pircēja draugiem, kuriem ir savs viedoklis par telefonu modeļiem. Ietekmēt var arī vecāki, jo ģimenes pakalpojums tiem liekas izdevīgs. Ietekmē mobilā telefona operatora pārklājums vai vajadzība pēc kāda jauna tehnoloģiska risinājuma. Ietekmē cena, dizains un funkciju klāsts. Kāds ir operatora tēls sabiedrības acīs, kādus pasākumus, kultūras programmas vai sporta klubus šis operators atbalsta, vai mobilā telefona ražotājs nodarbojas ar labdarību utt. Ja tādā veidā skatāmies uz mobilo telefonu, tad iespējams konstatēt neskaitāmas ietekmes un ar Influence Checkmate sistematizēt tās. Tā kā klientu interesē pārdoto telefonu skaits, nevis abstraktas mediju kategorijas, tad aģentūrai ir jādomā, kas ir visietekmīgākās pozīcijas un kādu komunikāciju ir nepieciešams veikt, lai pircējs izlemtu iegādāties tieši šo produktu," laikrakstam stāstījis E. Vītols.
E. Vītols domā, ka nākotnē mediju aģentūrām neapšaubāmi būs arvien vairāk jādarbojas pēc ietekmes principa, jo patērētāja labprātīgi uztverta ziņa ir daudz iedarbīgāka. "Tajā brīdī patērētājs uzskata, ka saņem vajadzīgu informāciju, nevis reklāmas ziņu. Ietekme mums norāda virzienu. Varētu pat teikt, ka OMD pārtop no mediju aģentūras par ietekmes aģentūru. Mēs meklēsim ceļus, kā šo ietekmi radīt, pastiprināt un virzīt," saka aģentūras vadītājs.
Visu rakstu lasiet šodien, 29.februārī, laikrakstā Dienas bizness. Laikraksta abonenti visu rakstu var lasīt, klikšķinot šeit.