Eiropas Savienības (ES) aizdevējiem parādu krīzes nomocītajai Grieķijai, iespējams, vajadzēs piešķirt papildus 9,6 miljardus eiro, lai Atēnu starptautiskā aizdevuma programma spētu sasniegt savus mērķus, pavēstījis Starptautiskais Valūtas fonds (SVF).
Tādējādi kopumā Grieķijas otrā starptautiskā aizdevuma programma varētu sasniegt 182,4 miljardus eiro, un kopumā Atēnas kopš krīzes sākuma, būtu saņēmušas vairāk nekā 225 miljardus eiro, raksta Financial Times.
Arī piešķirot papildus naudu Grieķijai, starptautiskā aizdevuma programma riskē nesasniegt savus mērķus. Ja valsts ekonomiskā atveseļošanās aizkavēsies par vienu gadu, ES aizdevējiem nāksies piekrist 25% zaudējumiem, lai nepieļautu, ka Grieķijas parāds kļūst nekontrolējams.
«Grieķija cenšas sasniegt iepriekš nepieredzētu fiskālo un tekošā konta korekciju, milzīgu parādu kalna un zemas investoru uzticēšanās ielenkumā,» norādīja SVF. «Lai arī starptautiskā aizdevuma programma cenšas atrisināt šos riskus, ir skaidrs, ka to piepildīšanās gadījumā Grieķijai vajadzēs papildus finansējumu no saviem Eiropas partneriem,» pauda fonds.
SVF arī atzina, ka, neskatoties uz Grieķijas starptautiskā aizdevuma programmas ietvaros paredzēto reformu iedzīvināšanas procesu, kuru mērķis ir samazināt valsts izdevumus, lielāko programmas risku sagādā valsts politiskā nestabilitāte, kas joprojām apdraud Atēnu palikšanu eirozonā.
«Programmas galvenais risks ir saistīts ar zemo atbalstu reformām. Sabiedriskās domas aptaujas liecina par krītošu atbalstu valdošajām partijām, bet opozīcijas partiju, tādas kā Syriza, kas iestājas pret taupību, atbalsts sabiedrībā pieaug. Tas var ne tikai aizkavēt aizdevuma programmas īstenošanu, bet var izraisīt arī politisko krīzi, kas, savukārt, izsauktu valsts maksātnespēju un izstāšanos no eirozonas,» brīdina SVF.
Tāpat SVF arī asi kritizējis veidu, kādā Grieķija samazinājusi valsts izdevumus, norādot, ka ar to smagumu neproporcionāli apkrauts vidusslānis, kamēr «bagātnieki un pašnodarbinātie pārsteidzošos apmēros turpina izvairīties no nodokļu nomaksas». Savukārt «uzpūsto un neproduktīvo» valsts pārvaldes sektoru skāruši tikai nelieli samazinājumi.