Privatizējot SIA Lattelecom izsoles ceļā, par to iespējams iegūt vismaz par 50 milj. eiro vairāk. To intervijā Db apgalvo uzņēmuma, kurš apstrīdēja tiesā pašreizējo Lattelecom privatizācijas procesu - Time Investments valdes priekšsēdētājs, jurists Gints Vilgerts. Viņš arī norāda, ka ir investori, kam ir interese par šo kompāniju, taču atsakās nosaukt viņu vārdus.
Kāpēc esat nolēmis tiesā apstrīdēt Lattelecom pašreizējo privatizācijas modeli?
Pirmām kārtam runa ir par manu tiesisko apziņu - viss, kas pēdējā laikā ir noticis saistībā ar Lattelecom, man kā advokātam izraisa ļoti lielu interesi, it īpaši ņemot vērā, cik drosmīgi tiek virzīts iedomātais Lattelecom privatizācijas modelis, kuram pamatojumu es nekur nevaru atrast. Man ir bijuši vairāki klienti, kuri ir ļoti norūpējušies par šo Lattelecom privatizācijas modeli, viņi labprāt piedalītos privatizācijā, bet viņi neredz nekādu iespēju to darīt, izņemot ejot caur tiesu. Runājot par vienu no pretendentiem, kurš ir izgaismots medijos - manuprāt, tas nav modelis, kā Latvijā var privatizēt kāda uzņēmuma kapitāldaļas. Uzskatu, ka labs piemērs ir Ventspils naftas daļu privatizācija, kas notika izsoles veidā - kāpēc gan Lattelecom būtu jāprivatizē citādāk? Mans mērķis ir panākt, ka šī izsole notiek izsoles veidā.
Nupat minējāt, ka Jūsu interesi izraisījuši Lattelecom pēdējā laikā notiekošie procesi. Par kuriem procesiem konkrēti ir runa?
Pirmām kārtām runa ir par konfidencialitāti - tā vienmēr izraisa interesi. Piemēram, ar Lattelecom saistībā noslēgtā mierizlīguma nosacījumi ir konfidenciāli un ļoti neskaidri. Pilnīgi neskaidrs ir tas, kāpēc vienam no potenciālajiem pretendentiem tiek dotas priekšrocības. Varu tikai atzinīgi izteikties par šā viena pretendenta pūlēm, jo tas ir radījis zināmu ažiotāžu telekomunikāciju tirgū visā pasaulē. Nav tikai skaidrs, kāpēc visa uzmanība tika pievērsta vienam konkrētajam privatizācijas modelim, nevis izsolei, kuras rezultātā valsts varētu iegūt maksimāli augstāko cenu. Ja būtu izsole, un būs kompānijas, kas šajā procesā varēs piedalīties patstāvīgi bez manas līdzdalības, es to tikai apsveikšu. Ideja par to, ka uzņēmuma vadība pērk tā akcijas, aizņemoties no trešajām personām, ja nemaldos 200 miljonus… Es pat neminēšu valūtu, jo skaitļus tik labi nepārzinu. Galvenais ir tas, ka ir absurdi apgalvot, ka šā uzņēmuma vērtība ir nulles līmenī.
Jūs arī minējāt, ka ar pašreiz notiekošo Lattelecom procesu esot neapmierināti vairāki jūsu klienti. Kas ir jūsu klienti?
Ziniet, es nevēlos viņus atklāt viena iemesla dēļ - ja potenciālos Lattelecom iegādes finansētājus nav atklājis viens no privatizācijas pretendentiem, tad nav skaidrs, kāpēc tas būtu jādara man. Iespējams, ka potenciālie gribētāji varētu likt par sevi zināt nākamnedēļ (intervija notika 7.09. - Db) - visu izšķirs tas, ko izlems tiesa attiecībā uz privatizācijas noteikumiem. Domāju, ka interese par šīm kapitāldaļām būtu milzīga, ja tiks nodrošināta iespēja jebkuram investoram piedalīties to privatizācijā.
Kādiem nosacījumiem tad ir jārealizējas, lai šie potenciālie Lattelecom akciju gribētāji liktu par sevi zināt?
Tas droši vien ir jautājums šiem potenciālajiem pretendentiem.
Jūs taču viņus šobrīd pārstāvat…
Gan jā, gan arī nē. Mani klienti, mani draugi ir izteikuši bažas par šo privatizācijas procesu, viņi ir pilnīgā nesapratnē par tā juridisko pamatotību. Par investoru atklāšanu varēs runāt taja brīdī, kad privatizācijas noteikumi paredzēs atklātu izsoli. Ja šādas izsoles nebūs un tiks paredzēts, ka visas kapitāldaļas tiek atsavinātas par labu vienam investoram, ja nosacījumi būs diskriminējoši citiem pretendentiem, visticamāk, neviens cits nepieteiksies, un man atliks izpildīt savu misiju līdz galam.
Jūs šobrīd vēršaties tiesā tikai kontekstā ar Lattelecom, nevis arī LMT?
Time Investments ir pieteikušies arī uz 5 % LMT akciju privatizāciju. Manuprāt, valstij nepieder vairāk LMT akciju.
Time Investments, atbilstoši Lursoft datiem, ir dibināts tikai šā gada 28. jūnijā. Vai tas nozīmē, ka šis solis tika sperts ar mērķi mēģināt piedalīties Lattelecom privatizācijas procesā?
Time Investments ir tikai viens mērķis - piedalīties Lattelecom privatizācijas procesā.
Kāpēc tieši tagad, īsi pirms 24. septembra, kad jābūt zināmiem gan finansētājiem, gan līguma variantiem darījuma pabeigšanai, nevis ātrāk, kad šis process tikko sākās?
Manupāt, šis process sākās jau deviņdesmito gadu beigās. Sāksim ar to, ka Time Investments pieteicās Privatizācijas aģentūrā laikā, kad par šo procesu nebija pat sludinājuma, ka šā uzņēmuma valsts kapitāldaļu privatizācija ir sākusies. Sludinājums Latvijas Vēstnesī bija drīz pēc Time Investments pieteikuma - tad mēs pieteicāmies atkārtoti, jo bija neskaidrības ar iepriekšējā pieteikuma juridisko statusu. Ņemot vērā, ka Privatizācijas aģentūra nedeva skaidru atbildi, vai mums tiks dotas tiesības piedalīties Lattelecom privatizācijā, tika sperts šis izmisuma solis. Godīgi sakot, es prognozēju, ka 11. septembrī administratīvā rajona tiesa noraidīs Time Investments sūdzību. Pamatojums tam mani pat neinteresē, jo tas ir visiem labi zināms, taču pie tā mēs neapstāsimies.
Kāda būs jūsu rīcība, ja tiesas lēmums, atbilstoši jūsu prognozēm, būs jums nelabvēlīgs?
Pieļauju, ka Ministru kabinets nevar pārdot šīs kapitāldaļas citādāk, kā tikai apstiprinot privatizācijas noteikumus. Ir tikai loģiski, ka es apstrīdēšu šos noteikumus, ja netiks paredzēta izsole.
Cik tālu esat gatavs iet saistībā ar šo tiesvedību?
Savā līdzšinējā praksē es esmu uzkrājis pietiekami daudz finanšu resursu, lai varētu atļauties finansēt šo pasākumu.
Bet kura ir galīgā tiesu institūcija, līdz kurai jūs esat gatavs iet?
Manuprāt, ar Latviju tas neaprobežosies, bet neko vairāk šobrīd es negribu komentēt - tas jau ir stratēģijas jautājums.
Vai jau tajā brīdī nebija skaidrs, ka šāds solis būs pietiekami apgrūtinošs, ka jums būs jātiesājas?
Pieteikuma mērķis bija pievērst Privatizācijas aģentūras un Ekonomikas ministrijas uzmanību tam, ka esošais Lattelecom privatizācijas modelis nav iespējams - jābūt vai nu izsolei, vai arī pretendentu konkursam. Es nesaprotu, kā valsts varētu zaudēt, ja šīs akcijas tiktu pārdotas izsolē. Ja Privatizācijas aģentūra un Ekonomikas ministrija panāks, ka šis mūsu pieteikums tiek noraidīts, ar to viss neapstāsies, bet mana vēlme bija formālā veidā informēt aģentūru un ministriju par to, ka šim procesam ir nelikumīgs raksturs. Es esmu konsultējies ar saviem advokātiem, un viņi uzskata, ka šī lieta ir diezgan interesanta. Saprotiet, mana uzticība Latvijas tiesām ir ļoti minimāla.
Tātad tiesāšanās Latvijā jums šobrīd ir kā obligāts starpposms pirms starptautiskās tiesvedības?
Es negribu popularizēt Latvijas valsti kā tādu, kurā tiek pārdotas akcijas šādos uzņēmumos apslēptā veidā.
Vai pieļaujat iespēju, ka jūsu pārstāvētajam uzņēmumam tiešām izdosies izcīnīt tiesības piedalīties šajā privatizācijas procesā un arī iegūt savā īpašumā Lattelecom akcijas?
Es neteicu, ka es pats piedalīšos privatizācijā vai nu ar šo uzņēmumu, vai arī kā citādi. Bet es būšu ļoti gandarīts, ja šo akciju cena izsoles rezultātā būtiski pieaugs.
Tātad jūsu mērķis tomēr ir nevis piedalīties Lattelecom privatizācijas procesā, bet panākt privatizācijas noteikumu maiņu?
Es gribu panākt, lai man šāda iespēja tiktu dota. Tas, vai es pieteikšos šajā privatizācijas procesā, lai paliek mans komerciālas dabas noslēpums.
Zināms, ka privatizācijas pieteikumus bija jāiesniedz līdz pērnā gada augusta beigām, vai tad iesniedzāt arī savu pieteikumu?
Šis fakts man ir jaunums. Sludinājums par pieteikšanos Lattelecom privatizācijai, manuprāt, bija publicēts 25. jūlijā. Par LMT arī bija sludinājums, bet to, kad tas bija, es vairs neatceros.
Līdz šim vienīgā privātpersona, kas bija publiski izrādījusi interesi par šīs kompānijas privatizācijas iespējām, ir uzņēmējs Pēteris Šmidre. Vai pārstāvat viņa intereses?
Es P. Šmidri personīgi nepazīstu. Mans uzdevums ir nodrošināt piedalīšanos izsolē atklātā procesā. Diezgan liela ir varbūtība, ka, ja šāda izsole notiks, tad kāds no iespējamiem solītājiem varētu būt no Time Investments. Un tādā gadījumā pirmais solis, ar ko šis Time Investments pārstāvis varētu startēt izsolē, varētu būt par 50 miljoniem eiro lielāks, nekā pašreiz solītā summa (šobrīd 290 milj. Ls par 100 % Lattelecom akciju - aut.).
Vai jūs esat vienīgais Time Investments īpašnieks?
Nē, lielākā daļa Time Investments pieder kādai Nīderlandes kompānijai.
Kas ir šīs Nīderlandes kompānijas īpašnieki?
To es jums nevaru atklāt.
Cik ilgi, jūsuprāt, kopumā varētu ilgt šis tiesvedības process?
Domāju, ka divus gadus.