MTG un Lattelecom cīņa par tarifiem ir TV tirgus aisberga redzamā daļa. Iespējams, šāda scēna nebūtu, ja TV3 saglabātu bezmaksas kanāla statusu un NEPLP nesēdētu, rokās klēpī salikusi
«Kas ķīvējas, tas mīlējas!» nāk prātā, vērojot TV kanāla TV3 īpašnieka Modern Times Group (MTG) un elektroniskā sakaru uzņēmuma Lattelecom diskusiju krustugunis. MTG izplatītajā paziņojumā medijiem informēja, ka no 1.aprīļa Lattelecom interaktīvajā televīzijā, iespējams, kanāls TV3 vairs netiks pārraidīts. Iemesls –maksas nosacījumi. MTG norāda, ka prasa mazāk nekā 0,18 eiro no abonementa. Lattelecom uzskata, ka MTG izteicis cenu diktātu, un esošie aprēķini liecina, ka Lattelecom satura maksājums koncernam MTG šogad pārsniegs miljonu eiro. Interesanti, ka publiski tiek noklusēts – līgums par TV3 un LNT retranslāciju 1.aprīlī beigtos arī Lattelecom konkurentam Baltcom, kurš šobrīd ir arī IZZI īpašnieks. MTG apgalvoja DB, ka problēmas ar citiem maksas TV operatoriem par TV3 retranslāciju neesot, tomēr DB pieejamā informācija liecina, ka tikai vakar līgums ar Baltcom ir pagarināts par diviem mēnešiem.
Protams, šī nav pirmā un, visticamāk, ne pēdējā reize, kad publiskā telpā MTG un Lattelecom cenšas panākt kompromisu. Iepriekš debates un cīņas bijušas gan par interaktīvo, gan virszemes TV apraidi. MTG publiskā «mīla» tieši pret Lattelecom, iespējams, ir saistīta arī ar to, ka MTG spilgti atceras – vairākus gadus uzņēmumam par viena kanāla apraidi gadā bezmaksas virszemes TV jomā bija jāmaksā 925 tūkst. eiro (650 tūkst. Ls). Turklāt katru gadu Lattelecom atšķirībā no citiem TV maksas uzņēmumiem strādā ar ievērojamu peļņu, kas nav mazsvarīgi. Piemēram, pērn Lattelecom grupas peļņa bija 28,5 milj. eiro.
Lai gan publiskā telpā abas puses apmainās ar «laipnībām», taču, nepanākot vienošanos, uzvarētāju nebūtu. Lattelecom ir lielākais maksas TV pakalpojumu sniedzējs Latvijā, un uzņēmuma interaktīvās TV skatītāju skaits ir līdzvērtīgs Lattelecom virszemes maksas TV platformas lietotāju skaitam, tāpēc TV3 retranslācijas pārtraukšana šajā platformā dotu triecienu TV3 reitingiem, kurus īpaši vērtē reklāmdevēji. Ieguvējs nebūtu arī Lattelecom, jo daļa klientu varētu izlemt pāriet pie citiem maksas TV pakalpojumu sniedzējiem. Vēl jāņem vērā apstāklis, ka citi maksas TV operatori, kuru vidū ir arī MTG grupā ietilpstošais Viasat, apzvana potenciālos klientus ar piedāvājumiem TV pakalpojumu jomā.
Daudziem var patikt vai nepatikt, bet TNS dati apliecina, ka februārī vairāk skatītais kanāls Latvijā bija TV3, kur daļa no kopējā aizņēma 11,9%. Janvārī TV3 artava bija 10,2%, kas nozīmē, ka aiziešana no bezmaksas virszemes TV apraides TV3 pārlieku lielu triecienu nav devusi. Tiesa, pirms gada TV3 artava bija lielāka – attiecīgi 11,5% un 13,3%. MTG un Lattelecom cīņa par tarifiem ir TV tirgus kopējā aisberga redzamā daļa. Iespējams, šādas scēnas publiskajā telpā nebūtu, ja TV3 un LNT būtu redzami bezmaksas virszemes apraidē un saglabātu bezmaksas kanālu statusu, bet, kā mēs zinām, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) tikai pērnā gada nogalē izrādīja interesi sakārtot šo jomu. Formāli viss ir izdarīts un bezmaksas virszemes apraidē kanālu skaits ir pat palielināts. Teorētiski – jā, bet vai praktiski? TNS pētījumu dati liecina, ka šā gada februārī kanālu Re:TV, Rīga TV24 un OTV kopējā skatīšanās laika daļa bija 0,9 %. Skaitļi runā paši par sevi, taču neko nevar pārmest Re:TV, Rīga TV24 un OTV. Ja tiek piedāvāta iespēja tikt pie naudas un jaunām apraides iespējām, kāpēc to nedarīt? Tāpēc tā vietā, lai sapņotu par vienota sabiedriskā medija ieviešanu, kas valstij izmaksātu vairākus miljonus eiro, būtu jāpievēršas esošās virtuves sakārtošanai un reālai problēmu risināšanai, nevis darbības imitācijas radīšanai.