Devalvācijas rezultātā cilvēkiem zudīs ticība jebkam, daudzi piena vietā bērniem nopirks šņabja pudeli sev," uzstājoties Spīdolas balvas pasniegšanas ceremonijā norādīja Andris Šķēle.
"Mēs dzīvojam laikā, kad Latvijā varbūt vairāk nekā jebkad ir vajadzīgs pragmatisms. Runāt par Latvijas kā atsevišķas valsts ekonomikas izaugsmes grūtību brīdi – atrauti no iepriekš piesauktā – nav visai viegls uzdevums. Šodienas situācija Latvijā ir nebijusi. Un neviens Latvijas uzņēmējs, tautsaimnieks vai politiķis nav tādā vēl darbojies," uzsvēra Andris Šķēle.
Runājot par lata devalvāciju Andris Šķēle uzsvēra ka to nedrīkst pieļaut. "Protams, klasiski nav brutālāka un vienkāršāka instrumenta patēriņa mazināšanai kā devalvācija. Tas ir tik vienkārši – vakarā paziņo lēmumu un otrā dienā viss imports ir kļuvis, pieņemsim, uz pusi dārgāks. Kāds mersedesa vietā varēs nopirkt vairs tikai tautas vāģi, bet daudzi piena litra vietā tikai puslitra iepakojumu. Tādos gadījumos, kad zūd ticība jebkam, daudzi piena vietā bērniem nopērk šņabja pudeli sev."
Viņš arī uzsvēra, ka Latvijai ir strauji pārticību ieguvušas valsts problēmas. Viņš arī uzsvēra, ka vispasaules statistikas grāmata (World Factbook) Latviju ierindo 64. vietā pēc iekšzemes kopprodukta. Un, pēc 2006. gada datiem, Latvija ir apsteigusi Lietuvu. Savukārt pēc tautas attīstības indeksa (Human development index) Latvija ir 45. vietā pasaulē. Bet no 2000. gada Latvija ir iekļuvusi pasaules augsti attīstīto (High Human Development) valstu grupā.
"Augošajai Latvijas ekonomikai ir īpaši svarīgi, cik lielu daļu kopprodukta Latvijas politiķi atvēl publiskajām investīcijām, kā arī, protams, cik liela daļa no kopprodukta kopumā aiziet kapitāla formēšanai Latvijā. 2006. gadā ES vidēji uzrāda 2,5% no IKP pārdales publiskajām investīcijām, savukārt Latvijā tas ir 4,3%. Tas ir labs rādītājs," atzina Andris Šķēle.
Andris Šķēle pauda gandarījumu, ka Latvijas parāds ir tikai 10,4% no IKP. Viņu izbrīnīnot tas, ka dažu valstu valdības no Eiropas Savienības vecā piecpadsmitnieka"" ir izveidojušas parādu, kas ir virs 100% no IKP.
Otra lieta, par ko ir gandarīts Andris Šķēle, ir dzīves kvalitātes pieaugums. Latvijā tas ir stabils. Indekss rāda palielinājumu 2004. gadā par 1,9%, 2005. gadā par 2,6%, bet 2006. gadā par 3,83%.
Andris Šķēle uzsvēra trīs jomas, kurās, salīdzinot ar 2004. gadu, ir konsekvents samazinājums, tādējādi arī palēninot kopējo dzīves kvalitātes pieaugumu. Šīs jomas ir veselība 2006. gadā (– 0,1%), izglītība 2006. gadā (– 0,37%) un fiziskā drošība 2006. gadā (– 0,56%).