Eiropas Savienība (ES) kopš 2004. gada, kad tai pievienojās desmit jaunas dalībvalstis, ir neticami izmainījusies, tomēr bloks joprojām ir iepriekš neredzēts miera un brīvības projekts, kuru nepieciešams attīstīt tālāk, uzskata Transporta lietu komisārs Sīms Kallass.
Sarunā ar Igaunijas raidsabiedrību ERR S. Kallass norādīja, ka 27 valstu savienība vairs nevar būt tāda, kāda tā bija 1957. gadā, kad to veidoja tikai sešas valstis. Savukārt pēdējo astoņu gadu laikā ES ir ļoti mainījusies.
Komisārs atzina, ka 2006. gada ekonomikas izaugsmes laikā Eiropas Komisija (EK) nāca klajā ar daudzām inovācijām, kas patlaban ir iedzīvinātas – piemēram, valstu statistiku kontrole, taču tobrīd nācies saskarties ar plašiem iebildumiem.
«Pēc 2006. gada ES pārvaldes modelis ievērojami mainījās, un pašlaik tā ir pavisam cita savienība. Tomēr būtībā bloks joprojām saglabājis sākotnējās vērtības – tas ir pasaules vēsturē nepieredzēts miera un labklājības projekts, kuru jāturpina attīstīt,» uzsvēra S. Kallass.
Viņš norādīja, ka, lai izietu no krīzes, pastāv divi varianti – vājāku valstu atbalstīšana, līdz brīdim, kad tās spēj nostāties uz savām kājām, vai arī šādām valstīm ir jāpamet savienība. Aplūkojot otro iespēju, jāņem vērā, ka gadījumā, ja Grieķija nespēs pildīt savas saistības, tas ietekmēs arī Eiropas iedzīvotāju maciņus, jo lielākajām reģiona bankām pieder Atēnu obligācijas daudzu miljardu eiro apmērā. Tāpēc labākā stratēģija ir vājāku valstu atbalstīšana, sacīja Igaunijas komisārs.
Db.lv jau vēstīja, ka Vācija bloķēs starptautiskās palīdzības piešķiršanu Grieķijai, ja Atēnas pilnībā nepildīs panāktās vienošanās saistībā ar aizdevuma saņemšanu. Berlīne šādi rīkosies arī tad, ja palīdzības piešķiršanu atbalstīs citas valstis, pavēstījusi augsta ranga Vācijas amatpersona.
Šāda kavēšanās var radīt vēl lielākas grūtības Grieķijas valdībai, kurai jau 20 augustā jāatmaksā kārtējais 3,2 miljardu eiro maksājums ECB. Grieķija nesen apņēmās ietaupīt papildus 11,5 miljardus eiro un cer, ka tas būs pietiekami, lai pārliecinātu aizdevējus valstij piešķirt finanšu palīdzību.