Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM), konsultējoties ar dažādu nozaru ekspertiem, ir izstrādājusi priekšlikumus Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2007.-2013.gadam (NAP) sekmīgai īstenošanai.
RAPLM piedāvā noteikt, ka galvenā NAP īstenošanas un uzraudzības institūcija būs Nacionālās attīstības padome.
Paredzēts, ka padome darbosies Ministru prezidenta vadībā un tajā piedāvāts iekļaut reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministru, ekonomikas ministru, finanšu ministru, izglītības un zinātnes ministru, kultūras ministru, labklājības ministru, satiksmes ministru, veselības ministru, vides ministru, zemkopības ministru, bērnu un ģimenes lietu ministru, īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāta pārstāvi, Kurzemes, Latgales, Rīgas, Vidzemes un Zemgales plānošanas reģionu attīstības padomju priekšsēdētājus, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdi, Latvijas Bankas prezidentu, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Nacionālā attīstības plāna īstenošanas uzraudzības apakškomisijas priekšsēdētāju, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidentu, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidentu, Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidentu, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāju, Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētāju.
Jaunās padomes galvenā funkcija būs uzraudzīt un vadīt valsts attīstības plānošanas sistēmas darbību, nodrošinot attīstības plānošanas procesa koordināciju valsts, plānošanas reģionu un vietējo pašvaldību līmenī un valsts attīstības plānošanas un budžeta plānošanas saskaņotību.
Padome arī analizēs un uzraudzīs Latvijas izaugsmes modeļa Cilvēks pirmajā vietā un Ilgtspējīgas attīstības vadlīniju īstenošanas gaitu, uzklausīs atbildīgo institūciju un neatkarīgo ekspertu viedokļus par valsts un sabiedrības attīstību, kā arī NAP izvirzīto uzdevumu izpildes gaitu. Padome izskatīs arī citus ar valsts attīstības stratēģiju, globalizāciju, konkurētspējas palielināšanu un valsts mārketingu saistītos jautājumus.
Padomes sekretariāta funkciju veiks RAPLM.
Padomes sekmīgas darbības nodrošināšanai esot svarīgi izveidot arī Ekspertu forumu, sadarbību ar citām institūcijām, stratēģiskās analīzes un pētniecības sistēmu, nodrošināt padomes darbības atklātību, partnerības principa ievērošanu un sabiedrības iesaistīšanu.
RAPLM piedāvā veidot Ekspertu forumu ar sešām ekspertu grupām atbilstoši NAP prioritātēm un stratēģiskajiem uzstādījumiem:
- izglītots un radošs cilvēks;
- uzņēmumu tehnoloģiskā izcilība un elastība;
- zinātnes un pētniecības attīstība;
- valsts un sabiedrības attīstība;
- sakārtota uzņēmējdarbības un dzīves telpa;
- cilvēka labklājības kāpums.
Katrai ekspertu grupai tiek paredzēts vadītājs, vadītāja vietnieks un koordinators - RAPLM speciālists, kas nodrošinās ekspertu sadarbību un komunikāciju ar iesaistītajām valsts pārvaldes institūcijām, reģioniem, nevalstiskajām organizācijām, uzņēmējiem, analizēs un sagatavos informatīvos ziņojumus par NAP īstenošanas progresu, apkopos informāciju par attiecīgās prioritātes īstenošanā iesaistīto institūciju aktivitātēm.
Ekspertu uzdevums būs analizēt attīstības procesus konkrētajā prioritātē vai sektorā, vienlaikus skaidrojot sabiedrībai NAP mērķus un popularizējot labās prakses piemērus.
RAPLM ir gatava uzņemties valsts stratēģisko plānošanas dokumentu - Ilgtspējīgas attīstības vadlīniju un NAP - izstrādes koordinēšanu, vienlaikus nodrošinot saskaņotu šo dokumentu īstenošanas un uzraudzības procesu.
NAP uzraudzības ietvaros RAPLM sadarbībā ar ekspertiem sniegs atzinumus par nozaru, reģionu attīstības plānošanas dokumentu, kā arī valsts un Eiropas Savienības finansēto pasākumu atbilstību NAP stratēģijai, lai nodrošinātu to savstarpējo sabalansētību un saskaņotību valsts, reģionālajā un vietējā līmenī.
Sekmīgai NAP vadības un uzraudzības sistēmas nodrošināšanai esot svarīgi sakārtot valsts stratēģiskās analīzes un pētniecības sistēmu. Tai būtu jānodrošina uz zinātniski pamatotiem un praktiski pielietojamiem pētījumiem balstītu valsts un tās teritorijas attīstības uzraudzību, tai skaitā globālās un reģionālās konkurētspējas kontekstā, jāsniedz analīzi, prognozes un secinājumus Nacionālajai attīstības padomei, ministrijām, pašvaldībām un uzņēmējiem.
Lai sakārtotu stratēģiskās plānošanas un pētniecības sistēmu valstī, nepieciešams izstrādāt vienotu koncepciju, piedāvājot alternatīvas problēmas risināšanai.
Sabiedrības informēšanai Nacionālā attīstības padome ik gadu, sākot ar 2008. gadu, izskatīs un RAPLM publicēs pārskatu par NAP īstenošanas gaitu. Tāpat padome piedalītos RAPLM organizētā sabiedrības forumā.
RAPLM uzskata, ka NAP īstenošanas procesā ir jānodrošina ikvienam iedzīvotājam iespēja sekot valsts attīstības procesiem, izteikt savu viedokli vai vērtējumu, iepazīt labāko pieredzi un iegūt informāciju. Lai to nodrošinātu, būtiska nozīme būs RAPLM un pārējo partneru radošai sadarbībai, veidojot un izmantojot NAP mājas lapu www.nap.lv kā kopēju informācijas avotu sabiedrības informēšanai.
Sadarbībā ar augstskolām, pašvaldībām un NVO plānoti informatīvi pasākumi dažādās mērķauditorijās visā Latvijā, kuros piedalīsies eksperti un ministriju speciālisti. Turpinot 2006.gadā uzsākto tradīciju, 2007.gada 11.-12.maijā izstāžu zālē Ķīpsala notiks forums Reģionālā attīstība Latvijā, kura ietvaros plānota Nacionālās attīstības padomes sēde un Ekspertu foruma diskusija.
Galīgo lēmumu par NAP ieviešanas institucionālo modeli un Nacionālās attīstības padomes izveidošanu pieņems Ministru kabinets.