Latvijas Naftas tranzīts, līdz vakardienai neko publiski neziņojot, gada laikā pārdevis sev piederošos 10.91 % Ventspils naftas akciju ārzonu kompānijām.
Pērn martā par aptuveni 1.95 Ls par akciju, bijuši pārdoti Latvijas Naftas tranzītam (LNT) piederošie 7 196 278 jeb 6.89 % Ventspils naftas (VN) publiskās emisijas akciju nepazīstamai Britu Virdžīnu salās reģistrētai kompānijai Avenue Emerging Markets Fund LTD, Db atzina VN padomes priekšsēdētāja vietnieks un LNT bijušais (līdz 2007. gada 20. martam) valdes loceklis Vladimirs Solomatins. Pēc viņa atzītā, Avenue Emerging Markets Fund ir tā pati kompānija, kas šogad pēkšņi īsi pirms VN 27. aprīlī gaidāmās sapulces un VN akciju bloķēšanas dienas paziņoja par līdzdalības samazinājumu par 5.31 %, savā īpašumā atstājot 3.96 % VN akciju. Visticamāk, šīs akcijas nopircis VitolGroup meitas uzņēmums Euromin Holdings Cyprus Limited, kas īsā laikā pārsteidza ar savām spējām nopirkt lielu daudzumu – virs 13 % VN akciju, tādējādi palielinot ietekmi VN līdz 47.89 %, un kas liekot domāt, ka Vitol jau iepriekš zinājis VN akciju potenciālos pārdevējus. LNT lielākā īpašnieka Ventbunkera padomes priekšsēdētājs Rūdolfs Meroni savukārt Db iepriekš izteica aizdomas, ka Vitol akcijas iegādājies no kompānijas, kas ir cieši saistīta ar Ventspils lielo vīru. Pēc Db aplēsēm, no VN publisko akciju pārdošanas LNT guvis ap 14 milj. Ls. Pēc V.Solomatina teiktā šī cena bijusi augstāka nekā tā brīža tirgus cenas. Rīgas Fondu biržas informācija liecina, ka pērn martā VN akciju zem 1.9 Ls robežas nokritās vien marta vidū, bet mēneša sākumā un beigās VN akcijas tirgotas par cenu virs 2 Ls.
Pārsteidz
Šis V. Solomatina paziņojums Db pārsteidza, jo vēl pērn oktobrī uz akcionāru sapulci bloķēto VN akcionāru sarakstā LNT figurēja kā 6.89 % VN publisko akciju īpašnieks.. Savukārt Rīgas Fondu biržā Db uzzināja, ka birža vērsusi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas uzmanību uz faktu, ka Avenue Emerging Markets Fund, kam tika pārdotas LNT piederošās VN publiskās emisijas akcijas, ir piederējuši vairāk kā 5% akciju (visticamāk tāpēc, ka iepriekš Avenue Emerging nav paziņots par būtiskas līdzdalības iegūšanu). FKTK norādīja, ka saskaņā ar finanšu instrumentu tirgus likumu, ja netiek paziņots par līdzdalības iegūšanu (sākot ar 5 %), komisijai ir tiesības personai izteikt brīdinājumu par prasību neievērošanu vai uzlikt soda naudu līdz 10 tūkst. Ls. Par LNT «paslēptajām» akcijām un to iespējamo pārdošanu bažas jau iepriekš pauda tā dēvēto Ventspils mēra Aivara Lemberga oponentu rokās nonākušās LNT pārstāvji. Pēc V. Solomatina sacītā, LNT piederošās VN akcijas pārdotas caur brokeri. Uz jautājumu, kāpēc tika pārdotas LNT publiskās emisijas akcijas, viņš norādīja, ka lēmums bija gandrīz gadu atpakaļ, tas bija saistīts ar izdevīgu piedāvājumu un situāciju Ventbunkerā, tur bija lēmumi Ventbunkeru pārdot, pārdot LNT un visu kompāniju,» atzina V. Solomatins. Uz jautājumu, vai tas tika darīts tāpēc, ka nebija pa prātam t.s. Lemberga cilvēkiem, viņš atbildēja apstiprinoši. Tomēr V. Solomatins uzsvēra, ka viss bija izdarīts saskaņā ar likumu, bija padomes, valdes lēmumi, novērtējumi, piedāvājumi, bija vēstules VN akcionāriem, Ventbunkers pārstāvji balsoja.
Arī slēgtās akcijas
Tāpat, izrādās, pārdoti 4.02 % LNT piederošo slēgtās emisijas akciju: pērn rudenī akcijas tikušas kārtējai ārzonu kompānijai Nibre Enterprises Corp. Tiesa, tā kā VN akciju daudzums ir zem 5 %, tad uzņēmuma ietekmi būtiski nemaina, atbilstoši Koncernu likuma prasībām šī informācija LNT vadībai nebija tūlītēji jādara zināma ne VN vadībai, ne arī jāpublisko kā citādi. V. Solomatins, jautāts par iemesliem, kāpēc pārdoti tieši 4 % VN akciju, atzina, ka tāds bijis piedāvājums. Darījums izpildīts caur brokeriem, investīciju banku, «šķiet, Igaunijas LHV», tā V. Solomatins. Pēc V. Solomatina sacītā, VN slēgtās emisijas akcijas pārdotas par nedaudz virs 2 Ls, kas tajā laikā esot bijusi virs tirgus cenas. Tiesa, biržas informācija liecina, ka zem 2 Ls robežas VN akcijas bijušas īslaicīgi septembrī un oktobra sākumā. Tomēr šī cena ir nedaudz augstāka nekā 1.84 Ls, par kādu VN akcijas izsolē pērn 5. oktobrī nopirka Vitol. Tādējādi par 4.2 milj. VN akcijām LNT guvis vismaz 8.4 milj. Ls. Igaunijā, Harjumā apgabala tiesā pieejamie materiāli liecina, ka starp LNT un LHV izveidoto Igaunijas investīciju kompāniju GILD Financial Advisory Services (GILD) bijis noslēgts aktīvu pārvaldības līgums, bet banku konta izraksti liecina, ka ap 3. novembri GILD ir pārskatījis LNT 15 milj. USD ar norādi:«atmaksa 06/10/25 aktīvu pārvaldības līgums», ziņo LETA. 15 milj. USD pēc tās dienas kursa (Latvijas Banka) ir ap 8.3 milj. Ls. Turklāt V. Solomatina Db teiktais par VN akciju pārdošanu caur LHV apstiprina faktu, ka tās īpašumā (vai turējumā) bijušas VN akcijas, ko GILD pārstāvji nolieguši, sakot, ka «noticis pārpratums» un tā rīcībā nav VN akciju. Harjumā apgabaltiesa šogad uzlikusi aizliegumu GILD rīkoties ar tās īpašumā, iespējams, nonākušajām Ventspils naftas akcijām. LHV ir viens no LNT mazākuma akcionāriem, kas kopā ar martā no amatiem atceltajiem LNT vadības pārstāvjiem vērsušies vairākās institūcijās, lūdzot izvērtēt LNT vadības maiņas likumību un valsts galvenā notāra Jāņa Endziņa rīcību, reģistrējot izmaiņas LNT vadībā.
Virs 20 milj. Ls
Tādējādi LNT kopā ar ieņēmumiem gan no VN publisko akciju, gan slēgto akciju pārdošanas guvis vismaz 22.3 milj. Ls. Pieņemot R. Meroni versiju, ka aiz šiem akciju darījumiem ir Ventspils lielais vīrs, ar ko acīmredzot domāts Aivars Lembergs (kuram uzrādītas apsūdzības par kukuļa ņemšanu, noziedzīgā kārtā iegūtu naudas līdzekļu legalizāciju un kurš atrodas apcietinājumā), un salīdzinot pēdējo pieejamo A. Lemberga amatpersonu deklarāciju, rodas jautājums, no kurienes ņemti desmitiem miljonu Ls. To, kas stāv aiz ārzonu kompānijas, kas nopirkusi LNT slēgtās emisijas akcijas, V. Solomatins nezināja. Tas, vai vēl plānotas izmaiņas LNT piederošo VN akciju daudzumā, V. Solomatins pagaidām nevarēja pateikt, jo tas atkarīgs no LNT akcionāriem un padomes lēmumiem. «Tā varētu būt, bet ir ļoti liels strīds starp Ventbunkera akcionāriem un ilgu laiku Ventbunkera valde nebija lemttiesīga, tāpēc bija neskaidra situācija,» tā viņš.
Pieder vien slēgtās
V. Solomatins norādīja, ka tagad LNT pieder vien ap 38 % VN akciju un tikai slēgtās, jo publisko vairs nav. Par to, ka LNT vairs nepieder VN publiskās emisijas akcijas, liecina arī vakar publiskotais VN akcionāru saraksts, jo iepriekš it kā nenobloķētie gandrīz 7 % VN akciju ne tikai neparādās sarakstā, bet tie arī nevar parādīties, jo, izrēķinot akciju sadalījumu, lielajiem akcionāriem kopumā pieder 90.9 % VN akciju un ņemot vērā to, ka gandrīz 4 % pieder Avenue Emerging Markets Fund, bet 0.9 % VN akciju pieder maziem akcionāriem, kuriem katram nav vairāk par 0.5 % VN akciju. Db jau vēstīja, ka turklāt Ekonomikas policija ir arestējusi LNT piederošās VN akcijas, bet netiek atklāts, cik liels ir šis akciju apjoms.