No 2015. gada 1.janvāra ierosināt likumus vai Satversmes grozījumus varēs ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju.
Izmaiņas parakstu vākšanas kārtībā vēlētāju iniciatīvām nosaka grozījumi likumā Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu, kurus galīgajā lasījumā atbalstīja 52 deputāti, bet 39 bija pret. Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāte Iveta Grigule pēc balsojuma paziņoja, ka ZZS izmaiņas neatbalsta un lūgs Valsts prezidentu likuma grozījumus neizsludināt.
Likumā paredzēts,ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju būs tiesības iesniegt Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) pilnīgi izstrādātu likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu. Pašlaik Latvijā paraksti kādai vēlētāju iniciatīvai tiek vākti divos posmos – ne mazāk kā 10 tūkstošiem balsstiesīgo Latvijas pilsoņu ir tiesības iesniegt CVK likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu, bet parakstu vākšanas otro posmu turpina CVK par valsts budžeta līdzekļiem. Lai grozījumu projektu iesniegtu izskatīšanai Saeimā, projektu jāparaksta ne mazāk kā vienai desmitajai daļai no pēdējās Saeimas vēlētāju skaita.
Likuma grozījumu pretinieki min, ka tie ierobežos demokrātiju un reāli ierosināt referendumus vairs nebūs iespējams vai arī to darīt varēs tikai miljonāri, kas varēs to atļauties. Vienlaikus tiek atzīts, ka 10 tūkst. parakstu slieksnis ir pārāk mazs. Vairāki deputāti rosināja saglabāt divu posmu sistēmu, paaugstinot pirmo slieksni – parakstu skaitu, kas nepieciešams likumprojekta vai Satversmes grozījumu projekta iesniegšanai CVK. ZZS aicināja noteikt, ka tiesības vērsties CVK ir 30 tūkst. balsstiesīgo Latvijas pilsoņu. Šis priekšlikums tomēr neguva vairākuma atbalstu. Jānorāda, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš žurnālistiem atzina, ka pietiekams slieksnis vēlētēju iniciatīvām būtu 5%.
Likums nosaka, ka katram vēlētāja parakstam 12 mēnešu laikā jābūt apliecinātam pie zvērināta notāra, novada vai pilsētas bāriņtiesā vai citā pašvaldības institūcijā, kura ir tiesīga apliecināt personas paraksta īstumu. Parakstus par likumu ierosināšanu vai Satversmes grozījumiem varēs vākt arī elektroniski.
Tāpat likums papildināts ar kārtību par Saeimas atsaukšanas ierosināšanu, kas līdz šim regulējumā netika paredzēts. Likumā paredzēta jauna nodaļa - aģitācija pirms tautas nobalsošanas un aģitācija par likumu un Saeimas atsaukšanas ierosināšanu, nosakot, ka aģitāciju var veikt ikviena fiziskā, juridiskā persona un iniciatīvas grupa, ievērojot likumā noteiktās prasības.