Tas ir vājas kvalitātes dokumenta projekts ar «vairāk nekā dīvainu» jautājumu loku, par ko būtu rīkojams referendums, secina Ventspils mērs Aivars Lembergs.
DB jau rakstīja, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais likumprojekts paredz iespēju rīkot pašvaldību referendumus par nozīmīgu infrastruktūras objektu īstenošanu, izņemot par valsts nozīmes infrastruktūras objektiem; pašvaldības ilgtspējīgas attīstības stratēģiju; publiskajā apspriešanā nodotu jautājumu, ja pašvaldība nav ņēmusi vērā publiskās apspriešanas rezultātus; domes atlaišanu. Iebildumus pret likumprojektu izteica gan pašvaldību, gan investoru pārstāvji.
Lielākā daļa no rietumu valstīm ir izvēlējušās konsultatīvo referendumu veidu, norāda Lembergs. Viņaprāt, Latvijā tādi nav nepieciešami, «jo esošais tiesiskais regulējums, kā arī pašvaldības politiskā griba un brīva iniciatīva jau šobrīd pieļauj visdažādākos konsultēšanās veidus un iespējas ar iedzīvotājiem».
Savukārt VARAM piedāvātais likumprojekts paredz lemjošā referenduma veidu, t.i., pašvaldībai saistošu lēmumu par vai pret kaut ko. Taču Lembergam grūti izprast, kāpēc tieši šie jautājumi būtu referendumā izlemjami, jo, sekojot Eiropas pieņemtajai praksei, «referendumu pēc būtības var organizēt par jebkuru jautājumu, kas ietilpst pašvaldību autonomajā kompetencē vai atbildības sfērā». Viņaprāt, no VARAM piedāvājuma izriet, ka nacionālajā līmenī būtu rīkojams referendums par Valdības deklarāciju un rīcības plānu vai Nacionālo attīstības plānu. «Nav izprotams, kā likuma autori ir iedomājušies balsošanu par pašvaldības stratēģiju, kas, pirmkārt, ir dokuments ar pašvaldības attīstības detalizētu struktūru, daudzveidīgiem aspektiem un nepārtrauktu nepieciešamību to koriģēt un pilnveidot,» norāda Lembergs.
Db.lv jau rakstīja, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs paļaujas uz cilvēku spēju pragmatiski un racionāli analizēt investīciju projektu lietderību un nozīmi, «tāpēc satraukumam, ka bez izvērtēšanas un diskusijas tiks noraidīti visi investīciju piedāvājumi, nav pamata.» Tāpat viņš neredz pamatu bažām par pašvaldību darba paralizēšanu, jo « paredzēts pietiekami augsts slieksnis to cilvēku skaitam, kas nepieciešams jebkura referenduma ierosināšanai, bet nobalsošanā par domes atlaišanu noteikts lielāks balsotāju kvorums – lēmums būs pieņemts, ja par to nobalsos vismaz divas trešdaļas no pēdējās domes vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita».
Tikmēr domes atlaišana kā referenduma jautājums tiek praktizēts tikai vienā valstī Eiropā – Rumānijā, norāda Lembergs. Tā kā referendumu biežumu nav iespējams prognozēt, sekojoši plānot izdevumus, tad finansējums būtu jāparedz nevis no pašvaldību, bet valsts budžeta, uzskata Ventspils mērs.