Ventbunkera padomes priekšsēdētājs pieļauj, ka LNT pazaudētās akcijas uzņēmumam tiks atgrieztas. Šodien paredzēta Ventspils naftas (VN) akcionāru sapulce, kurā varu uzņēmumā, visticamāk, pārņems starptautiskā naftas un gāzes kompānija Vitol Group. Ventbunkera padomes priekšsēdētājs Rudolfs Meroni ekskluzīvā intervijā Db Šveicē skaidro savu redzējumu uz notiekošo, un norāda, ka VN akciju pārdošana, ko veikusi iepriekšējā LNT vadība, nodarījusi vismaz 100 miljonu Ls zaudējumus.
Jau šopiektdien 27. aprīlī paredzēta Ventspils naftas (VN) akcionāru sapulce. Kādas ir jūsu prognozes - kas tad īsti notiks 27. aprīlī?
Jāsaka uzreiz - šobrīd ir teju neiespējami precīzi prognozēt, kas varētu notikt VN akcionāru sapulcē. Šobrīd var vienīgi spekulēt un prognozēt aptuvenos procesus. Balstoties uz informāciju, ko esam savākuši pēdējā dienās, jāatzīst, ka šobrīd ir vairākums akciju. Līdz šim vairākums piederējis LNT, tomēr tagad situācija ir kardināli mainījusies, un ar to mums būs jārēķinās akcionāru sapulcē. Vitol
Mums nācās uzzināt, ka pretlikumīgā veidā LNT bijusī vadība - Vladimirs Krastiņš, Vladimirs Solomatins, Mamerts Vaivads - ir pārdevusi divas akciju paketes aptuveni 11% apjomā (1) - pēc būtības tās LNT vienkārši tikušas nozagtas un atņemtas pretēji akcionāru vairākuma interesēm. Pie tam šīs akcijas tika pārdotas par cenu, kas neatbilst to patiesajai vērtībai. (2)
Kāda tad ir šo akciju patiesā vērtība? Vai tad biržas indekss to neparāda?
Redziet, to patiesībā ir ļoti grūti pateikt. Lai arī no vienas puses ir zināma biržas cena, tomēr, ja runa ir par akciju paketi, kas var nodrošināt kontroli pār uzņēmumu un ir tik stratēģiski svarīga, tad šādai paketei ir milzīga papildu vērtība. Tās cenai pēc visā pasaulē pieņemtas biznesa prakses vajadzētu būt krietni lielākai. Ja pieļaujam, ka šādas paketes vertība pēc biržas būtu kādi 50 milj. ASV dolāru, tad kontrolpaketi nodrošinošām stratēģiskām akcijām ir vismaz trīskārša vērtība -150 milj. ASV dolāru. Tāpēc caur šīm kriminālajām transakcijām, ko veica bijusī LNT vadība, uzņēmumam ir nosmelta nauda mazākais 100 miljonu ASV dolāru apjomā.
Bet kāda veidā tad var tā vienkārši pazust akcijas?
Mums ir nopietnas aizdomas, ka tas daļēji ir noticis sadarbība ar Endrū Beikeru (Andrew Baker), kurš ir kompānijas Global Oil Services vienīgais vadītājs! ·is uzņēmums savukārt ir LNT akcionārs, tāpēc var teikt, ka Beikers ir cilvēks no iekšienes (insider). Mēs uzskatām, ka Beikers, kurš uzturas Lihtenšteinā, ir līdzvainīgs, ka LNT ir zaudējis vismaz 100 miljonus dolāru vai pat latu.
Otra akciju pakete, kas arī bija LNT iepriekšējās vadības kontrolē, nonākusi ofšorkompānijai Nibre Enterprises Corp., kas ir saistīta ar pārdevēja pusi pārstāvošiem cilvēkiem.
Vai LNT pieļauj iespēju mēģināt piedzīt jūsu minētos zaudējumus, kas esot nodarīti uzņēmumam?
Komerciālie zaudējumi, ko LNT guvis šo akciju nozagšanas dēļ ir vismaz 100 miljoni latu - iespejams pat, ka vairāki simti miljoni latu. Šobrīd runa nav par to, lai atgūtu un pieprasītu atpakaļ zaudēto naudu. Mūs interesē atgūt zaudētās akcijas reāla formā. Ja mums izdosies pierādiīt, ka akcijas LNT tika pretlikumīgi noņemtas, tad arī šo akciju vēlākajiem pircējiem tās būs jāatgriež. Es esmu pat gatavs saderēt, ka agri vai vēlu šīs akcijas atgriezīsies LNT īpašumā.
Cik ilgā laikā tas varētu notikt?
Cik ātri tas notiks - uz šo jautājumu ir grūti atbildēt. Iespējams, tas ilgs vairākus mēnešus. Bet esmu pārliecināts, ka tiks veikta rūpīga izmeklēšana šajos jautājumos.
Bet skatoties kopumā - vai jūs rēķināties, ka VN akcionāru sapulcē varu uzņēmumā pārņems Vitol?
Es domaju, ka notiekti. Viņi iegūs vairākumu VN padomē. Vēl divas vietas padomē varētu dabūt bijušā lielā Ventspils vīra cilvēki. Arī LNT iegūs savu proporcionālo daļu, bet tikai atbilstoši tai piederošiem 38% akciju. Ja vien nebūs vēl kādi negatīvie pārsteigumi un neizrādīsies, ka mums akciju nav vispār.
Ir jāpieņem, ka vairākums akciju šobrīd pieder Vitol Group. Līdz ar to vairākums no uzņēmuma valdes un padomes būs draudzīga Vitola Group. Diemžēl VN vadība un Olga Pētersone ilgstoši liedza LNT pārstāvjiem un Ventbunkera pārstāvjiem informāciju, cik tad daudz akciju vēl ir reģistrēti zem LNT. Tāpēc arī ilgstoši mums nemaz nebija skaidrs, vai LNT maz vēl piederēja akcijas.
Ko tādā gadījumā šobrīd grasās darīt Ventbunkers, lai aizstāvētu savas intereses?
Es esmu pārliecināts, ka visi šie notikumi, kā rezultātā būtiski tika samazināta LNT līdzdalība VN, tiks izmeklēti. Šai izmeklēšanai tad arī būs jānoskaidro, kas un kā patiesībā notika - kurš ko zin, un kurš bijis nelikumību veicējs.
Kā īsti bija ar varas pārņemšanu LNT martā? Jūsu oponenti norāda, ka tā bijusi pretlikumīga!
Tas notika pilnīgi legālā veidā - kontroles pārņemšanā LNT netika pieļauta neviena pretlikumīga rīcība. (5) Nevaru nosaukt precīzus datumus, tomēr pēc manas atmiņas pērn septembrī vecā LNT vadība sasauca akcionāru sapulci. Šajā sapulcē pilnīgi pretlikumīgā veidā netika pielaists Ventbunkera pārstāvis. Viņu vienkārši neielaida iekšā sapulcē. Tāpēc Ventbunkera pārstāvis paralēli tajā pašā ēkā noturēja savu akcionāru sapulci - pie tam šajā sapulcē tika pārstāvēts LNT akcionāru vairākums. Paralēlā sapulce bija jārīko gluži vienkārši tāpēc, ka Ventbunkers netika pielaists pie LNT toreizējās vadības sasauktās sapulces. Ventbunkera pārstāvja sapulce gan drīz tika pārtraukta. Bet dienu pirms vecās LNT vadības nomaiņas 20. martā šī iesāktā sapulce tika pabeigta - pēc būtības tā bija iepriekš nepabeigtā akcionāru sapulce. Un tajā tad arī tika nosaukts jaunais padomes priekšsēdētājs un vadība, kas tika reģistrēts Uzņēmumu reģistrā (UR). Pārsteidzoši ātri tas viss notika tikai priekš vecās LNT vadības un "Ventspils lielā vīra" grupējumam.
Starp citu, lai noņemtu pēdējās šaubas par pašreizējās LNT vadības likumību, mums otrdien notika vēl viena LNT akcionāru sapulce, kurā vēlreiz tika apstiprināta pašreizējā holdinga vadība.
Ir paredzets, ka 30. aprīli notiks vēl viena LNT akcionāru sapulce, kuru iepriekš vēl sasauca vecā LNT vadība. Un tajā trešo reizi tiks apstiprināta uzņēmuma vadība, tādējādi noņemot pēdjās šaubas. Otrdienas LNT akcionāru sapulcē piedalījās LNT akcionāru vairākums - Ventbunkers, Ventrans Rīga un vēl viens mazais akcionārs. Pirms iepriekšējās vadības atcelšanas Vladimirs Solomatina kungs vēl paspēja sasaukt 30. aprīļa akcionaru sapulci, tāpēc būs vēl šī trešā sapulce. Un, protams, ka gan Ventrans Rīga un Ventbunkers tajā piedalīsies un pārstāvēs savas intereses.
Šobrīd vairs neviens godīgā ceļā nevar apgalvot, ka pašreizējā LNT vadība ir pretlikumīga - akcionāru vairākums to apstiprinājis nu jau otro reizi un apstiprinās arī trešo. Vienīgie, kas apšauba pašreizējo LNT vadību, ir grupējums ap "lielo Ventspils vīru".
Bet kā ir ar neseno LNT akciju arestu? Kā tas var ietekmēt Ventbunkera plānus un turpmāko rīcību? (6)
Man diemžēl šobrīd nav precīzas informācijas par to, cik liela daļa LNT piederošo VN akciju ir arestēta. Ceru, ka ir arestēti tie 38% akciju. Skumji, ka bijušās LNT vadības dēļ viens no valsts lielākajiem holdingiem nevar droši zināt, kas ir viņu aktīvi, jo daļēji tie ir nozagti.