Ārējie riski bremzēs kreditēšanas kāpumu, lai gan mērenu pieaugumu uzņēmēju kreditēšanā varam sagaidīt arī nākamajos mēnešos, paredz Latvijas Bankas ekonomists Vilnis Purviņš.
Latvijas tautsaimniecības attīstību ārējās vides augsto risku apstākļos turpina veicināt arī naudas piedāvājuma stabilitāte un uzņēmējdarbības kreditēšanas aktivizēšanās šā gada aprīlī. Gan kredītu ieplūde uzņēmumu sektorā, gan iedzīvotāju tēriņi veicinājuši uzņēmumu noguldījumu kāpumu bankās, kamēr mājsaimniecību sektors vairāk izvēlējies patērēt, kā arī turpinājis virzīt savus uzkrājumus kredītu atmaksai, tādēļ šī sektora noguldījumu pieaugums bijis minimāls.
Kopumā līdzīgas tendences gaidāmas arī turpmākajos mēnešos, jo ārējie riski bremzēs kreditēšanas kāpumu, lai gan mērenu pieaugumu uzņēmēju kreditēšanā varam sagaidīt arī nākamajos mēnešos. Vien maijā monetāro rādītāju līmeni vēl samazinās AS Latvijas Krājbanka datu izslēgšana sakarā ar kredītiestādes licences anulēšanu šai bankai.
Kā liecina Latvijas Bankas dati, aprīlī naudas piedāvājums paaugstinājies virs marta salīdzinoši zemā līmeņa, atkal atgriežoties nedaudz virs pērnā gada vidējā rādītāja – aprīlī naudas kopapjoms apgrozībā pārsniedza 2011. gada atbilstošā mēneša līmeni par 1,5%. Nedaudz pieauga gan banku piesaistīto noguldījumu atlikums, gan skaidrās naudas pieprasījums, savukārt izsniegto kredītu atlikums mēneša laikā samazinājās tikai par 0,2%, kas ir niecīgākais sarukums pēdējo astoņu mēnešu laikā.
Kredītu kopējais atlikums aprīlī samazinājās tikai par 20 milj. latu, toties pieauga uzņēmumu kreditēšana. Neliels samazinājums bija vērojams vien eiro izsniegto kredītu portfelī, bet auga kreditēšana gan latos, gan pārējās valūtās. Arī kredītu gada sarukuma temps uzlabojās līdz 10,3%, bet, koriģējot to ar martā notikušā kredītiestāžu skaita samazinājuma ietekmi, kredītu gada samazinājuma temps bija tikai 6,8%.
Naudas rādītājs M3, kas raksturo skaidrās un bezskaidrās naudas apjomu ekonomikā, aprīlī pieauga par 0,6%. Banku piesaistīto iekšzemes noguldījumu atlikums aprīlī palielinājās par 0,5% gan uz uzņēmumu, gan mājsaimniecību latu noguldījumu rēķina. Savukārt skaidrās naudas apjoms apgrozībā ārpus bankām palielinājās par 0,7%.