Vairāk nekā pusei (55%) darbinieku uzņēmumos ar ļoti zemu digitalizācijas līmeni vismaz vairākkārt mēneša laikā ir sajūta, ka viņi strādā pārāk daudz, un aptuveni trešdaļa (28%) to izjūt katru dienu.
Aptauja par darba ņēmēju labbūtību skaidri apliecina ciešo saikni starp apmierinātību ar darbavietu, veicamo darbu un digitalizāciju.
Eiropas Komisijas Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksā (DESI) Latvija digitālās attīstības jomā jau vairākus gadus turpina lejupslīdi. Viens no veidiem, kā šo situāciju būtiski mainīt, ir uzņēmumu procesu digitalizācija ar Eiropas Savienības (ES) līdzekļu atbalstu.
Tikai 5% Latvijas darba ņēmēju vērtē automatizācijas līmeni savās darbavietās kā ļoti augstu, kur gandrīz visi iespējamie procesi ir digitalizēti. 23% uzskata, ka digitalizācijas līmenis ir augsts, jo lielākā daļa procesu ir automatizēti. 35% novērtē to kā vidēju, 26% - kā zemu, un 11% apgalvo, ka digitalizācijas līmenis ir ļoti zems, jo gandrīz visus darbus ir nepieciešams veikt manuāli.
“Darbinieku labbūtība un digitalizācijas procesi ir vieni no pēdējo gadu darba devēju prioritātēm, ko apliecina arī interneta personāla atlases uzņēmuma “Alma Career Latvia” (iepriekš “CV-Online Latvia”) ikgadējās darba devēju aptaujas. Veiksmīgi digitālie procesi var samazināt darbinieku stresa līmeni, samazinot manuālo un atkārtoto uzdevumu skaitu, ļaujot koncentrēties uz svarīgākiem un radošākiem darbiem un izmantot labāku resursu pārvaldību, kā arī uzlabo darba un privātās dzīves līdzsvaru, piemēram, attālinātā darba rīki ļauj izvēlēties strādāt elastīgāku darba laiku. Tāpat tas var paaugstināt sadarbību un komunikāciju, ātrākai saziņai un efektīvai informācijas apmaiņai,” stāsta “Alma Career Latvia” mārketinga un komunikācijas vadītāja Krista Roziņa.
Darbinieki, kuri savu darbavietu digitalizācijas līmeni vērtē augstāk, ir arī apmierinātāki ar savu darba devēju kopumā. 71% no respondentiem, kuri vērtē digitalizāciju kā ļoti augstu, ir apmierināti vai ļoti apmierināti ar esošo darbu. Turpretī tikai 40% no tiem, kuri novērtē digitalizācijas līmeni kā zemu, un 25% no tiem, kuri to uzskata par ļoti zemu, ir apmierināti ar savu darbavietu.
"Digitalizācija ne tikai paaugstina uzņēmuma konkurētspēju, bet arī palīdz noturēt talantus, kas ir liels izaicinājums personāla vadībā. Īpaši svarīgi tas ir uzņēmumiem, kuru darbinieki var izvēlēties strādāt starptautiskos uzņēmumos attālināti vai ir augsti pieprasīti Latvijas darba tirgū," skaidro “Visma Enterprise” vadītāja Antra Zālīte.
DESI (Digitālās Ekonomikas un Sabiedrības indekss) dati liecina, ka Eiropas Savienības finansējums digitālās pārveides atbalstam ir mērāms miljardos eiro, kas varētu būtiski paātrināt digitalizāciju un sniegt ekonomikas uzlabojumus arī Latvijā. "Lielie uzņēmumi bieži vien ir priekšgalā digitalizācijas procesā, bet arī mazie uzņēmumi var izmantot tehnoloģijas, lai pieņemtu labākus biznesa lēmumus un uzlabotu mijiedarbību ar klientiem un darbiniekiem," uzsver Zālīte.
Darba ņēmēju labbūtības aptauju organizēja interneta personāla atlases uzņēmums SIA "Alma Career Latvia" un IT uzņēmums "Visma". Aptauja tika veikta interneta vidē un norisinājās šī gada sākumā, kopumā iegūstot 1 847 Latvijas darba ņēmēju viedokli.