Krievijas dabasgāzes gigants Gazprom ir neefektīvi vadīta korumpēta kompānija, kas nespēj paredzēt krīzes izraisītas gāzes patēriņa izmaiņas un konkurēt starptautiskajā tirgū. Tā Gazprom raksturo ASV diplomāti, citējot Wikileaks publicētos dokumentus, ziņo Vedomosti.
Gazprom galvenie uzdevumi ir, pirmkārt, nodrošināt Krievijas iedzīvotājiem dabasgāzi par zemu cenu un, otrkārt, pildīt savas sociālās apņemšanās, ieskaitot, iesaistīšanos labdarībā. Tā kāds «augsta ranga» Gazprom vadītājs norādījis ASV diplomātiem tikšanās laikā 2008. gada septembrī. Kad ASV pārstāvji piesardzīgi painteresējās par kompānijas vērtības palielināšanu un tirgus daļu, Gazprom pārstāvis piemetinājis vēl trešo būtisko Gazprom uzdevumu - «stiprināt kontroli pār pasaules energoresursiem».
Wikileaks publicētajos dokumentos par Krieviju un tās kompānijām bieži sastopami tādi vārdi kā birokrātija, korupcija un mafija, turklāt informācijā par Gazprom šīs trīs lietas uzsvērtas jo īpaši. «Gazprom ir tieši tas, kas tiek sagaidīts no valstij piederošas monopola kompānijas, kas sēž uz dabas resursiem milzīgos apmēros – politiski motivēts, neefektīvs un korumpēts uzņēmums,» teikts vēstulē, ko 2009. gada 10. jūlijā uz dzimteni nosūtījis ASV sūtnis Krievijā Džons Baierlijs. Vēstulē tiek uzsvērts, ka uzņēmums nav spējis izskaust Padomju Savienības mantojumu, un tas joprojām darbojas savu politisko īpašnieku interesēs.
Šim ASV diplomāta atzinumam piekrīt arī vairāki Rietumu analītiķi. Atsevišķi ekonomisti jau sen norādīja, ka Gazprom vadītāji ir pārspīlējuši pieprasījumu Eiropā, kā rezultātā Gazprom tirgus kapitalizācija samazinājās no 350 miljardiem ASV dolāru līdz 150 miljardiem dolāru. «Gazprom nebija gatavs neizbēgamajam pieprasījuma kritumam Eiropā,» norādīja ASV diplomāts, piebilstot, ka kompānija arī neizvērtēja sekas zemākam sašķidrinātās gāzes importam Eiropas valstīs.
«Ja Gazprom būtu starptautiska tirgus kompānija, izmaiņas dabasgāzes patēriņā kompānijai nebūtu tik dramatiskas. Taču Gazprom nevar uzskatīt par kompāniju, kas spētu konkurēt starptautiskajā tirgū, neskatoties uz lielākajām dabasgāzes rezervēm pasaulē. Tas [Gazprom] ir PSRS Dabasgāzes rūpniecības ministrijas relikts, kurā lielā mērā viss notiek pēc tiem pašiem kanoniem,» teikts kādā citā ASV ziņojumā.