Reģioni savās attīstības vīzijās saredz arī turpmāku iedzīvotāju skaita kritumu, kas atsauksies uz ekonomikas izaugsmes tempu, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Iedzīvotāju skaits ir svarīgs attīstības resurss, kas pēdējos gados valstī pieturas ar mīnusa zīmi. Piemēram, Latgales reģions katru gadu zaudē ap 5 tūkst. iedzīvotāju. Tendence sarukt ir arī galvaspilsētā un Pierīgā dzīvojošo skaitam, lai gan Rīgas plānošanas reģions (RPR) pēc ekonomiskajiem un sociālajiem rādītājiem ir lielākais reģions ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā. Un tikai te prognozē par kripatu augšupejošāku iedzīvotāju skaita līkni uz 2030. gadu.
«Protams, var dzīvot ar sarūkošu iedzīvotāju skaitu, bet tad arī ekonomika aug lēnāk, un tā ir citādāka,» norāda Swedbank Latvija galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks. Viņš izpētījis Latvijas ekonomikas izaicinājumus turpmākajiem gadiem un par demogrāfijas tendencēm secina – ja strauji nepieaugs dzimstība, nenotiks apjomīga reemigrācija vai kvalificēta darbaspēka imigrācija (kas no valsts puses patlaban īpaši stimulēta netiek), tad esošās politikas ietvaros iedzīvotāju skaits tikai mazināsies.
Analizējot līdzšinējo situāciju un plānojot reģiona un pašvaldību attīstību līdz 2030. gadam, samērā optimistiska ir Zemgale, kas paredz iedzīvotāju skaita samazinājumu tikai par nepilnu tūkstoti un cilvēki dzīvos pilsētās un laukos aptuveni vienādās proporcijās – puse uz pusi, informē Zemgales plānošanas reģiona (ZPR) Attīstības nodaļas telpiskās attīstības plānotāja Līva Meļķe Tropiņa.
Visu rakstu Vīzijās progresējošs iedzīvotāju skaita kritums lasiet 8. augusta laikrakstā Dienas Bizness.