Šogad desmit mēnešos iebraukušo viesstrādnieku skaits pārsniedzis 4 000.
To liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati. Pēdējo dažu mēnešu laikā par vairāk nekā 2 000 audzis Latvijā darba nolūkos iebraukušo ārvalstnieku skaits. Līdz ar to priekšlaikus piepildījusies jau iepriekš Db izteiktā prognoze, ka līdzšinējā ārvalstu darbaspēka pieplūduma tendence vedina domāt, ka līdz gada beigām, salīdzinot ar 2006. gadu, ārvalstnieku skaits varētu dubultoties. Jau ilgāku laiku valdībā notiek diskusijas par Iekšlietu ministrijas izstrādāto koncepciju, kas paredz atvieglot ar darbaspēka ievešanu no trešajām valstīm saistītās birokrātiskās procedūras un samazināt nodevas par ievešanu. Otrdien valdība kārtējo reizi koncepcijas izskatīšanu atlika, tādējādi samazinot iespēju, ka grozījumi normatīvajos aktos varētu tikt izstrādāti līdz gada beigām. Kā norāda Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle, no Latvijas pašlaik ir izbraukuši ap 90 000 ekonomiski aktīvo iedzīvotāju, savukārt ārvalstu darbinieki Latvijā oficiāli ir ap 2000. Viņa gan atzīst, ka realitātē šis skaits varētu būt līdz 4000, jo šobrīd aptuveni 17 % no nodarbinātajiem strādā nelegāli, no tiem 10 % ir viesstrādnieki. «Ir skaidrs, ka Latvija nespēj apmierināt vietējās tautsaimniecības pieprasījumu pēc darbaspēka, taču straujš ārvalstu darbinieku pieaugums nav gaidāms, jo Latvijā nav izstrādāta ne migrācijas, ne integrācijas politika,» norāda E. Egle. Viņasprāt, pat tad, ja tiks pieņemta koncepcija, kas paredz atvieglot administratīvas procedūras un izmaksas trešo valstu darbaspēka izmantošanai Latvijā, kuru pagājušajā mēnesī akceptēja MK komiteja, tās efektu varam gaidīt ne ātrāk kā pēc diviem gadiem, kas nozīmē, ka spiediens uz atalgojuma paaugstināšanu turpinās pieaugt. E. Egle uzsver, ka nepareiza valsts politika attiecībā uz ārvalstu darbaspēka piesaisti un integrāciju arī uzskatāma par galveno iemeslu ievērojamajam nelegāli nodarbināto skaitam valstī. «Pagaidām, ņemot vērā nepamatoti augstās administratīvās nodevas un citas izmaksas, viesstrādnieki uzņēmējiem sanāk dārgs prieks.»
Viesstrādniekus piesaista, lai disciplinētu vietējos
«Par ārvalstu darbaspēka ievešanu sākām domāt jau pirms gada, jo darba tirgus sāka strauji mainīties - nācās saskarties ar algas pieaugumu, nevarējām iekļauties tāmēs, jo sevišķi projektos, kas bija ilgāki par 10 mēnešiem, un paredzēt, kas notiks nozarē pēc pusgada, bija ļoti grūti, situācija mainījās ne tikai mums, bet arī apakšuzņēmējiem,» tā stāstu par to, kā līdz SIA Orions Celtniecības Kompānija būvlaukumam nonākuši pieci bulgāru celtnieki, pēc profesijas mūrnieki, iesāk SIA Orions Celtniecības Kompānija valdes loceklis Igors Tarkovs. Viņš norāda, ka situācija bija izveidojusies tāda, ka darbinieki sāka diktēt noteikumus, norādot, ka gadījumā, ja darba devējs nepildīs viņu prasības, tie pāries uz citu uzņēmumu, kurā viņus sagaidītu atplestām rokām, vai arī strādās kā privātmāju būvnieki. Saistībā ar privātmāju būvniecību I. Tarkovs izsakās skarbi, atzīmējot, ka tur būvniecībai tiek algoti strādnieki no ielas, kuri neko nesaprot no būvniecības un saņem samaksu par darbu skaidrā naudā, kas ir divas līdz trīs reizes lielāka, nekā oficiāli strādājot kompānijā. «Tas, ka šādi cilvēki, kas neko nezina par būvniecību, saņem 1000 Ls un vairāk, nav normāli,» tā viņš.
Ukraina neuzrunā
Pērn rudenī ar domu meklēt risinājumu situācijai I. Tarkovs devies komandējumā uz Kijevu, kur pēc viņa teiktā notiek ļoti strauja būvniecības attīstība, taču tur darbaspēka meklējumi beigušies neveiksmīgi, jo turienes būvnieki ar vērā ņemamām prasmēm jau sen ir atraduši darbu Kijevā vai Maskavā. «Es aizbraucu uz Ukrainu, savācu informāciju, bet, ņemot vērā to, ka, ievedot viesstrādniekus no turienes, mums tika izteikts ekonomiski neizdevīgs piedāvājums, kas prasīja daudz līdzekļu un 3-5 mēnešus dokumentu kārtošanai, kas bija jāveic mums pašiem, ar Ukrainu mums nekas nesanāca,» tā I. Tarkovs.
Šoks vietējiem
Pavisam nesen I. Tarkovs ticies ar kādu draugu, kurš arī nodarbojas ar būvniecību, viņš pastāstījis, ka izmantojis iespēju ievest viesstrādnieku darbaspēku no Slovākijas. Pēc drauga teiktā, kura vārdu gan I. Tarkovs neatklāj, efekts esot bijis graujošs - ne tādēļ, ka strauji pieauguši būvniecības tempi, bet gan tādēļ, ka vietējie darbinieki pamanījuši, ka darba devējam ir alternatīva darbaspēka piesaistē, pārstājuši diktēt savus noteikumus un sākuši strādāt daudz ātrāk un daudz kvalitatīvāk. «Nolēmām iet to pašu ceļu,» stāsta I. Tarkovs. Darbaspēka ievešanai nolemts izmantot SIA CEF Recruitment pakalpojumus. Šī kompānija piedāvājusi divus variantus - Rumāniju un Bulgāriju, no Bulgārijas darbiniekus bija iespējams ievest ātrāk. Orions Celtniecības Kompānija ar CEF vienojusies par piecu bulgāru strādnieku ievešanu. Lai gan ievešana nedaudz aizkavējusies un sākumā Latvijā ieradušies tikai trīs strādnieki, nu jau Orions būvlaukumā strādā visi pieci. «Ieraugot Bulgāru viesstrādniekus, uzņēmuma vietējie darbinieki bija šokā,» smejoties saka I. Tarkovs. Viņš atklāj, ka kopumā efekts ir ļoti pozitīvs. «Ieraugot bulgārus, visi jautājumi beidzās, tika mūrēts tik, cik nepieciešams, nevis tik daudz, cik gribas,» tā I. Tarkovs. Lai gan par kopējām izmaksām attiecībā uz viesstrādnieku apmaksu I. Tarkovs runā atturīgi, viņš norāda, ka, ja jāsalīdzina kubikmetrs mūra, ko izgatavo vietējais strādnieks, un kubikmetrs mūra, ko izgatavo bulgāru viesstrādnieks, otrais sanāk lētāk.
Ļauj ietaupīt
Nenosaucot konkrētus skaitļus, I. Tarkovs atklāj, ka viesstrādnieki darba apmaksas ziņā ir par 10-15 % lētāki nekā vietējie darbinieki. «Vēloties ierobežot visatļautību, kas sāka veidoties, mēs gribējām dabūt darbaspēku, kas strādātu, taču līdz ar to mēs esam panākuši arī krasu attieksmes maiņu no vietējo strādnieku puses, esam nodrošinājuši disciplīnu,» tā I. Tarkovs. Jautāts, vai tuvākajā laikā tiek plānots ievest vēl kādu ārvalstu strādnieku, viņš norāda, ka mērķis celt darba efektivitāti ir panākts un pagaidām jaunus viesstrādniekus piesaistīt netiek plānots.
Dalīta atbildība
Bulgāru viesstrādnieki Latvijā tiek nodrošināti ar dzīves vietu, par kuru būvkompānija mēnesī maksā 50 Ls + komunālie maksājumi par katru darbinieku, uz darbu un no darba viesstrādnieki kopā ar vietējiem strādniekiem tiek nogādāti ar vienu autobusu. «Bulgārus plānots nodarbināt vismaz četrus mēnešus, kā to nosaka ar CEF Recruitment noslēgtais līgums, ja mūs apmierinās darba kvalitāte, līgums tiks pagarināts un, ja arī bulgāri pagarinās līgumu ar CEF Recruitment, tad turpināsim sadarbību,» tā I. Tarkovs. Sarunā ar Db Orions Celtniecības Kompānija būvdarbu vadītājs Viktors Lazdups, kura pārraudzībā strādā Bulgārijas viesstrādnieki, norāda, ka paveiktais darbs ir labā kvalitātē, līdzās esošajiem pienākumiem bulgāru strādnieki varot veikt arī citus būvdarbus.