Aizbraukušie tautieši iecirtuši robu darba tirgū, un pašlaik darbaspēka izsīkums vērojams vairākās nozarēs; izskan aicinājumi ievest viesstrādniekus gan no bijušajām PSRS valstīm, gan no eksotiskām zemēm
«Lauksaimniecība jau ilgstoši izjūt darbaspēka nodrošinājuma problēmu. Īpaši aktuāli tas ir dārzeņkopības un augļkopības sektorā. Daudzi dārzkopji jau pagājušajā gadā ar grūtībām novāca ražu, jo nebija, kas strādā,» DB apgalvo biedrības Zemnieku saeima (ZSA) valdes locekle un kooperatīva Mūsmāju dārzeņi vadītāja Edīte Strazdiņa. «Kamēr saimniecības nebūs spējīgas samaksāt konkurētspējīgu atalgojumu, tikmēr situācija neuzlabosies, tāpat kā jebkurā citā nozarē. Kā saimniecības padarīt spējīgas atalgot labu un kvalitatīvu darbinieku – tas jau ir daudz kompleksāks jautājums,» papildina Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāve Krista Garkalne.
«Mūsu zemnieki varētu raudzīties uz strādniekiem no bijušajām Padomju savienības valstīm, taču tas nav tik vienkārši, jo ir dažādas problēmas, kas saistītas ar darba atļauju un citu dokumentu kārtošanu,» vērtē Latvijas lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons. «Tomēr, pirms nopietni apspriežam viesstrādnieku darbaspēka piesaistīšanu lauksaimniecībai, vērsīšu uzmanību uz to, ka vēl nav izsmeltas visas iespējas piesaistīt vietējo,» piebilst LLKA vadītājs.
Latvijas Augļkopju asociācijas vadītāja Māra Rudzāte uzskata, ka pienācis brīdis, kad lauksaimnieki spiesti izspēlēt viesstrādnieku kārti. «Pavasarī pilnībā var iztikt ar vietējiem sezonas strādniekiem. Taču ražas vākšanas periodā, kad no svara ir katra diena un stunda, kā drošības spilvens nepieciešami viesstrādnieki. Turklāt vietējie ražas vācēji bieži vien uz laiku pazūd, piemēram, ja tiem svinami kādi svētki,» stāsta M. Rudzāte. «Ārzemnieki sezonas strādnieki ražas vākšanas laikā šogad tiks nodarbināti 65 darba dienas, un nopelnītā nauda ir apmierinoša, ja kārtīgi un uzcītīgi strādā. Samaksa ir līdzvērtīga mūsu strādniekiem. Darba tirgus kropļošana nenotiek,» norāda Latvijas galvenā augļkope.
«Ja cilvēks ir ieradies strādāt no citas valsts, kurā ekonomiskā situācija ir vēl sliktāka nekā Latvijā, attieksme pret darbu ir daudz nopietnāka,» atzīmē E. Strazdiņa. «Šāds darbinieks novērtē gan apmaksāto ceļu, gan piešķirto dzīvošanas vietu un ēdināšanu. Darbinieki, kas iebrauc, piemēram, no Ukrainas, Bulgārijas vai Uzbekistānas, ir gatavi čakli strādāt, turklāt ar savu darbu veic ieguldījumu Latvijas ekonomikā,» turpina E. Strazdiņa. «Tāpēc jāatzīst, ka, līdzīgi kā celtniecībā, viesstrādnieki no ekonomiski vājākām valstīm varētu būt viens no reālākajiem risinājumiem sezonas darbu paveikšanai lauksaimniecībā.
Plašāk lasiet rakstā Gatavi izspēlēt viesstrādnieku kārti trešdienas, 3. jūnija, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!