Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Naftas cenas oktobrī piedzīvojušas straujāko kritumu mēneša laikā pēdējos 25 gados, raksta laikraksts Dienas bizness.Cenu kritums sasniedz rekordu

Iepriekšējā mēnesī Amerikas vieglās naftas WTI cena nākotnes darījumiem pazeminājās par 32.6%, kas nav noticis kopš melnā zelta tirdzniecības sākuma Ņujorkas biržā 1983. gadā. Kā galvenais iemesls tam tiek minēts recesijas sākums ASV (sk.Db 3.11,), kā dēļ pieprasījums pēc ogļūdeņražiem to lielākajā patērētājekonomikā krītas. Naftas patēriņš rūk arī Eiropā.

Kā vēl viens iemesls krasajam naftas cenu kritumam oktobrī tiek minēta arī panika tirgū - investori masveidā izņem no tā naudu. "Problēmu avots ir spekulācijas ar naftu. Dažbrīd, kad naftas fiziskais piedāvājums bija 67 miljoni barelu dienā, tirdzniecības apgrozījums pārsniedza trīs miljardus barelu," nesen sašutumu pauda naftas karteļa OPEC ģenerālsekretārs Abdala al Badri. "Viņi pārdeva naftu, kuras nebija, un tas turpinājās vairākus gadus," viņš teica.

Katastrofālo naftas palētināšanos eksperti min kā pagājušā mēneša galveno notikumu pasaules ekonomikā. 30.septembrī barels WTI naftas maksāja dārgāk par 100 dolāriem, bet pēdējā oktobra dienā - mazāk par 68 dolāriem (Ziemeļjūras naftas Brent cena noslīdēja zem 64 dolāriem). Bet salīdzinājumā ar šā gada jūliju nafta ir palētinājusies gandrīz trīs reizes.

Prognozes slīd lejup

"Saskaņā ar prognozēm pieprasījums saglabājas vājš. Tirgus gaidīs, kamēr ekonomikas glābšanas pasākumi sāks strādāt," aģentūra Bloomberg citē Bache Commodities vecāko brokeri Kristoferu Beljū. Pēc viņa vērtējuma, naftas patēriņš tiks koriģēts pazemināšanās virzienā arī attīstības ekonomikās.

Pasaules ekonomikas lejupslīdes un līdz ar to mazāka naftas patēriņa gaidās vairums ekspertu lēš, ka melnā zelta cenas turpinās kristies. Deutsche Bank ir pazeminājusi savas jūnijā paziņotās prognozes 2009.gadam par 35% - līdz 60 dolāriem par barelu. Pēc bankas scenārija, pasaules ekonomikas pieauguma temps saruks līdz 1,2%. Goldman Sachs un Merrill Lynch vispār sagaida cenu murgu - no jau sasniegtajiem 60 - 70 dolāriem tās var brukt vēl par 44% pasaules ekonomikas recesijas gadījumā. Jāpiebilst, ka pēdējās dienās pienāk ziņas, ka krīze ir sasniegusi arī energorijīgo Ķīnu, kas ir otra lielākā tās patērētāja pasaulē aiz Savienotajām Valstīm.

Iejaucas OPEC

Taču šīs prognozes var izjaukt OPEC, kura par taisnīgu uzskata naftas cenu 70 līdz 90 dolāru līmenī par barelu. Kartelis, kas kontrolē apmēram 40% pasaules naftas ieguves, no 1. novembra jau sācis samazināt melnā zelta ražošanu par 1.5 miljoniem barelu diennaktī jeb 5% no pašreizējiem 28.8 miljoniem barelu, lai neļautu naftas cenām kristies vēl vairāk. Db jau vēstīja, ka šāds lēmums tika pieņemts OPEC sēdē 24.oktobrī. Paziņojot to, OPEC vadība aicināja citus lielos melnā zelta ražotājus sekot karteļa piemēram. Lielākā Krievijas naftas kompānija LUKoil šajā sakarā uzskata par lietderīgu Krievijas iestāšanos OPEC, paziņojis kompānijas viceprezidents Leonīds Feduns.

Lai noturētu naftas cenas līmenī ne zemāk par 80 dolāriem par barelu, naftas kartelis var turpināt ieguves samazināšanu. Pēc Dresdner Kleinwort ekonomista Hareta Luīsa-Deivisa domām, jau decembra samitā OPEC valstis var vienoties samazināt ieguvi apjomā no 500 tūkstošiem līdz vienam miljonam barelu diennaktī.

OPEC pārstāvji arī neizslēdz iespēju, ka līdz decembra sanāksmei var notikt vēl viena tikšanās un ka līdz gada beigām OPEC valstis samazinās ieguvi par trim miljoniem barelu naftas, vēstī aģentūra Reuters. Taču, lai izvairītos no krasa cenu lēciena, tas notiks divos vai trīs piegājienos.

Naftinieki labi pelna

Tikmēr pagaidām naftas sektors ir viens no nedaudzajiem, kuriem izdevies izvairīties no krīzes sekām. Pagājušajā nedēļā trīs naftas giganti - Exxon Mobil, Royal Dutch Shell un British Petroleum - gandrīz vienlaicīgi paziņoja par miljardiem lielu peļņu trešajā ceturksnī. Absolūto rekordu - 14.83 mljrd. dolāru - ir sasniedzis Exxon Mobil. Salīdzinājumā ar attiecīgo laika posmu pērn tas ir par 58% vairāk. Bet kopā šīs trīs kompānijas jūlijā - septembrī ir spējušas nopelnīt vairāk nekā 31 miljardu dolāru.

Cena turpina krist

4. novembra rītā jēlnaftas cena Ņujorkas preču biržā bija 63.60 ASV dolāri par barelu. Tas ir par 0.31 dolāriem mazāk nekā 3. novembrī biržas slēgšanas brīdī.

Komentāri

Pievienot komentāru